Spravedlivá tabulka – statisticky

Přinášíme čtenářům zajímavou tabulku z dílny firmy Full Report Scouting. Ti jsou zaměřeni na fotbalové statistiky, ale trošku jinak. Nejde jen počet branek u útočníků a počet vychytaných nul u brankářů. Jdou daleko více do hloubky a dokáží vypočítat statistickou pravděpodobnost různým situacím. Tak třeba jestli vybraný hráč bude přínosem pro svůj tým. Bohužel neexistují veřejné statistiky, kolikrát se algoritmus trefil a kolikrát ne, ale určitě je to něco na zamyšlení a přináší to trochu jiný pohled na fotbal.

Níže přiložená tabulka je výsledek výpočtu „Expected goals“. Ten by měl vyjadřovat kolik branek měl tým (nebo týmy) vstřelit v jednotlivých zápasech. To je vypočítáno po dosazení několika veličin. Veličiny přitom jsou samotná střela na branku, počet střel na branku, místo odkud je vystřelena, aktuální herní situace při které je vystřelena a vzdálenost bránících hráčů od střelce (ne však jejich počet). Po dosazení všech veličin získáme výsledek, a to kolik branek by měl být tým schopen vstřelit v zápase. Samozřejmě, je to statistika, ne 100% realita a také se musí umět správně podat, aby měla přidanou hodnotu. 

Po dosazení všech výpočtů po odehraných zápasech, by měla takto vypadat statisticky spravedlivá tabulka Fortuna Ligy po 5.kole.Tedy podle analýzy „Expected goals“:

Vysvětlivky: Team = tým, Points = reálný počet bodů, xPoints = kolik by měl mít tým bodů podle „expected goals“ analýzy, Diff = rozdíl v bodech (realita vs. algoritmus)

zdroj: Full Report Scouting
zdroj obrázku: https://www.pinnacle.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments