Tak je mi líto, pane Špelec, ale až napřesrok. Konec Sparty v Play-off

Sparta

Tak je mi líto, pane Špelec, ale až napřesrok.

Touto větou je ve známém českém filmu Anton Špelec ostrostřelec chlácholen Vlasta Burian, když se na něj nedostane při rozdávání medailí. V přeneseném slova smyslu by se toto dalo použít i, za právě uplynulou, sezonou pražské Sparty.

Sparta vypadla ve čtvrtfinále s Oceláři z Třince. Po právu – Třinec byl lepší. Hned na začátku bych rád zmínil, že Sparta nepostoupila, protože skvěle chytal Kacetl. Sparta nepostoupila, protože se na rozdíl od Třince nedokázala přehodit do Play-off módu. Toto Třinec umí až obdivuhodně. Zdálo se mi, že někdy hráli až za hranicemi svých možností. A tak to má být. Naši hráči toto bohužel nezvládli.

Sparta

Ano, vyhráli první zápas, ano vedli v sérii 2:1, ano, měli ohromnou převahu v držení kotouče, a až kolosální ve střelách. Ale k čemu to všechno je? Ono je totiž střela a střela. Střely, které vyslali Sparťané buď byly zblokované, nebo nepatřily k nebezpečným. Spíše se mi zdálo, že zoufale hrající útok-hledající nějakou skulinku-na třineckou bránu vysílá takové střely „z povinnosti“.

Nedělejme z Ondřeje Kacetla nějakého fenomenálního supermana. Je však dost dobrý gólman na to, aby chytil to, co vidí. A on bohužel viděl, a pořád.

To je první z důvodů, proč se nepodařilo Sparťanům skórovat. Hráči jako Roman Horák a David Tomášek byli, s prominutím, líní se nechat při clonění brankáři před brankou osekávat. Jediný, kdo toto jakž-takž plnil byl Olavi Vauhkonen.

Druhý důvod, proč Sparta neuspěla je, že nedokázala najít na nepříjemný styl třineckého hokeje protihru. Oceláři je nutili hrát po mantinelech a přetlačovali se s ní. Na to, ve směs kombinačně založení Sparťané, neměli. Dále pak před bránou nedostali ani půl metru prostoru.

Třetí důvod je velmi neučesaně působící přesilová hra. Tato má v play-off gradovat a hrát se skoro poslepu. V pátém zápase hrál Třinec prakticky půl druhé třetiny ve čtyřech a Sparta toto nevyužila. Byl to zmar, který končil na trase Kempný-Řepík povětšinou nastřelením prvního bránícího hráče. Naše opory ze základní části jako kapitán Michal Řepík, Miroslav Forman a Pavel Kousal zůstaly za svými výkony ze základní části a Roman Horák (v play-off v +/- statistikách -5) a David Tomášek se prakticky nepotkali s formou. O kom by se dalo říci, že naopak hrál dobře byl David Kaše a Adam Polášek.

Sparta

Hokej je hra chyb. Ty, co udělala Sparta (aniž by jich bylo nějak mnoho) Třinec bez výjimky potrestal. Pokud udělal Třinec nějakou chybu, Sparta to netrestala prakticky vůbec. To je důvod, proč z tohoto místa gratuluji Ocelářům k postupu do semifinále.

A co dál?

Dá se čekat, že se přes léto udá pár změn, jako vždy v každém týmu. Zatím podle nepotvrzených informací se počítá s odchody Davida Kašeho do Litvínova a Martina Janduse do Kärpätu Oulu. Otazník pak visí nad dalším působením Jana Buchteleho a Dominika Simona.

Většina týmu má smlouvu na další sezonu, takže se předpokládá, že se tým vhodně doplní. Mluví se o příchodu Ondřeje Najmana z Mladé Boleslavi a také se skloňuje návrat Tomáše Pavelky z Finska.

Budeme doufat, jako už 16 let doufáme, že tentokrát by se to mohlo povést. Sparta má nejlepší a nejvěrnější fanoušky v lize, kteří jsou povětšinou zvyklí na zklamání v období kolem Velikonoc, ale být vedením, už bych jejich trpělivost dále nepokoušel. Vím, že Sparta za těch 16 let, co čeká na titul skončila druhá, třetí, a že toto nejsou výsledky k zahození. Také skončila druhá v Lize mistrů a na Spenglerově poháru. Bohužel toto ale znamená, že vždy poslední zápas v sezóně prohrála. Snad se to brzy zlomí, a ten poslední zápas v play-off bude vítězný.

Takže Sparťané, je mi líto, ale až napřesrok. Možná

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok před

Ve směs se dá se vším souhlasit krom formy Adama Poláška který dle mě byl pomalý v soubojích pozdě a nedurazně a rozehrávka katastrofa.kladně se dá částečně hodnotit Láďa Sobotka,Michal Kempný

Venous
Venous
1 rok před

Vsichni jsme vedeli ze z horakem nic nevyhrajeme. S varadou by museli jinak makat. Stara obrana jalovy utok repa s sob hruza. Jsme dpis cirkus nez hokejovy tym. Bohuzel snopkova tonak hlina se na vedeni nehodi jsou moc pohodlni. Uz zed meli byt posily. Na co najman? Prumerak. Vyhodte ty svedy a fin