Tři body z Opavy

Vindheim a Kanga po gólu

V posledních čtyřech zápasech Sparta třikrát zvítězila 4:0, sérii kazí jen pokažený závěr utkání v Teplicích před dvěma týdny. Přesto se sparťané vydali na daleký výlet do Opavy s lepšími výsledky i výkony v zádech.

Pro dnešní utkání byl vyloučen start Davida Moberga Karlssona, jenž společně s Costou a Ben Chaimem odehrál dopoledne utkání rezervního týmu v ČFL proti Rakovníku. Místo něj se tak v základní sestavě objevil na křídle Andreas Vindheim, což byla jediná změna v základní jedenáctce oproti poslednímu ligovému utkání s Bohemians 1905. Matěj Hanousek v Českých Budějovicích dvě branky vstřelil, na další dvě přihrál, dnes na něj ale zbylo místo jen na lavičce náhradníků, na post levého beka se vrátil kapitán Martin Frýdek.

Nástup sparťanů k utkání

První ligový základ a gól pro Vindheima

Vindheimovi pozice na křídle svědčila. Už v desáté minutě to byl právě norský fotbalista, který si naběhl na skvělou přihrávku Kangy do volného prostoru a tváří v tvář Vilému Fendrichovi domácího brankáře prostřelil.

Na sklonku úvodní půlhodiny Sparta zahrávala rohový kop, do odraženého míče se z pořádné dálky opřel Michal Sáček a brankář Fendrich měl velké štěstí, že Sáčkův projektil letěl na střed branky, neboť jinak by stěží zasahoval, takhle se mu povedlo prudkou ránu vyrazit nad břevno. Andreas Vindheim hrál důležitou roli u mnoha útočných akcí Sparty, nedlouho po Sáčkově pumelici připravil střeleckou pozici pro Libora Kozáka, jeho přízemní rána mířila těsně vedle branky. Na opačné straně měl Milan Heča první výraznější práci po prudké ráně Zavadila z volného kopu, povedlo se mu ale míč vyrazit do bezpečného prostoru.

Po změně stran znovu byli sparťané aktivnějším týmem na trávníku. V 51. minutě Martin Frýdek potáhl míč po levé straně, před brankou Vindheim s Kozákem výborně odblokovali obránce a připravili obrovský prostor pro Martina Haška, ten ale z výborné pozice branku přestřelil. O dvě minuty později Guélor Kanga rozjel útočnou akci, kterou po Vindheimově přesném centru gabonský středopolař zakončoval nezvykle hlavou, mířil ale jen do připraveného Fendricha.

Po hodině hry zahrozila také Opava. Nejdříve z volného kopu střílel Zavadil zhruba metr vedle sparťanské branky, pak Dedićovu přízemní ránu z nějakých dvaadvaceti metrů pokryl Milan Heča.

Do Jablonce bez Kangy

Poté trenér Jílek stáhl ze hry Guélora Kangu a jednalo se o poněkud bizarní vložku, neboť Kanga byl střídán pravděpodobně se záměrem ušetřit síly a vyhnout se případné čtvrté žluté kartě před velmi důležitým utkáním v Jablonci, Kangovi tu žlutou kartu ale rozhodčí Zelinka udělil za příliš pomalé střídání…

V 74. minutě byl Andreas Vindheim blízko své druhé trefě, když znovu běžel zcela osamocen na Fendricha, domácího brankáře ale z úhlu nepřekonal. Sparťané v těchto minutách na hřišti jasně dominovali, ovšem zahazovali výrazné příležitosti. Během dalších pěti minut branku netrefili Kozák ani Hložek, jeho povedená rána prosvištěla jen velmi těsně nad vzdálenějším horním rohem opavské branky.

Sparta v závěru držela těsný jednogólový náskok, který rozhodně nemusel být zárukou úspěchu, přesto už defenziva nepustila soupeře do žádné příležitosti a Sparta zvítězila v Opavě 1:0.

Radost týmu po gólu

Před reprezentační přestávkou se Sparta utká s Jabloncem a na severu Čech bude potřebovat každého fanouška, neboť Jablonci se daří, probojoval se už na třetí místo a čeká se velmi dramatické a důležité utkání. Zápas se odehraje v sobotu od 17 hodin, tak pojeďme všichni Spartu podpořit!

Branky: 10. Vindheim

ŽK:  Žídek, Juřena – Kaya, Kanga

SFC Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Sus (79. Jursa), Zavadil, Souček (54. Šulc), Stáňa (66. Mondek) – Juřena, Dedič.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Kaya, Lischka, M. Frýdek (C) – Vindheim (87. Hanousek), M. Hašek (90+2. Mandjeck), Kanga (66. Krejčí), Trávník, Hložek – Kozák.