Třetí Branka Sparty v zápase s Karvinou

Dnes začneme ze široka, neboť situace, která předcházela přímočaré gólové akci Sparty v zápase s Karvinou, byla pro zápas typická a zaslouží se o ní zmínit. Po přenesení hry na pravou stranu hřiště se míč dostal na vysoko postaveného Sáčka, který zpětnou přihrávkou nachází Trávníka. Díky špatnému vystoupení hráčů Karviné se před středopolařem Sparty otevírá dálnice a právě zde je naše výchozí postavení.

Grafika: Stanislav Holý

Mezi řady Karviné si odskakuje Kanga, do nabídky na kombinaci přibíhá Hašek a stahuje s sebou záložníka soupeře. Trávník může zvolit těžkou, ale velmi účelnou přihrávku na Kangu. Volí však křižný pas na Hložka. Levá strana hřiště je totiž otevřená a díky špatné hře soupeře vzniká situace 4 na 3, kdy Kanga je mezi řadami zcela osamocen. Trávníkův pas je ale naneštěstí příliš krátký a pravý obránce Karviné jej zachycuje. Kdyby tento hráč míč minul, vznikla by pro Karvinou zcela neřešitelná situace 4 na 2. Geniální myšlenka Trávníka.

Odvrácený míč zachycuje dobře postavený Frýdek. V levém meziprostoru vzniká volný prostor, který vnímá Kaku Kanga a přes celou šíři hřiště do něj sprintuje. Vidí jej však také karvinský stoper Kouřil, který má lepší výchozí postavení a náběh Kangy zachycuje, do situace se přesouvá také Smrž.

Grafika: Stanislav Holý

Hložek je obsazen, soupeř má pro jeho případný náběh dobré postavení. Frýdek posílá bochánek do volného prostoru, ale jeho řešení bych vnímal jako nepřipravené a nepříliš přesné.

Kouřil míč okamžitě posílá za Frýdka po lajně. Z jeho pohledu je to dobré řešení, Frýdek má vysoké postavení a míč ze situace u lajny může propadnout ve prospěch karvinských.

Grafika: Stanislav Holý

Na situaci reaguje Hašek i Frýdek dobrým návratem, do souboje se vydává druhý útočník Karviné. Vše má před sebou Lischka, ten nevahá a proti míči vystupuje a ikdyž měli ostatní hráči, včetně soupeře lepší výchozí postavení, stoper Sparty je u míče jako první. Za povšimnutí stojí postavení budoucího střelce branky, který se nachází mezi hráči soupeře a drží se „za bukem“.

Lischka skvělým driblinkem překonává vystoupivšího Ba-Louu a prostrkává míč přesně mezi dva soupeře na Hložka, který už si připravuje postavení pro případný náběh.

Grafika: Stanislav Holý

Hložek v tomto případě opět potvrzuje, že má v obdobných situacích chování útočníka. Soupeře si podrží na zádech a díky výborným fyzickým parametrům ho před sebe nepustí. Klíčovou roli hraje v detailu Kanga, který přeběhne před stoperem soupeře, ten si s ním cukne do středu hřiště a ztrácí tak možnost proti driblujícímu Hložkovi zakročit.

Křídelní útočník Sparty si podrží na zádech karvinského Smrže, ten se ho pokusí faulovat, ze souboje ale odpadne, další souboj se pokusí podstoupit Kouřil, který jde do skluzu, ale Hložek díky skvělé práci s míčem soupeře vymíchá a ten končí na zemi.

Grafika: Stanislav Holý

Výbornou práci odvádí Graiciar, který sbíhá na penaltu a strhává s sebou svého strážce, čímž definitivně rozvazuje nohy Kozákovi, který zůstává na malém vápně osamocen a na budoucí zakončení má moře klidu. Rundić – druhý stoper Karviné musí jít proti Hložkovi.

Kanga si hledá prostor pod Hložkem na odražený míč (volný prostor označen modře), Graiciar sbíhá na zpětnou přihrávku, Kouřil leží na zemi a Hložek nachází neomylně Kozáka před prázdnou bránou, ten (tentokrát) nemůže minout a završuje hattrick.

Grafika: Stanislav Holý

Měl bych v této situaci výtku k hráčům, kteří situaci dobíhají ze druhé vlny, neboť nevyužívají nebezpečné prostory – vyznačeny oranžově. Umím si představit, že Sáček při vyšší intenzitě práce měl zavřít prostor zadní tyče a Hašek nebo Trávník mohli být lépe postaveni před šestnáctkou soupeře pro případný odražený míč, nebyl důvod nejít nahoru ve vyšší rychlosti, s větším hladem po zakončení celé situace.

V akci, která vedla k brance hrál klíčovou roli stoper Lischka, který ukazuje, že má skvělé čtení hry i techniku na to, aby pomohl týmu i směrem do ofenzivy, jeho nervozita z prvního poločasu zápasu s Karvinou není na místě. Dobré chování při akci předvedl Kozák, který jako správný hrot číhá mezi hráči soupeře a tradičně také Kanga, který není líný na krok. Hložkova práce s balonem v podobných situacích je v českém prostředí zcela ojedinělá a situaci vyřešil bravurně.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments