Sparta na rozcestí – kudy se vydat dále?

ilustrační obrázek

V poslední době se Sparta opakovaně snaží odrazit ode dna, ať již co se týká výkonů na hřišti, tak i výsledků. Skutečnost, že se místo toho spíš někdy propadá do bahna, což deklarovalo např. průběžné deváté místo v rámci koronavirové pauzy, nechme nyní stranou. Situace se přeci jen zásluhou pěti výher v řadě výrazně zlepšila. Z týmu je cítit odhodlání, výsledky jsou podpořené i  týmovými výkony. Vyčnívají i některé individuality. Vyprofilovalo se několik hráčů, kteří by se mohli stát opěrnými body a dlouhodobě funkční tým by se na nich dal vystavět. U některých z nich však není vůbec jisté, zda budou v příští sezoně ve Spartě pokračovat.

Dávid Hancko, klíčový hráč pro obranou fázi a výstavbu. Guélor Kanga, klíčový hráč pro diktování tempa hry a útočnou fázi. V momentě, kdy si zde tyto klíčové hráče nepodržíme, jdeme do rizika, že bychom se opět mohli vrátit do bludného kruhu posledních let, kdy po každém menším odrazu následoval rychlý pád zpět na zem. Případný odchod obou týmu může uškodit tak citelně, že v pesimistickém scénáři nás to může dokonce vrátit zpět do bludného kruhu vzestupů a následných pádu.

Máme opravdu připravené náhrady?

Nakolik budou případné odchody problémem je v tuto chvíli pro nás jako fanoušky těžké odpovědět. Situace pro vedení Sparty však není o moc jednodušší. Jistě. Máme nějaké možnosti, jak se s tím vypořádat. Při všem respektu, však ani David Lischka, toho času v rekonvalescenci ze svalového zranění, nebo Bořek Dočkal, který se po těžkém zranění ještě nerozehrál do své bývalé reprezentační formy, asi nejsou schopní nabídnout týmu takovou přidanou hodnotu jako dva dříve jmenovaní hráči. Minimálně ne okamžitě. I dalším hráčům pro případná uvolněná místa v sestavě bude chvíli trvat, než se z nich stanou opory. V kádru přeci jen máme povětšinou mladší hráče, u kterých lze očekávat výpadky formy. Zkušenější Michal Trávník zatím svoji optimální formu taktéž stále hledá.

David Hancko je nejenže hráč s obrovským růstovým potenciálem do budoucna, ale už i jeho současná výkonnost je pro naší ligu vysoce nadstandardní. Guélor Kanga prakticky v každém zápase rovněž předvede nadstandard (rozumějme jeho standard). Jinými slovy, neprodloužení smlouvy i s tímto hráčem pro nás také bude ztrátou, byť zde samozřejmě je situace mnohem více diskutabilní a mnozí jednoduše najdou důvody, proč by se s ním dále pokračovat nemělo.

Nelehké otázky. Jak si na ně Sparta odpoví?

Pokud bychom si představili scénář, kdy neudržíme ani jednoho, nevrátí nás takto zásadní změny zase o několik kroků zpět? Jsme ochotní riskovat i další sezonu ve prospěch budování týmů na úkor případného úspěchu? Nebude několik ušetřených milionů EUR dnes znamenat větší investici v budoucnu, kdy budeme kupovat a zkoušet nové hráče? Jsme schopni vystavět konkurenceschopný tým bez větších investic, které vidíme např. i našich konkurentů? Nebo je kombinace Sparta a dravé mládí ta pravá?

Nelehké rozhodnutí. Snad si vybereme správnou cestu.

5 8 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
David
David
3 let před

Jednoznačne jak Kangu,tak Hancka podepsat na pristí sezonu. Koupit nekoho golového do útoku a nemusí se moc do kádru sahat. vzdyt uz bylo dost tech pokusu a nezdaru

Vaclav
Vaclav
3 let před

Zapasy se Slovackem a Opavou ukazaly proc by mel zustat Kanga. Jeho spoluprace s Karabcem byla super a Karabec s Dockalem to bolely oci a ne kvuli Karabcovi. Navic Sparta potrebuje hrat v Evrope pokud budeme zapracovavat novy hrace muze to zase failnout.

makisons
makisons
3 let před

Kanga + Hancko ano. Do zálohy ještě Pavelka. Dobrá defenzíva, zakládání útoků i střelba. Nevadil by mi ani návrat L. Krejčí z Bologne,chce do repre, ať se ukáže. V juniorce kromě Karabce je i pár dalších talentů. Pane Kotal, dejte jim šanci v dohrávce ligy, kde již praktický o nic nejde ať se ukáží.

Panta
Panta
3 let před

Nemyslím že je to až tak těžké rozhodnutí.
Kanga- když ho nepodepišeme nezískáme nic.Kdyz ano máme šanci ho zhodnotit.Ať na hřišti, nebo pak při případném prodeji.
Hancko- větší risk- těžko odhadnout za kolik ho za rok,dva prodáme.Ale jestli mu verime tak 5m asi nebude nedosažitelná částka.