Sparťanem jsem se narodil – Michal Krčmář

iSport

Michal Krčmář reprezentuje Českou Republiku v biatlonu a je také velkým fanouškem Sparty. Tento rozhovor vznikl těsně po odvetném utkání se Suboticou a byl veden psanou formou. Jelikož jsme mezitím trošku pozměnili styl rozhovorů, otáleli jsme s jeho vydáním. Nakonec přeci jen vydáváme v nezměněné podobě. 

Největší dosažené úspěchy Michala:

1x Stříbro ZOH 2018
1x Stříbro a 1x Bronz z MS juniorů
1x stupně vítězů ve Světovém poháru

Nejdříve se zeptám na takovou obligátní otázku a to jsou Vaše začátky. V kolika letech jste začínal a jak se kluk z Vrchlabí dostane k biatlonu?
Lyžovat jsem začal ve třetí třídě na ZŠ, ale biatlonu jsem se začal věnovat od osmé třídy ZŠ, tedy někdy od 13 let. Biatlon už dělal můj otec, takže tím jsem si otevřel dveře do světa biatlonu.

Dělal jste i nějaký jiný zimní sport? Pokud ano, proč jste nakonec zvolil právě biatlon?
Ne, nedělal. Od malička jsem hrál fotbal, a potom kolem desátého roku života už jsem se rozhodl pro cestu biatlonisty. Ale zimní sport to jsou pouze běžky a malorážka. Samozřejmě když je možnost, tak na jaře rád vyrážím na sjezdovky.

Když bych Vám dal na výběr jeden sport, jakýkoliv, který byste mohl teď dělat na profesionální úrovni, jaký by to byl?
Zůstal bych u biatlonu. Líbí se mi kolektiv lidí, který se kolem biatlonu pohybuje, a také se díky biatlonu podívám na spoustu zajímavých míst.

Asi netřeba připomínat Váš obrovský úspěch na ZOH, kde jste vybojoval stříbrnou medaili ve sprintu. Jak vzpomínáte na Olympijské hry? A jak vzpomínáte na Koreu?
Jsou to velmi příjemné vzpomínky naplněné spoustou emocí. Těžko se mi hledají slova, ale ty všechny krásné pocity mám v sobě a nikdo mi je nevezme. Na Koreu vzpomínám jenom v dobrém. Organizačně bylo vše na vysoké úrovní a i Korejský národ byl velmi pozorný a pohostinný.

Image resulMichal Krčmář, ZOH Korea. Zdroj fotky: Týden.czt for michal krcmar na sparte
Michal Krčmář, ZOH Korea. Zdroj fotky: Týden.cz

Jak to funguje v Biatlonu, máte dobrou partu? Teď nemyslím jen v našem týmu, ale třeba i se zahraničními biatlonisty. Jsou třeba nějací, se kterými se více kamarádíte?
Biatlon celkově je taková jedna velká rodina. Nejen my v týmu, ale i napříč národy si přejeme navzájem úspěch, ale jakmile jsme na trati, tak jsme soupeři – bez toho by to nešlo 🙂

Ještě k Vašemu týmu; prozradíte, s kým jste na pokoji, a s kým nejvíce vycházíte?
Na pokoji už sedmým rokem bydlívám s Ondrou Moravcem, a i Ondra je člověk, se kterým vycházím velmi dobře. V týmu si ale rozumíme všichni velmi dobře.

No a teď už ke Spartě. Kdy jste začal s fanděním? A proč zrovna Sparta? Asi by se více nabízel třeba Jablonec?
Spartě fandím už od malička. Asi jsem se s tím narodil. Já pocházím z Krkonoš, přesněji z Vrchlabí, a tam poblíž žádný velký klub nebyl, který by mě vtáhl díky regionu. Ale jak jsem psal. Sparta je ve mně už od narození… a jinak to nebude 🙂

zdroj: AC Sparta Praha
zdroj: AC Sparta Praha

Pamatujete si první zápas v TV a první na stadionu?
Tak to musím říct, že si nevybavuji ani jedno. Ale pokud mám říct výraznou vzpomínku na Spartu, tak je to její zápas s Realem Madrid. To byl neskutečný zážitek.

Snažíte se sledovat zápasy i v průběhu sezóny?
Určitě. Spartu sleduji během celé sezóny. A jakmile mi to čas a možnosti dovolí, tak koukám i na její zápasy. S návštěvou utkání už je to se mnou horší. Časově jsem hodně vytížen, takže na stadion se dostanu tak 2x až 3x za sezónu.

Na který zápas vzpomínáte vůbec nejradši?
Jak už jsem zmínil… je to utkání s Realem Madrid. Sice Sparta prohrála 2:3, ale utkání to bylo strhující!

Co třeba v biatlonovém týmu, jsou také další fanoušci? Pokud třeba někdo fandí rivalovi, funguje nějaké to hecování?
Ostatní kluci fotbal sledují jen povrchově. Jediný Adam Václavík je fanda, a to mám fajn, protože je to také spartaň, takže si rozumíme.

