Třetí branka Olomouce v naší síti

Jak padla třetí branka Olomouce? Na to si posvítil Standa Holý. 

Sparta zahrává rohový kop, který po několika závarech zakončuje Martin Hašek do náruče brankáře Reichla, ten rychle rozehrává na krajního obránce, což je naše výchozí situace.

Grafika: Sparťanské Noviny

Rohový kop zahrával Plavšić. Na schématu je zvýrazněn žlutě, neboť hraje důležitou roli v pokračující akci. Srdjan se přesouvá z pravého křídelního prostoru, odkud centroval do šestnáctky, na své místo na opačné straně hřiště. Všichni hráči si hledají svoje postavení až na Haška, který alternuje místo Plavšiće na levém křídle a dostupuje pravého obránce Olomouce. Ten nahrává na pravého křídelníka, kterého zase dostupuje Hancko. Mandjeck zachycuje náběh budoucího střelce (zvýrazněn červeně) a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace mohla vyvinout nepříznivě.

Rozebrání hráčů v tuto chvíli v pořádku

Guelor Kaku Kanga zavírá možnost přihrávky na stopera, Libor Kozák se plouží směrem na polovinu a je to poslední moment, kdy ho vidíme v záběru. Hancko vytlačuje Václava Pilaře od brány Sparty směrem k lajně. Martin Hašek zachycuje náběh Hály a Mandjeck se drží střelce Plška, hráči jsou rozebraní dobře, jak naznačují zakroužkované páry na schématu níže.

Grafika: Sparťanské Noviny

Pilař nahrává na středního záložníka Olomouce, kterého dobře dostupuje Plavšić, na což správně reaguje Kanga, který zavírá jedinou možnost přihrávky směrem dozadu. Bohužel však míč netrefí ani hráč Olomouce, ani Plavšić. Balon skrz souboj propadne a nastává problém, dostává se k němu totiž Houska. Václav Jílek bezmocně vzývá fotbalové bohy.

David Houska je na středovém kruhu zcela osamocený. V tuto chvíli bych řekl, že měl situaci správně vyhodnotit Libor Kozák, který týmu vůbec nepomohl, ať už soubojem, nebo správnou komunikací.

Grafika: Sparťanské Noviny

Houska situaci bleskově vyhodnocuje a z první přenáší míč na zcela osamoceného levého obránce Olomouce. Trajektorii míče ještě vystihne Hložek, který však těsně nedosáhne a balon tak soupeři spíše zpracuje. Okamžitě se snaží zachytit náběh křídelního hráče Hanáků, Sáček musí vystoupit proti obránci, který však neváhá a okamžitě posílá míč do prostoru, Štetina předává svého hráče Krejčímu – měl však zakřižovat nabíhající křídlo Olomouce, protože Hložek to k němu má mnohem dál.

Alibista Hašek?

Hašek s Mandjeckem své hráče zcela opouštějí a přesouvají se na svoje pozice. Mezi Hanckem a budoucím střelcem gólu vzniká bezmála dvacetimetrová mezera, Hašek ho ještě rukou upozorňuje na pravého obránce soupeře, ani neví, že tam jsou hráči dva. Hašek tady měl situaci vyhodnotit jednoznačně jinak a stát se pro tuto chvíli levým obráncem, neboť Plavšić je na jeho místě a Mandjeck může krýt střed hřiště. Hancko má teď zhruba 7,5 sekundy aby se přesunul 52 metrů dlouhým sprintem na zadní tyč (kdyby věděl, že tam míč půjde).

Pojďme se ještě detailněji podívat na situaci v našem vápně. Šimon Falta dostává skvělý míč, Lukáš Štetina pouze stínuje a Hložek situaci teprve dobíhá, mezi nimi je dálnice, Krejčí si hlídá náběh útočníka. Levé křídlo Olomouce tak má spoustu času situaci vyhodnotit. Díky chybnému postavení dvojice Hašek – Mandjeck vznikají dva nebezpečné prázdné prostory(vyznačeny zeleně).

Grafika: Sparťanské Noviny

Hancko s Plškem vidí kapsu kolem malého vápna Sparty a oba se tím směrem rozbíhají ve sprinterském souboji, kde Plšek má stále ještě náskok. Falta ovšem do tohoto místa míč nepošle a rozhodne se vyslat bochánek na zadní tyč. V tu chvíli střelec branky získává rozhodující výhodu, na místo, kam míří centr to má blíž a Hancko nemá šanci oblouček do souboje stihnout. Nita se přesouvá a Plšek mu zakončuje do protipohybu velmi přesně, těžko takovou hlavičku ještě někdy zopakuje.

Hašek s Mandjeckem pouze přihlížejí

Všimněte si navíc osamoceného pravého křídla Olomouce. Václav Pilař, kdyby nebyl líný na krok mohl situaci ještě doplnit a situace na zadní tyči by byla ještě hůře řešitelná. Martin Hašek s Georgesem Mandjeckem pouze přihlížejí, Plavšić vyklusává a Kanga s Kozákem jsou mimo záběr kamery.

Opět se ukázalo, že Sparta je velmi zranitelná při výměně míst po standardních situacích. Rozhodujícím faktorem se tak zdá být především absence komunikace. Hráči kolem sebe pouze ukazují na soupeře ve stylu „máš“, místo aby zodpovědnost vzali na sebe. Stačí pak jeden náhodně propadnutý míč a o 7,5 vteřiny později je v naší síti. Václav Jílek má o čem přemýšlet.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments