Rezervní vládci Prahy!

Derby B

Sparťanské béčko začalo jarní část sezony pěkně zostra. Hned v prvním jarním kole jej čekalo derby s rezervou Slavie, které bylo speciálně přesunuto na hlavní stadion Sparty na Letné. Oba kluby se po podzimu nacházely na sestupových příčkách, a body z prvního jarního zápasu tak byly o to cennější. Tomu odpovídaly sestavy obou celků, na hřišti jsme viděli mnoho hráčů patřících standardně do zápasového režimu A-týmů.

Sparta nastoupila do zápasu v sestavě Vorel – Ševínský, Vydra, Kamenovič – Váňa, Kaštánek, Jonáš ©, Goljan – Karabec, Minčev, Daněk. Soupeř nasadil z áčka mj. uzdraveného kapitána Bořila, Mandouse, Kačarabu nebo Ewertona.

Utkání začalo minutou potlesku za zesnulého Josefa Vojtu, který v rudém dresu kopal v 60. letech, oslavil dva tituly, a Středoevropský pohár. Zemřel ve věku 87 let.

Sparta nastoupila v rozestavení, které výrazně připomínalo áčko a také herní principy byly relativně podobné. Tým se snažil hrát organizovaně bez míče, využíval vysokou defenzivní linii a kombinaci tří vypůjčených útočníků s podobnými profily, na které je zvyklé i áčko. Slávisté hráli rovněž stejné rozestavení jako A tým.

Derby B
Zdroj: AC Sparta Praha

Zápas začal velmi vlažně, ve 13. minutě přišla první zajímavější situace, když se slávisté po údajném faulu Kamenoviće dožadovali penalty, situace byla ale hostujícím hráčem přihraná, čehož si zjevně rozhodčí všimnul a penaltu nepísknul. Kamenović měl však v tomto případě štěstí, do souboje šel poněkud neohrabaně a už předtím si hráče nechal utéct. Obecně jeho výkon nebyl na začátku první půle vůbec jistý. Souviselo to však částečně i s tím, že se Sparťané spíše bránili.

Obranná strategie týmu nejspíš přinesla dostatečnou stabilitu a klid, který byl pro některé hráče po delší soutěžní pauze potřebný. Sparťané byli směrem dozadu velmi soustředění a dostávali se do zajímavých brejkových situací. Kromě toho se jim také dařilo podnikat ostřejší výpady po odražených a prokombinovaných míčích kolem půlky hřiště. Zejména se v tomto ohledu dařilo na pravé straně, kde se skvěle pohyboval Daněk a pořádně tak zatápěl „oblíbenci“ sparťanských tribun Bořilovi.

První únik letní posily po pěkném zrychlení hry a narážečce na středu ještě vychytal nadstandardní Mandous. Skóre se tak měnilo až ve 44. minutě, kdy Kamenović podél levé strany vyslal dopředu Minčeva, který si počkal na doplnění spoluhráči, navedl si míč na střed a poslal výborný přízemní nástřel do vápna. Právě Daněk si jej našel a těsně před Mandousem změnil směr letu míče a také skóre zápasu.

Druhý poločas byl obecně o něco tvrdší než ten první. Už po dvou minutách se zranil stoper Ševínský, a musel ze hry odstoupit. Následně se Karabec postaral o dva šikovné průniky po levé straně hřiště, obrana soupeře však dokázala jeho snahy o centr zablokovat.

V 55. minuta se strhla menší potyčka, když Bořil zajel do Daňka. Sparťanský útočník ale nechtěl situaci řešit, tak se od hráče odvrátil pryč. To se ale slávistovi nelíbilo, a došlo k větší strkanici přímo před sparťanskou střídačkou. Potyčka skončila žlutými pro Bořila a Karabce. Krátce na to zajel do soupeře Minčev, a i ten byl odměněn kartou. Souboje neustávaly na intenzitě, již o minutu později Beran sestřelil Daňka, který musel být krátce ošetřen. Mezitím se do hry dostal další člen slávistického áčka, Masopust, který nelenil, a hned při prvním dotyku míče sestřelil Váňu.

