Stoper, (ne)léčená bolest Sparty?

StopeřiSparty

Stoper. Jeden z postů, na kterých Sparta podle mnoha názorů potřebovala posílit nejvíce. Za poslední roky nenašel letenský klub ustálenou stoperskou dvojici. Ba co hůř. Nenašel ani lídra obrany, který by ji dirigoval a který by tvořil pevnou část kostry týmu. Pojďme se ale zamyslet i nad tím, jestli současní stopeři Sparty jsou opravdu tak špatní, nebo jestli jen nenaplňují svůj potenciál a nepředvádějí výkony, které je k angažmá ve Spartě nasměrovaly. 

Fotbalová kvalita nestačí

Uroš Radakovič. Loňská letní posila z Olomouce a hromosvod zloby fanoušků. Nutno přiznat, že často bohužel oprávněně. Ale neviděli jsme v něm jako fanoučci kvalitní posilu, když přicházel do Sparty? Myslím, že naopak. V Olomouci tvořil spolu s Václavem Jemelkou nejlepší stoperskou dvojici ligy a předpoklady pro přestup do TOP klubu určitě splňoval. Jenže s příchodem do Sparty je to často složitější. V historicky největším českém klubu nestačí být dobrý fotbalista, musíte ten kvalitativní skok zvládnout i psychicky a ideálně přijít do fungujícího týmu, který vám na začátku pomůže vyrovnat se s tlakem na vás vytvářeným. A to bohužel Sparta posledních let nesplňuje. Když se k tomu přičetl nepovedený začátek sezóny a výbuch celého týmu v předkole Evropské ligy v Subotici, s Urošem se to vezlo a i u fanoušků se dostal po svém nešikovném penaltovém faulu v odvetě do těžké pozice.

Radakovič a Štetina
📸 Sparťanské Noviny, www.sparta.cz

Ale příkladů hráčů, kteří nezvládli přechod do Sparty, trval jim déle, nebo si prošli těžším obdobím, je víc. Nemusíme chodit daleko a v rámci článku zůstaneme u stoperů.

Lukáš Štetina už je ve Spartě nějaký čas. Přicházel v době internacionalizace trenéra Stramaccioniho a spolu s Davidem Hovorkou utvořil jeho poměrně stabilní stoperskou dvojici. Spoluhráči ho v té sezóně vyhlásili nejlepším hráčem týmu. Řekli byste ale, že se mu uplynulá sezóna 2018/2019 povedla a že by měl být třeba součástí kostry nově se tvořícího týmu pod taktovkou Tomáše Rosického a Václava Jílka? Nejspíš ne. Ani on v minulé sezóně nepředváděl výkony, kterých je schopen.

Hráč v tom není sám

Co tím chci také naznačit? Sparta možná nemá v očích některých fanoušků úplně špičkové stopery, ale zároveň si nemyslím, že by jejich dosavadní výkony měly být jediným měřítkem. Dokázal trenér Ščasný z hráčů dostat to nejlepší, nebo se snad pod ním hráči i výrazně zlepšovali? Asi příliš ne, že?

Stopeři Sparty od posledního vítězného ročníku do současnosti

Když se ohlédneme do minulosti, na sezónu 2013/2014, poslední sezónu ověnčenou titulem, trenér Vítězslav Lavička měl na stopera k dispozici Jakuba Brabce, Maria Holka, Ondřeje Švejdíka a Romana Poloma. Přijde vám optikou dnešních dní, se vší úctou k nim, že to byli kvalitativně výrazně lepší hráči než ti, co měla na postu stopera Sparta k dispozici třeba minulou sezónu? Odpověď nechám na vás. Ale tehdejší trenér hlavně dokázal týmu vštípit jasný systém, v týmu panovala (i přes propadák s Häckenem) dobrá atmosféra a vítězná mentalita. Hráči byli schopní předvádět to nejlepší, co dovedou.

Věřím, že nový trenér Václav Jílek a celý nový směr letenského týmu nastavený Tomášem Rosickým ruku v ruce dokážou i současné hráče probudit k výrazně zlepšeným výkonům. Není tak třeba měnit celé složení středu obrany. V rámci určité kontinuity a stability, která je obzvlášť v rámci obrany poměrně důležitá, by to ani nebylo správné.

Nový lídr?

Jak už bylo zmíněno na začátku, Spartě chybí opěrný bod ve středu obrany. Lídr, stabilní článek skládačky. Tím se měl už od zimy stát David Lischka, který se v Jablonci vypracoval v žádané zboží na přestupovém trhu. Vše bylo domluveno, ale víme, co plány Sparty i hráče zhatilo.

David Lischka po přestup
📸 Sparťanské Noviny, www.sparta.cz

Je léto a máme tu druhý pokus. David Lischka podstoupil operaci srdce a ve Spartě podepsal smlouvu na tři roky. On ukázal obrovskou vůli a přestup na Letnou si vybojoval i mimo hřiště. Sparta ukázala jednak lidský přístup a jednak, jak moc mu věří a že právě v něm vidí toho potřebného lídra obrany. Pokud do sebe všechno zapadne tak, jak si představujeme a přejeme, bude to ohromný fotbalový příběh.

Ideální stoperská dvojice

Stoperskou dvojici podle svých představ si může každý sestavit jinak. Já vykopávám a přednesu svůj pohled. Vy můžete v diskuzích reagovat nebo oponovat a psát své ideální složení na postu stoperů.

Až se David Lischka dostane do ideální fyzické a potřebné fotbalové kondice zbyde dost pravděpodobně pouze otázka koho k němu. Můj tip a vlastně i přání je, aby šanci dostal na začátku probíraný Uroš Radakovič. Nový trenér Jílek s ním má výbornou zkušenost ze Sigmy Olomouc. Ví, co od něj může čekat i co po něm může požadovat. Stejně tak sám hráč ví, co čekat od trenéra. Věřím, že i na téhle vzájemné důvěře by Urošovy výkony mohly vyrůst a mohl by, ač se zpožděním, začít naplňovat očekávání, se kterými na Letnou přícházel.

A jak to vidíte vy?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
4 let před

Díky za super shrnutí. Tip na konkrétní stoperskou dvojici bych nechal až podle toho, co se bude snažit s týmem Jílek hrát. Naši stopeři trpí hlavně nedostatkem sebevědomí v rozehrávce, což podle mě ale pramení ze špatného pohybu hráčů v záloze než že by to byli takoví nekopové, jak občas působí.

bio
bio
4 let před

Až se vyléčí největší bolest Sparty a to Frýdek se Zahustelem tak budou hrát stopeři o 50% lépe!!!!

Kocour 61
Kocour 61
4 let před

Stopeři by se měli zlepšit, zajímavé je že v Olmíku byl Radakovič super.Při všem respektu „žába na prameni“ je Frýdek a Zahustel, které je třeba dostat ze hřiště. Frýdka při jeho povaze nejlépe i z kabiny.Oba hrají alibisticky,nepohybují se v prostoru,strašný první dotek a tragická rozehrávka! Sorry

Kocour 61
Kocour 61
4 let před

Co se týče stoperů,pro mne je Lischka první volbou a k němu vidím buď Radakoviče,když ho Jílek vrátí do fazony,ale zlepšit se může i Štětina.Býval velmi dobrý. Co se týče budoucna vidím trochu nadhodnoceného Plechatého, ale mě se v zimě víc líbil mladý Červak! Co je s ním? Slehla se po něm zem.