Sparta do zápasu vstupovala jako třetí tým tabulky, kdežto Plzeň byla ještě o pozici výše s náskokem 11 bodů. Dal se tedy očekávat vyrovnaný zápas, který dost možná rozhodne jedna branka. Jaké byly hlavní důvody, proč z toho nakonec byla jednoznačná výhra Sparty?
Sestavy
Plzeň nastoupila ve své klasické formaci 4-2-3-1, ale místo typické desítky nastoupil Erik Pačinda. Jeho zařazení se ukázalo býti velkou chybou. Radim Řezník střídal po pár minutách kvůli zranění a nahradil jej Milan Havel, který také odehrál velice špatné utkání.
Sparta nastoupila ve stejném rozestavení, oproti minulému zápasu nahradil zraněného Ondřeje Zahustela Alex Chipciu a v základní sestavě nastoupil také Guélor Kanga, jehož zařazení znamenalo přesunutí Bořka Dočkala na křídlo. Na rozdíl od Plzně se tyto změny Spartě vydařily.
1) Plzeň v bloku
Sparta celé jaro ukazovala, že má problémy, pokud ji soupeř napadá vysoko a nenechá ji klid na rozehrávku. Plzeň však byla většinu času v bloku, napadala až od poloviny hřiště, a nechala Spartě prostor pro rozehrávku, což se ukázalo jako chyba. Na bránění v bloku není samo o sobě nic špatného, může to být velice účinná taktika, ale musíte rychle přistupovat k hráčům, kteří přijímají přihrávku a nenechat jim čas, aby si mohli míč zpracovat a dále rozdat. Jenže Plzeň nechávala sparťanským hráčům hodně prostoru, jak přijímajícím, tak rozehrávajícím, což zapříčinilo, že i sparťanská rozehrávka najednou vypadala kvalitně.
Costa nikým nenapadán rozehrává na Dočkala, který si z pravé strany seběhl do středu a je nepokryt. Michal Sáček se vysunul a nachází se ve stejné linii s Kangou. Oba jsou nezachyceni plzeňskými středními záložníky. Právě tato laxnost zapříčinila, že Sparta dokázala v klidu rozehrát, stejně tak poté míč převzít v útočné třetině hřiště a tam s ním dále pracovat. Matěj Hanousek a Adam Hložek drží šířku hřiště u lajny.
V této situaci si Sáček sbíhá pro míč od Costy, Kanga i Dočkal jsou opět nepokrytí mezi řadami. Plzeň měla s pohybem sparťanských hráčů velké problémy a nedokázala je obsazovat ani dostupovat.
2) Změny v plzeňské sestavě
Tomáš Hořava neoplýval v posledních týdnech skvělou formou, přesto byl tah s Pačindou překvapivý. Slovenský ofenzivní hráč není klasickou desítkou a Plzni právě tento typ hráče v zápase chyběl. Pačinda při napadání často plnil roli druhého útočníka, který měl napadat rozehrávku, jenže se mu to moc nedařilo, a když byla první řada plzeňských překonána, chyběl pak hráč v záloze, kde dvojici Procházka – Hrošovský přečíslovali Kanga s Dočkalem, Sáčkem i Frýdkem. Plzeň tak nedokázala střed zálohy obsazovat a zároveň neměla kvalitu ani při držení míče.
Druhá změna byla vynucená, když zraněného Řezníka vystřídal Havel. Tři branky z celkových čtyř šly přes pravou stranu. U první neobsadil Řezník Hložka, u třetí nezachytil Havel přihrávku Kangy na Hanouska a u čtvrté opět Havel nezachytil Karlssonův náběh a poté ho i nechal vystřelit. Odchovanec Bohemians odehrál ve své kariéře již mnohem podařenější utkání.
3) Spolupráce Kanga + Dočkal
Guélor Kanga je fantastický fotbalista, což znovu dokázal. Po příchodu Dočkala nebylo jisté, kam, a jestli, se s ním počítá. V úvodních kolech byl brzy střídaný, v zápase s Libercem nehrál dokonce vůbec. V zápase s Plzní se Zdeněk Ščasný konečně rozhodl postavit Kangu s Dočkalem společně a oni mu dokázali, že skvělí fotbalisté si spolu rozumějí. Právě jejich spolupráce byla jednou z hlavních příčin kvality Sparty na polovině soupeře. V zápase si tahle dvojice vyměnila 40 přihrávek, měnila si pozice a plzeňští si s nimi nevěděli rady. Jenom připomenu, že záložník z Gabonu přišel do Sparty za pouhý 1 milion euro a je mu stále teprve 28 let, takže je v nejlepších letech a letos v 16 zápasech zaznamenal 8 branek, smlouvu má do konce června 2020.
Nyní si ukážeme přínos této dvojice na konkrétních ukázkách.
Kanga byl již od začátku velice aktivní a pohyboval se po celém hřišti. Tady si zabíhá, nikým nepronásledován, do prostoru za Limberského, který vystoupil proti Chipciovi. Výsledkem této akce byl nepodařený Kangův centr.
Na této ukázce je Kanga zachycen hledaje si prostor a opět trestuhodně neobsazen. K těmto situacím docházelo hlavně v prvním poločase opakovaně.
Dočkal u míče, Kanga se mu opět nabízí, nikým neatakován. Chipciu nabíhá do vápna a poutá pozornost Limberského, Dočkal s Kangou tak můžou kombinovat. Výsledek? První branka zápasu.
