Šňůra výher, obrození stopeři, sparťanští Adamové

Radost z gólu Michala Sáčka

Sparťanská vítězná šňůra se natáhla už na sedm vítězství a fanoušci mají nyní spoustu důvodů pro úsměvy na rtech. Pojďme se podívat na souhrn posledního dění kolem Letné.
Sparty se samozřejmě opět týkaly také různé články a rozhovory v médiích. David Holoubek se pro server Aktuálně rozpovídal o výchově mladých hráčů hlavně v rámci strahovské akademie Sparty a pro iSport rozebral oba mladé supertalentované Adamy Hložka s Karabcem. Bývalý sparťanský bek Ondřej Kušnír končí kariéru a současný asistent Václava Kotala Michal Šmarda poskytl rozhovor portálu iDnes.

Sparta na vítězné vlně

Prohra s Plzní, ale od té doby šňůra šesti výher v lize a k tomu ovládnuté semifinále Mol Cupu jako reparát proti plzeňské Viktorii. To je sedm vítězství v řadě a nálada v kabině je rázem výborná. Hráči si věří, mluví o dominanci jako Ladislav Krejčí, který kromě prvního gólu za Spartu v posledních dnech také odmaturoval: „Jsem rád za gól, za vítězství a za dominanci, kterou delší dobu předvádíme.“

Akrobatické zakončení Ládi Krejčího

Václav Kotal zase vyzdvihl náladu v kabině a schopnost zvládat zápasy díky ofenzivní produktivitě: “Nálada potvrzená vítězstvími je super. Prohrávali jsme v Karviné, dokázali jsme to otočit. Z tohoto pohledu nemám strach. Chceme se prosadit aktivní hrou. Daří se nám v útočné fázi.”

Spolupráce slovenských stoperů na jedničku

Už léta hledají na Letné stabilní a kvalitní stoperskou dvojici. Lukáš Štetina je hráčem Sparty takřka tři roky, ale prakticky až nyní ukazuje, proč přicházel z Dukly. A pomohl mu k tomu i jeho krajan Dávid Hancko, vedle kterého teď výkonnostně vyrostl, začal si věřit a funguje mezi nimi ohromná chemie, o které i sami mluvili: „Doplňujeme se. V první řadě jde o podporu a ochotu, jeden za druhého by na hřišti umřel. Hrajeme dobře i takticky, vytlačujeme soupeře, rychle běháme, jsme fyzicky připravení stlačit protivníka.”
Zlepšila se tak i toliko kritizovaná rozehrávka týmu. Oba si dovolí vyvézt míč z vlastní poloviny nebo průnikovými přihrávkami překonávat řady soupeře a rozjíždět útočné akce spoluhráčů. Stejně tak funguje spolupráce s Ladislavem Krejčím a ukazuje se, že před tímhle triem spolu mohou bez problémů hrát i Bořek Dočkal s Guélorem Kangou.

Dávid Hancko & Lukáš Štetina

Dávid Hancko by navíc ve Spartě rád pokračoval i po skončení svého hostování z Fiorentiny: „Těžko říct. Doufám, že je na hřišti vidět, že jsem sparťan. Věřím, že se cesty najdou a budu tady moct zůstat.”
O potřebě toho, aby nejen Dávid Hancko ve Spartě pokračoval pro příští sezóny se na našem webu rozepsali Vláďa Dobrovolný i Honza Šťastný.

David Holoubek nejen o klenotech Sparty

Trenér, který se vypracoval prací v rámci mládežnické akademie Sparty, poskytl Aktuálně rozhovor právě o výchově mladých hráčů, ve kterém mimojiné objasňoval, co vězí za úspěchy strahovské mládeže a mluvil i o přednostech vychovaných hráčů: “Je to dlouhodobou prací. Všichni trenéři na Strahově pracují výborně a začíná to už od přípravky. Trenéři v přípravkách se šéfem Jaroslavem Vavříčkem umí vybrat kvalitní hráče. (…) Když se zeptáte jakéhokoli ligového trenéra, tak hráče ze Sparty má rád. Vybírají si je, protože mají vítěznou mentalitu, učí se pořád vyhrávat, prohry se ve Spartě berou těžce.”

Pro iSport zase rozebral a porovnal Adama Hložka s Adamem Karabcem, určitě si přečtěte celý článek:
“Hložan předběhl dobu. Už když jsem ho měl v sedmnáctce, byl silově na úrovni devatenáctky nebo jednadvacítky. Souboje zvládal naprosto perfektně. Jeho krytí balonu je fantastické, vychází to z jeho stability a právě síly. Navíc mi přijde, že je na tom silově stále lépe a lépe.“
“U Kary by si podle způsobu hry člověk řekl, že je to jasné Španělsko. Kvalita na míči, chytrost. Takový jižanský fotbal. Adam má obrovský potenciál, s přibývajícími zkušenostmi půjde nahoru. On potřebuje výzvy, kterých teď bude mít spoustu. Navíc může uplatnit svou schopnost adaptace. V sobě to má, rád čelí velké konkurenci a vypořádává se s ní.”

Konec Ondřeje Kušníra

Někdejší úspěšný pravý obránce, na kterého ho ve Spartě (podobně jako Pavla Kadeřábka) přeškolili z krajního záložníka, končí v šestatřiceti letech kariéru. Ze Sparty mu prý například s nabídkou angažmá na Strahově ještě nevolali. Ale sám chce rozjet svou fotbalovou školu: “Sezóna nám končí nějak kolem 9. července a doufám, že jí celou dohraji. Ať se můžu na hřišti důstojně rozloučit s mojí kariérou. Svou fotbalovou školu už mám v hlavě delší dobu. Přemýšlel jsem hodně nad tím, jak bych to chtěl provozovat a doufám, že mi to půjde.”
Celý rozhovor si můžete přečíst na webu nastartu.cz.

Ondřej Kušnír
📸 FB Ondřeje Kušníra

Michal Šmarda vzpomínal

Asistent trenéra Václava Kotala, který ho doprovází na ligových štacích, a nejinak je tomu nyní i ve Spartě, pro iDnes zavzpomínal na tažení za ziskem Poháru ČMFS s Hradcem před čtvrtstoletím. Bývalý sparťan, který na Letné získal i titul, měl na této trofeji Hradce Králové velký podíl mimojiné díky přesvědčivému zahrávání penalt: “V tom si člověk musí věřit. A já to měl ještě nastavené tak, že jsou v životě horší věci než neproměněná penalta. Takže bez stresu.”

(Ne)prodlouží Martin Frýdek?

Turecká média informovala o tom, že o sparťana s končící smlouvu se začal zajímat Besiktas Instanbul. Sparta údajně s Martinem vyjednává o prodloužení smlouvy, ale jeden z letenských zástupců kapitána podle médií už nějaký čas stojí o možnost vyzkoušet si zahraniční angažmá. Zatím jde však pořád pouze o spekulace.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

K Michalovi Šmardovi: Toho V. Kotal zná už od dětství, protože jeho otec Milan Šmarda v době, kdy za ně V. Kotal hrál (po odchodu ze Sparty), trénoval Hradecké „Votroky“. (Milan Šmarda se proslavil zejména tím, že v 90. letech jako trenér dovedl Atlantik Lázně Bohdaneč z divize až do 1. ligy.)