Sparta s Kanadou – prestižní pohár Spengler Cup

Sparta

Vánoční a velmi prestižní Spenglerův pohár se letos neobejde bez sparťanských hokejistů. Po dvou zrušených ročnících kvůli pandemii se tento turnaj vrací do kalendáře a jsme moc rádi, že Sparta bude reprezentovat český hokej.

Hned v prvním zápase hokejisté z hlavního města České republiky změřili síly s výběrem Kanady. Ne příliš znalý hokejový fanoušek se možná podiví, že se klub utká s reprezentací státu, ovšem pro uvědomělejšího fanouška toto není překvapením. Výběr Kanady patří mezi tradiční turnajové soupeře.

Je důležité si uvědomit, že – za prvé: nejedná se o kanadské „Áčko“, které si odskočilo v rámci přípravy na kanadský pohár si zabruslit do Davosu. Za druhé: Pořád je to výběr Kanady. Tým ze země, odkud pochází nejlepší hokejisté světa. V sestavě objevujeme hokejisty z AHL, nebo švýcarské ligy, ale i tak se mnohdy jedná o hráče se zkušenostmi NHL, nebo z reprezentace. Například, Brent Conolly brázdil ledy NHL 13 sezón. Zajímavé je, že v roce 2018 s Washingtonem Capitals zvedl nad hlavu Stanley Cup, stejně jako sparťanský obránce Michal Kempný. Ten bohužel dnes nenastoupil, takže bývalí spoluhráči z mistrovské sezony síly nezměřili. Dále kanadští útočníci Tyler Ennis a Cody Eakin mají dohromady přes 1400 odehraných zápasů v NHL, brankář Michael Hutchinson má na kontě 137 startů v této soutěži.

Kanada začala tak, jak se očekávalo. Hrála více s pukem a omlazená sparťanská sestava jen stěží zvládala srovnat rychlost bruslení s kanadskými útočníky. Omlazená sestava píšu záměrně. V obraně se objevují jména Martin Böhm a Tomáš Tomek. Hráči, kteří nemají zkušenosti ze sparťanského A-týmu, ani z extraligy. Böhm je hráč sparťanské juniorky a Tomek prvoligového Sokolova. Takovou premiéru pravděpodobně nečekal ani jeden z nich. Ale, kdo je připraven, není zaskočen.

Na konci první třetiny Sparta hrála konečně více na puku a jeden z proti útoku využil Michal Řepík k vedoucímu gólu. Ten s klidem sobě vlastním přesně trefil místo na gólmanovo rameno přesně pod víko.

Sparťanští fanoušci si ještě ani nezvykli, že jejich tým vede 1:0 nad Kanadou a za minutu Daniel Přibyl výborně forčekoval a vstřelil druhý gól.

Druhou třetinu začala Sparta s kotoučem na hokejkách a výborným pohybem hráčů Krutila, Janduse, Konečného a D. Vitoucha dostala Kanadu pod tlak, což zapříčinilo přesilovku 4na3. V této přesilovce kapitán Řepík vstřelil třetí gól a já jsem začal v hlavě pátrat, kdy naposled česká reprezentace vedla 3:0 nad Kanadou. Mé dumání skončilo ve finále MS
v roce 2005 ve Vídni.

Toto vedení Spartě vydrželo jen necelé dvě minuty. Nepřesnou rozehrávkou darovali Mikliš a G. Thorell týmu Kanady snížení na 3:1 z hole Conollyho. Stejný hráč zakončoval při špatném střídání Sparty přečíslení 3 na 2 a snižoval na rozdíl jedné branky. V druhých deseti minutách druhé třetiny si museli sparťani připadat jako na kolotoči. Kanada diktovala tempo hry, tvořila si šance a rotace hráčů v útočné třetině byla obdivuhodná. Sparťané měli v této části zápasu méně sil a další gól nedostali jen díky skvělému Kořenářovi. Do šaten se tedy šlo za stavu 3:2 po-zásluhou-prohrané třetině.

Třetí třetina začala pro Spartu lépe. V bruslení držela krok, ovšem hodně sil jí ubíralo prohrané vhazování. Musím uznat, že sparťanští mladíci v obraně se se zápasem vypořádali vcelku slušně, a i díky jejich obětavým výkonům jejich tým už ve třetí třetině neinkasoval.

Sparta tedy porazila po urputném týmovém výkonu Kanadu, a to se počítá, ať je jejich sestava jakákoli! Tato ovšem slabá rozhodně nebyla a sparťané na sebe můžou být právem pyšní.

Doufám, že se brzy přidá i náš reprezentační tým.

Zdroj úvodní fotografie: HC Sparta Praha