Plzeň byla opět zalezlá v bloku, takže Lukáš Štetina mohl vyvézt míč až na její polovinu. Dočkal si seběhl mezi řady a byl nezachycen a mohl tak přijmout přihrávku od Štetiny. Zároveň si můžeme všimnout nabíhajícího Tetteha, který si odpoutává od stoperů Plzně, u lajny čeká na případnou přihrávku a zároveň drží šířku Hanousek.
Další důkaz toho, jak aktivní Kanga byl, neustále snažil najít volný prostor a Plzeň nevěděla, jak ho bránit.
Dočkal čeká s přihrávkou na Štetinu do poslední chvíle, čímž na sebe váže oba napadající hráče Plzně.
Štetina pak rychle přenáší míč na Costu, před kterým se otvírá obrovský prostor, ve kterém by normálně byl napadající hráč, kterého ale na sebe nalákal právě Dočkal. Do tohoto prostoru si nabíhá Kanga.
Opět kombinace Kanga + Dočkal, který je úplně volný. Na malém prostoru přečíslují Plzeň, když tuto dvojici doplňuje i Martin Frýdek a plzeňští jsou zde pouze dva. Tím se rovnou dostáváme ke čtvrtému bodu.
Bořek Dočkal také předvedl skvělou techniku, když dal z prvního doteku jesle plzeňskému hráči.
4) Přečíslování
Sparta Plzeň přečíslovala v útočné třetině hřiště, nejčastěji na křídlech.
Sparta má ve vápně Plzně o jednoho hráče víc a může pohodlně kombinovat. Dvojici Dočkal – Kanga doplňuje i Sáček a Chipciu.
Další příklad, stejná situace. Sparta opět na malém prostoru přečísluje Plzeň. Dočkal ukazuje Kangovi, aby si naběhl, což on také dělá. Plzeňští si s takovým pohybem nevěděli rady.
Stejně situace na levé straně, kdy Sáček vybojoval míč, což odřízlo Kayambu a Sparta má teď na malém prostoru převahu. Plzeň je pasivní a zalezlá na vápně, Kanga a Dočkal jsou tentokrát na straně levé a opět nabízejí možnost kombinace.
Sparta také využívala aktivního Hanouska na levé straně, který od první do poslední minuty prováděl náběhy a nabízel tak další možnost přečíslení.
Připsal si také asistenci na branku Sáčka, když ho skvěle našel Kanga a Havel přihrávku nezachytil.
Hanousek se tak dostal do vápna a přihrávkou pod sebe našel volného Sáčka, který umístěnou střelou na zadní tyč zvýšil na 3:0.
5) Alex Chipciu
Jak se Plzni tah s nasazením nových hráčů nevydařil, u Sparty to bylo naopak. Jak Kanga, tak Chipciu předvedli fantastické výkony. Chipciu nastoupil kvůli zranění Zahustela a ukázal, že pravá strana může fungovat skvěle, když je na ni pravý obránce schopný zapojovat se do kombinace.
Chipciu byl aktivní a když přihrál, tak ihned startoval na případnou narážečku, čímž opět znamenal nebezpečí pro obranu Plzně.
Další důkaz jeho aktivity, když si narazil se Sáčkem a ihned nabíhal dopředu a jeho náběh Kovařík nezachytil.
Často se také stahoval dopředu a měl tak možnost se i podílet na kombinaci a dávat přihrávky do vápna, jako tady, kdy přihrál Tettehovi, který byl ale v ofsajdu.
Nebyl ovšem aktivní jenom dopředu, ale plnil si povětšinou dobře i obranné povinnosti, tady například vystihl přihrávku Plzně a Sparta tak mohla jít do protiútoku.
Chipciu míč předal do středu hřiště, naběhl si a míč se k němu opět vrátil.
Po celý zápas hrál hodně vysoko a logicky vznikaly mezery, které ale často dokázal uhasit, jako například skluzem v této situaci.
Na závěr ještě krátký rozbor jedné akce, která sice brankou neskončila, ale zaslouží si, abychom si ji připomněli. Sparta rozehrávala, Plzeň byla v bloku, Adam Hložek si seběhl mezi řady soupeře a Martin Frýdek ho výborně našel a překonal tak útočnou i záložní řadu jednou přihrávkou. Adam Hložek si míč výborně převzal do pohybu, překonal tři hráče Plzně a předal míč Kangovi, který byl velice aktivní a hledal si neustále volný prostor. Kanga poté adresoval míč nabíhajícímu Dočkalovi, který jej předal Chipciovi, který dobře podpořil útok a centroval do vápna, kam si naběhl Hložek i Tetteh, ale centr byl odvrácen.
Závěr
Sparta byla ve všech aspektech lepší, stejně tak se jí povedlo zvolit správnou taktiku a hráče. Naopak Plzni se nic z toho nepodařilo. Dalo se čekat, že Plzeň bude využívat více levou stranu, kde vznikala mezera kvůli Dočkalově snaze se stahovat doprostřed. Limberský ale nebyl tolik aktivní a k centru se dostal za celý zápas jenom dvakrát, stejně tak Kovařík nevyužil potenciál, který nabízela ofenzivní pravá strana Sparty. Zápas rozhodla jak pasivita Plzně, tak výborné individuální výkony sparťanů, kromě již zmíněného Kangy hrál výborný zápas i Sáček nebo Hložek, jmenovat by se ale dali prakticky všichni hráči, tito ale vyčnívali nejvíce. Sparta nastoupila do zápasu ve vysokém tempu a poté, co vedla 2:0, se již nehnala tolik dopředu a nechala i hrát Plzeň, která si ale nedokázala téměř nic vypracovat a Sparta byla i nadále nebezpečnější.