V těchto momentech se ukázalo, že rozhodčí ve druhé lize sahají ke kartám asi přibližně stejně často, jako jejich prvoligoví kolegové. Masopust kartu neviděl. Ještě mnohem viditelnějším se tento fakt stal o pár desítek minut později, k čemu se však ještě dostaneme.

V 68. minutě bylo prakticky rozhodnuto, odražený míč po soubojích na středu hřiště na pravé straně získal Karabec, počkal si na ideální situaci a perfektním pasem našel Minčeva, ten balón ještě kousek potáhnul a vypálil levačkou do protipohybu gólmana. Střelu bulharského forvarda Mandous vyrazil, ale pouze ke Kryštofu Daňkovi, který se nemýlil, a dostal míč za jeho záda. Dva nula.

Chvíli po vstřelené brance pak došlo ke smrtícímu brejku Sparty. Minchev si výborně seběhl pro dlouhý balón, ale na záda se mu pověsil Kačaraba. Ze souboje odpadlý míč však sebral v běhu Karabec a než  se k němu Kačaraba stačil dostat, šikovně jej prostrčil na nabíhajícího Daňka. Ukrajinský stoper tak dokázal pouze podruhé ve stejné akci faulovat. Ani za jeden ze dvou evidentně žlutých faulů však kartu k překvapení všech sledujících nedostal. Daněk navíc bohužel svou už několikátou gólovku neproměnil, když nedokázal vystřelit přes posledního zbývajícího obránce Slavie.

Pro Karabce se jednalo o poslední akci zápasu, než jeho a Minčeva vystřídali Lehocký a Novotný. Pro Maxmiliána Lehockého se jednalo o debut v profesionálních týmech Sparty, dosud nastupoval pouze za U19 a na podzim působil ve třetiligovém Vltavínu. Mladý útočník se ale brzy stihl ukázat v dobrém světle, když přebral balón na půli soupeře a po ukázce dobrého zrychlení jej dostal na volnější levou stranu hřiště.

V závěru se hosté dostali k zahrání výhodného přímého kopu na okraji vápna, z velké šance ale trefili pouze tyčku. A to bylo prakticky vše, co zápas přinesl. Mladí sparťané se tak po výhře 2:0 stali Rezervními vládci Prahy!

Co se týče výkonů, nad všemi zbývajícími hráči jistě čněl Kryštof Daněk. Ex-Olomoucký talent byl v zápase už na první pohled o dvě třídy jinde a mohl klidně vstřelit čtyři až pět gólů. I jeho dva jsou však dobrou vizitkou. Dařilo se i kolegům z útoku. Karabec se výrazně zlepšil do druhé půle, když v prvním dějství tahal z trojice za nejslabší konec. Minchev si potom odpracoval to své a měl velký podíl na obou gólech, jistě tak musí být spokojen.

Kromě útočného trojzubce se v utkání velmi dobře jevila pracovitá záložní dvojice Kaštánek a Jonáš, která pokryla obrovský kus hřiště. Práci jim usnadňovala vysoko vysunutá obrana vedená převážně Vydrou a dobře dirigujícím gólmanem Vorlem. Trochu méně viditelní byli wingbeci, i ti však předvedli pár zajímavých akcí. Zejména do defenzivy se pak vyznamenal prakticky celý tým.

Zisk tří bodů naše béčko prozatím dostal ze sestupových příček na 13. místo s náskokem dvou bodů na 15. Třinec. Tabulka druhé ligy je ale tak nahuštěná, že například na šestou Chrudim ztrácíme 4 body. Další posun v tabulce se rezerva pokusí uhrát 11. března na půdě čtrnácté Vlašimi, příštím domácím utkáním je zápas s výše zmiňovanou Chrudimí. Hrát se bude v neděli 18. března od 10:30 na stadionu Viktorie Žižkov. Za výkon proti Slavii si jistě hráči zaslouží podpořit!

 

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments