Týmový výkon a prodloužení série

Sedm zápasů a sedm vítězství. Ještě během května byla taková úspěšnost na Spartě nesmírnou utopií, přesto se Letenští dokázali rozjet k úspěšné sérii a po prvním nadstavbovém kole na třetím místě měli na čtvrtý Jablonec náskok čtyř bodů.

Prodloužit sérii chtěla Sparta proti Baníku Ostrava a díky dalšímu uvolnění přísných opatření mohla mít v zádech až čtyři tisícovky fanoušků. I přes ligový zákaz výjezdů se ke vstupenkám dostalo rovněž několik desítek fanoušků Baníku a na Letné se chovali velmi důstojně.

Trenér Kotal postavil nejsilnější možnou sestavu, oproti zápasu s Libercem vyměnil zahajovací sestavu na dvou místech, místo Matěje Hanouska a zraněného Andrease Vindheima se vrátili Martin Frýdek a Adam Hložek.

V úvodu zápasu byla Sparta výrazně aktivnější, hrálo se převážně na polovině Baníku, ovšem hned první výpad hostů v osmé minutě skončil inkasovanou brankou. Po dlouhém nákopu hostů Lukáš Štetina ztratil stabilitu, čehož k rychlému brejku využili Ondřej Šašinka s Romanem Potočným a akci dva na jednoho gólově zakončil druhý jmenovaný, byť míč procedil přes Milana Heču jen s velkým štěstím.

Inkasovaná branka sparťany velmi zaskočila a po nějakou dobu si nebyli schopni na polovině Baníku vypracovat nějakou příležitost, naopak hra se velmi vyrovnala.

Po polovině úvodního dějství se nadechl k velkým momentům Adam Hložek. Sparťanský teenager se nejdříve prosadil ve 24. minutě, kdy mu po standardní situaci posunul míč Martin Frýdek a Hložek z otočky zavěsil míč pod břevno. O minutu a půl později si Hložek naskočil na perfektní centr Davida Moberga Karlssona, hlavou otřel míč o břevno a nasměroval jej za brankovou čáru. Letná byla v euforii, sedmnáctiletý „Hložan“ sám bleskově otočil zápas.

Sparťané v těchto chvílích byli extrémně produktivní, do sítě jím spadlo takřka vše, do čeho u branky Baníku kopli. Po půlhodině hry hosté kolosálně propadli při bránění standardní situace, kdy většina hráčů chtěla zahrát ofsajd-systém kromě dvou, díky nimž po dalším výborném centru zůstal před Laštůvkou zcela osamocený Libor Kozák a jemnou tečí nedal hostujícímu brankáři šanci zasáhnout.

Sparta vedla 3:1 a byla při chuti, o pár minut později mohl udeřit Ladislav Krejčí, jemuž byl sobotní gól proti Liberci statistiky odebrán, tentokrát ale nevyzrál na brankáře Laštůvku a Adam Hložek při pokusu o hattrick z dorážky v pádu zakončoval mimo branku. Na opačné straně se pak mezi sparťanskými stopery ocitl Patrizio Stronati, do zakončení jej ale důslední domácí zadáci nepustili.

Po přestávce už se do hry nevrátil Martin Frýdek, jehož místo zaujal Matěj Hanousek, Ladislav Krejčí se stáhl mezi stopery a Sparta pokračovala se třemi hráči ve středu obrany, aby eliminovala hrozby ostravských protiútoků.

Pokud se v prvním poločase hrál na Letné fotbal, tak po změně stran už to byla jen nelítostná bitva s ohromným množstvím faulů, žlutých karet a přerušeních hry.

První výraznější moment druhého poločasu se udál až na sklonku hodiny hry, kdy nešťastně zahrál Ladislav Krejčí při pokusu o zablokování Kuzmanovićova centru, Rudolf Reiter se objevil zcela osamocen před sparťanskou brankou, po střetu s Bořkem Dočkalem ale skončil na zemi. Jindy až přespříliš úzkostlivý rozhodčí Klíma nechal ve hře pokračovat a až při následném přerušení se běžel podívat pod ostravský kotel k monitoru, aby následně za Dočkalův faul nařídil pokutový kop. Penaltu s jistotou proměnil Nemanja Kuzmanović a zadělal na drama.

Trenér Kotal reagoval dvěma změnami v sestavě, Kozáka s Karlssonem nahradili Tetteh a Trávník. Podruhé bylo video v akci v 70. minutě, kdy Adama Hložka ve středu hřiště udeřil loktem Václav Procházka, zůstalo ale jen u žluté karty pro hostujícího zadáka.

Na hřišti se nadále sváděla místy až fotbalová válka, v níž jednu z minima příležitostí měl v 80. minutě Benjamin Tetteh, hosté ale nadrazili jeho střelu nad břevno.

O chvíli později Tetteh obral o míč hostujícího stopera Svozila a mohl pádit do samostatného úniku, když jej zastavila píšťalka nepřesného rozhodčího Klímy, který mylně viděl Tettehův údajný faul.

Závěr řádné hrací doby doprovodila efektní pyrotechnika v kotli sparťanských příznivců a blížilo se nastavení.

V něm rozvířil emoce na stadiónu Milan Baroš tvrdým soubojem s Lukášem Štetinou, po čemž vznikla na trávníku už druhá hromadná strkanice v rámci tohoto zápasu.

V nervózním nastavení pak sparťany trápily nepřesnosti, ovšem Baník si nedokázal vypracovat vůbec žádnou příležitost k ohrožení Milana Heči a se závěrečným hvizdem přišla sparťanská radost z osmé soutěžní výhry v řadě.

Sparta prodloužila úspěšnou sérii a upevnila si třetí místo tabulky, o pokračování vítězné šňůry bude bojovat v neděli v Plzni a příští středu už se v Liberci uskuteční tolik očekávané pohárové finále, kde bude Sparta útočit na první trofej po dlouhých šesti letech. Tak snad co nejvíce z nás dostane možnost jet Spartu podpořit!

AC Sprta Praha – FC Baník Ostrava 3:2 (3:1)

Branky: 24. a 26. Hložek, 33. Kozák – 8. Potočný, 63. Kuzmanović (pen.)

ŽK:   Kozák, Dočkal, Krejčí – Reiter, Laštůvka, Jánoš, Kuzmanović, Procházka, Baroš, Stronati, Smola

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Štetina, Hancko, M. Frýdek (46. Hanousek) – Krejčí –Karlsson (64. Trávník), Dočkal (90+6. Costa), Kanga, Hložek (90. Karabec) – Kozák (64. Tetteh).

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Jánoš, Stronati, Procházka, Svozil, Fleišman (73. Baroš) – Reiter (78. Buchta), Jirásek (63. Lalkovič), Kuzmanović, Potočný – O. Šašinka (78. Smola).