Sparta musí být na přestupovém trhu aktivní – část 1.

Jednu z věcí, které jsme opakovaně kritizovali, byla nečinnost na přestupovém trhu. Po „italském uragánu“ se Sparta na můj vkus až moc uklidila do pozice sledovatele a především v zimní přestávce prokaučovala možnost posílit. V letním přestupovém okně to musí být jiné, jinak se dopředu nehneme.

Pro přehlednost projdeme pozice pěkně postupně. Nejprve se zaměříme muže v brankovišti a obranu, včetně toliko palčivého postu stoperů.

Brankář

Florin Nita podle mých informací Letnou v létě opustí, byť má ještě rok platný kontrakt. Zájem o jeho služby je stále v Rumunsku, především z klubu, ze kterého do Sparty přišel, FCSB (dříve Steaua Bukurešť). Aktuální jedničkou je Milan Heča, ale jsou tu jisté náznaky, že s jeho výkony také nepanuje přílišná spokojenost. Pravděpodobně na Letné svou smlouvu dokončí, ale dost možná z pozice dvojky. David Bičík s velkou pravděpodobností ukončí svoji hráčskou kariéru a plynule přejde do role trenéra brankářů. Vojtovi Vorlovi v létě skončí prodloužená smlouva a je otázka, zda se mu bude chtít opět prodloužit s velkou šancí být opět poslán na hostování, případně dělat trojku, když se na tuto pozici tlačí mladší vlčáci jako Hugo Jan Bačkovský, František Kotek a především Jan Čtvrtečka, který už byl jednou nohou na hostování v Pardubicích, ale z dohody nakonec sešlo kvůli odlišnému názoru na hrazení platu hráče. Jan Čtvrtečka však trénuje aktuálně s A týmem a jeho posun do prvního týmu se tak nabízí nejvíc. Jeho místo v béčku by zase mohl zalepit Adam Benada, který si skvěle vedl ve starším dorostu.

Příchod hotového brankáře, který bude okamžitou jedničkou je však stále nasnadě. Televize O2 v jednom ze svých přenosů brala jako hotovou věc, že Spartu posílí v létě Matouš Trmal. Hráč ani klub z Uherského Hradiště o ničem nevěděl. Podle Deníku sport Trmal figuruje na seznamu možných posil do branky. Stejně jako například Filip Nguyen. Aktuálně bez angažmá je ze Žiliny Dominik Holec, který by Spartu nic nestál, ale o něj jeví zájem Plzeň a také třeba v Belgii. Pokud by se měl mladý brankář posunout do Čech, Sparta je ve velké výhodě. Holec se totiž zná s Gulou ze společného působení v Žilině, kde Gula Holcovi nevěřil a nedal šanci. Mně osobně by se nejvíce na Letné líbil Dominik Greif ze Slovanu Bratislava, ale ten měl velmi blízko k angažmá v Portugalsku a jeho další destinací tak pravděpodobně bude ještě víc západní liga, než ta česká.

Obrana

Situace je vesměs jasná. Už se nepočítá se Semihem Kayou, kterému skončí smlouva. Otazník visí u Dávida Hancka, který se jevil výborně a fotbalově převyšuje kvalitu české ligy, ale překážkou může být vysoká opce, která přesahuje určitě 100 mil. Kč. Lukáš Štetina si o novou smlouvu svými výkony před nucenou pauzou způsobenou pandemií nového Koronaviru určitě řekl, minimálně jen pro to, aby z něj Sparta něco inkasovala a neodešel jako volný hráč. David Lischka je pevnou součástí týmu, bohužel aktuálně zraněný, ale s ním se na Letné určitě počítá. Costa už má ve vší úctě k němu nejlepší roky za sebou a i letošní výkony, nebo i výkony za rezervu byly při nejmenším rozpačité. Zde nepředpokládám prodloužení, maximálně o rok s tím, že bude připravený jako náhradník. Na Filipa Panáka se na Letné hodně sázelo, bohužel ho opět zabrzdilo koleno a musel podstoupit další operaci. Velká škoda, protože za béčko se nám moc líbil. Snad ještě oblečeš rudý dres, držíme palce, Filipe! Tím výčet stoperů končí, byť by ho teoreticky ještě mohli zahrát Ladislav Krejčí nebo Georges Mandjeck. S druhým jmenovaným se však podle našich informací smlouva neprodlouží a „Krejdy“ by byla na stoperovi škoda.

trhu
Data za podzimní část sezóny

Spartě se vrátí na Letnou z hostování Dominik Plechatý a může se samozřejmě také podívat do své rezervy, kde sbírá zkušenosti z české ligy Lukáš Hušek. Přesto si myslím, že Sparta obranu ještě vyztuží, a to pravděpodobně Maximilianem Caufriezem, o kterého mají na Letné stále velký zájem. Vzhledem k sestupu Beverenu by cenovka mohla klesnout z původně domluveného 1,5 mil. Eur. Hostování také skončí Uroši Radakovičovi, ale předpokládáme, že v Rusku opci využijí

Krajní beci jsou další palčivou otázkou posledních let. Pod smlouvu je na levém bekovi Matěj Hanousek, který však střídá skvělé výkony z průměrnými, až podprůměrnými. Smlouvu s velkou pravděpodobností hraničíci s jistotou podepíše Martin Frýdek, ale ten se netají touhou vyzkoušet si zahraniční angažmá. Na levou stranu může Sparta opět sáhnout do rezervy pro Horáka nebo Dudla. Na pravém kraji obrany se jevil velmi dobře Andreas Vindheim a alternovat mu může/mohl také Michal Sáček. Hostování v Mladé Boleslavi v létě skončí Tomáši Wiesnerovi, který vinou zranění odehrál za rok a půl ve městě automobilů jen 11 soutěžních zápasů. Z hostování se také vrátí Ondřej Zahustel, který se dle svých slov chce poprat o šanci na Spartě.

Klíčový pravý stoper

Myslíme si, že byla obrovská chyba nepřivést pravého stopera v zimním přestupovém období, což zpětně přiznal jako chybu také Jiří Saňák v rozhovoru pro Deník Sport. Podobná situace se nyní nesmí opakovat, protože alternativu prostě a jednoduše ke Štetinovi nemáme. A i nad jeho budoucností ve Spartě se vznáší otazník.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
marsyas
marsyas
4 let před

Já bych to nechal na Kotalovi. Jeho přehled o mladých hráčích je vysoce nadstandardní

ToKra
4 let před

Co rikate na avizovany plan pro zbytek ligy hrat s Hanckem nalevo obrany a na stopera dat Lischku misto nej ? Mne to prijde jako skoda, kdyz v poslednich zapasech obrana fungovala a oba levi beci by tak asi sedeli na lavce.

Kamil
Kamil
4 let před

Co budějický Havel, Hůlka z Bohemky či Pokorný z Ostravy na toho pravého stopera? Nebo Simerský ze Zlína..Simerský, Pokorný jsou určitě praváci, zbylí dva přesně nevím..

Kamil
Kamil
4 let před

Nějaké tipy, kdo by byl vhodný pravý stoper z české či slovenské ligy?

tonda vore
tonda vore
4 let před

*přinejmenším

Anonym
Anonym
4 let před

Za mně by byl zajímavý třeba Schumacher nebo Hůlka z Bohemky

martin
martin
4 let před

Hlavne at nepodepisuji Frydka. Obcas se mu zapas povede, ale jinak strida spatne vykony s horsimi. Navic je nedisciplinovany. Take nechapu jak muze byt kapitanem, kdyz mluvi do televize, tak bych rekl, ze je male dite a chysta se na prvni zapas v zivote.