Fotbalová Sparta opět první a nejen v tabulce. Hokejová Sparta řeší odchod Marka Kvapila týmovostí. Dušan Uhrin starší o Spartě pod Václavem Kotalem. Životní příběh Václava Maška. Futsalové a ragbyové derby vítězně. Novinky (nejen) z Letné.
Sparta dál vládne a připsala si ještě jeden primát
Nejen, že se Sparta nedělním vítězství v těžkém zápase proti Zlínu, který budeme rozebírat v podcastu, vrátila do čela tabulky, ale také jako první klub zveřejnila, kdo z hráčů byl v týdnu pozitivně testován na Covid. Nemusela, nebylo to běžnou praxí. Na druhou stranu i podle absencí v nominaci na zápas a sestavě, by si fanouškovská obec dokázala jména pravděpodobně vydedukovat, a tak nebylo co skrývat a toto rozhodnutí je po dohodě s hráči jednoznačně správné.
Po dohodě s pozitivně testovanými hráči zveřejňujeme, kdo nemůže zasáhnout do zápasu kvůli Covid-19. Nechceme mlžit. Navíc se k nám dostávaly zprávy, že někteří Češi mají po pozit. testu strach z reakce okolí. To je přeci špatně. Covid by neměl představovat společenské stigma. https://t.co/Ajb4knmlN0
— Ondřej Kasík (@OndrejKasik) September 20, 2020
„Nikdo není víc než tým. Nikdo!“
Slova Miloslava Hořavy v rámci jeho reakce na kauzu Marka Kvapila po prvním domácím vítězném zápase proti Zlínu. Ten jako jediný z hokejistů Sparty odmítl přistoupit na snížení platu z důvodu opatření kvůli koronaviru a ve Spartě skončil. Se ztrátou útočníka vracejícího se po zranění, které ho vyřadilo prakticky z celé předešlé sezóny se trenéři nějak vyrovnají: „Byl to klíčový hráč, ale snažíme se to neřešit. Prostě se ta situace stala. Nemáme to postavené na jednom hráči.“
„Sparta konečně urve titul.“
Dušan Uhrin starší, který má v životopise pět let strávených trénováním na Letné se v rozhovoru pro server Aktuálně vyjádřil také na adresu Sparty a změn, které v ní proběhly: „Především jsem uvítal příchod trenéra Václava Kotala. Je přemýšlivý, zkušený a má za sebou úspěšné působení ve Zbrojovce Brno. Ve Spartě se zaměřil hlavně na zlepšení obranné činnosti i přechod do ofenzivy a aspoň ty největší nedostatky se mu podařilo z velké míry odstranit. Nemalou zásluhu má i na zlepšení celkové atmosféry v mužstvu, vytvořila se potřebná parta, která táhne za jeden provaz. Určitě ho moc mrzí, že se na začátku nové sezony kvůli zranění rozpadla stoperská dvojice Štetina, Hancko, o to větší hodnotu má příchod zkušeného reprezentačního zadáka Čelůstky.“
Václav Mašek – z ČKD do repre
V rámci projektu Post Bellum Paměť národa popsal svůj životní příběh devětasedmdesátiletý bývalý fotbalista a legenda Sparty Václav Mašek. Začínal v klubu ABC Braník, kde jeho otec působil jako funkcionář, a odtamtud se dostal do Sparty: „Bylo mi asi třináct, když do Braníka zavítalo jako soupeř mužstvo Sparty. Myslím, že to byla Sparta C, protože my jsme hráli nějakou pražskou soutěž. No, a my ten zápas vyhráli 7:2, já dal pět branek. Hned po zápase se funkcionáři Sparty vrhli na funkcionáře Braníku s tím, jestli by mě do Sparty pustili. Načež se objevili i u nás doma a mluvili s rodiči. Mně ani nedocházelo, o co jde. Vedení Braníku si postavilo hlavu, že mě nepustí. Otec, ačkoli tam byl funkcionářem, se s ním rozešel ve zlém. Až potom se oddíly dohodly.“
Začínal jako dělník v ČKD, ale postupně se dostal na vytoužené ČVUT i do reprezentace:
„Od sezony roku 1959 jsem se stal členem A-mužstva Sparty. Uvažoval jsem o studiu na ČVUT, ale problém byl, že můj otec měl zahradnictví. Nebyl jsem z dělnické rodiny. Tak jsem nakonec šel pracovat jako dělník do ČKD.
Jezdil jsem z Braníka přes celou Prahu do Vysočan s kastrůlkem. Dělal jsem od šesti do dvou, pak jsem šel na trénink. Mně se to docela líbilo. Starší chlapi mě vzali v práci jako sobě rovného. Později jsem studoval strojní průmyslovku. Uvolnili mě z práce, abych mohl chodit do školy a odpoledne trénovat.
Poté mi v ČKD nabídli, ať to znovu zkusím na ČVUT. Podařilo se to. Do reprezentace jsem se dostal už jako dorostenec, ale měl jsem kvůli tomu problémy ve škole. Těžce tam nesli, že jsem jezdil na turnaje. Já jsem si vždycky říkal, že pro fotbalistu není větší meta než mistrovství světa.
Vůbec by mě nenapadlo, že takovou šanci někdy dostanu. Ale nakonec jsme prošli kvalifikací a postoupili jsme na šampionát v Chile v roce 1962.“
O tom, jak byl nakonec stříbrný reprezentační výběr podceňován, ale třeba také o Václava Maška ve vedení Sparty si přečtěte v článku na portálu iSport.
Florbalisté i ragbisté ovládli derby
Florbalisté Sparty, které čeká další domácí zápas v sobotu 26. září proti České Lípě ovládli v neděli derby proti FBŠ Bohemians poměrem 8:5 a napravili tak páteční zaváhání z utkání s Pardubicemi, které ztratili v samotném závěru a prohráli 6:7.
Zaváhání museli napravovat také sparťanští ragbisté. Ti před týdnem v Říčanech prohráli 10:18 a byla to jejich první prohra po dvou letech. Ztrátu ale odčinili ve vysočanském derby, které proti Pragovce na Podvinném mlýně ovládli při skóre 21:20, když v průběhu zápasu prohrávali už 0:20!
Zdroj úvodní fotky: web AC Sparta Praha