Na jaře tohoto roku jste si také vyzkoušel trénink se Spartou. Jak na tuto zkušenost vzpomínáte?
To byl parádní zážitek. Poznal jsem kabinu a hlavně jsem poznal spoustu fajn hráčů z kádru Sparty. Vzpomínám na to velmi rád a doufám, že i někdy v budoucnu bude příležitost se s nimi znovu potkat.

Všiml jsem si, že jste dostal místo mezi Davidem Lafatou a Davidem Bičíkem. Jak Vás mezi sebe vzali?
To jsou právě ti super hráči, ale hlavně fajn lidi. Samozřejmě jsem hned schytal nějaký ten vtípek, ale tak to má být. Vážím si toho, že jsem je mohl poznat!

Zdroj: AC Sparta Praha
Zdroj: AC Sparta Praha

Podle všeho je úřední jazyk v kabině angličtina. Jak vládnete vy angličtině, a bavil jste se třeba i se zahraničními hráči?
Tak s jazykem jsem na tom tak nějak nic moc. Domluvím se, když je potřeba, ale jinak mám velké rezervy, co se týče angličtiny. Se zahraničními hráči jsem se pobavit ani pořádně nestihl. Byl jsem tam pouze na dopoledne, a za dopoledne jsem nestihl promluvit ani se všemi českými hráči.

Zaplatil jste pokutu za pozdní příchod, nebo to vše urovnal podepsaný dres?
To byl právě jeden ze vtípků od kluků. Pokutu jsem samozřejmě platit nemusel, ale věřím, že i dres ode mne jim udělal radost.

Co pro Vás bylo největším překvapením, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?
Příjemně mě překvapilo, kolik hráčů z kádru sleduje biatlon. Bál jsem se, že tam budu taková náplavka, která se jen poveze, ale musím říct, že kluci biatlon sledují a i je zajímala spousta věcí z mého sportu, takže to nebylo pouze o tom, že já jsem přišel na trénink a sbíral postřehy, ale na spoustu dotazů jsem se snažil i klukům odpovědět.

Potkal jste se třeba i se Zdeňkem Ščasným a Tomášem Rosickým? A jak vůbec tahle myšlenka začala?
Ani s panem Ščasným, ani s Tomášem Rosickým jsem se bohužel nepotkal. Měli zrovna jiné starosti ohledně týmu. Myšlenka vzešla od PR vedení Sparty, která mi zaslala nabídku zúčastnit se tréninku. V tu chvíli jsem neváhal a bylo jasno.

Využil potom někdo z týmu Vaši nabídku na vyzkoušení si biatlonu?
Zatím jsem nic neuskutečnil, ale mám to stále v hlavě.. jen je velmi obtížné najít termín, aby kluci měli volno a já byl v ČR. Ale věřím, že někdy v budoucnu se nám to povede zorganizovat.

Zdroj: iSport
Zdroj: iSport

Osvojil jste si z tohoto tréninku třeba nějakou část, kterou používáte i nyní v biatlonovém tréninku?
Ne, to ne. Můj trénink se od toho fotbalového velmi liší, ale byla příjemná zkušenost, poznat, jak trénují fotbalisté. Nahlédnout pod pokličku jinému sportu.

Když byste měl vyjmenovat řekněme 5 pro Vás sparťanských legend, kdo by to byl, a s kým byste se chtěl třeba setkat?
Nerad bych nějakou legendu opomněl. Vážím si všech hráčů Sparty, ale když bych si měl vybrat pět jmen tak by to byl: Jiří Novotný, Horst Siegl, Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický a samozřejmě Andrej Kvašňák, i když samozřejmě vím, že už to není bohužel možné.

A na co byste se ho zeptal?
Nemám vyloženě otázku. Spíše bych se s nimi rád potkal a prohodil pár slov.

Co říkáte na současnou Spartu? Vyřazení se Suboticou bylo velmi nepříjemné, přesto výkon v odvetě slibný.
Jsem ze sportovního prostředí a za svůj život jsem nezažil, že by někdo neúspěch chtěl úmyslně. Jsou období, kdy se daří více, a kdy méně. Od nás fanoušků je potřeba, abychom Spartě fandili za jakékoliv situace. Sám moc dobře vím, jak fanoušek dokáže vyhecovat k mnohem lepšímu výkonu. I já věřím, že čas Sparty zase přijde, že lidé ve vedení Sparty i hráči na hřišti dělají pro úspěch maximum možné!

Kdo se Vám z momentálního týmu nejvíce zamlouvá?
Nerad jmenuji jednotlivce. Mě zajímá Sparta a výsledek Sparty. Sparta není o jednotlivcích. Sparta je tým!

Na obrázku může být: 1 osoba, směje se, uvnitř

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments