Rapid Vídeň – představení soupeře

Sparta bude mít po 5 letech konečně možnost zabojovat o základní skupinu Ligy mistrů. Naposledy jsme měli možnost o milionářskou soutěž zabojovat v sezóně 2016/2017. Ve 3. předkole jsme tehdy narazili na FCSB a naše cesta Ligou mistrů hned skončila po výsledcích 1:1 v Praze a po porážce 2:0 v Bukurešti. Za Spartu se tehdy trefil Josef Šural.

Letošní los druhého předkola Ligy mistrů nám nadělil 2. celek loňského ročníku rakouské ligy Rapid Vídeň. Asi se shodneme, že na první pohled je Rapid asi nejpřijatelnější klub, který mohl být Spartě losem přidělen. Hrozil ještě výjezd do Dánska, kde by si na nás brousil zuby vicemistr zdejší ligy a fyzicky velmi dobře vybavený tým FC Midtjylland. Nebo také střet s asi nejotravnějšími fanoušky na sociálních sítích-po zkušenostech s fanoušky Trabzonu-tedy s Turky, konkrétně Galatasaray, tedy 2. tým turecké ligy.

Trenér Pavel Vrba je po losu spokojený s dojezdovou vzdáleností, která je pro Spartu určitě přívětivá. Není radno Rapid podceňovat, i přesto, že možná nemá tak zvučné jméno jako třeba Galatasaray, bude se jednat o náročný dvojzápas, který nám může hodně napovědět o příští sezóně. Postup by nám zajistil účast v základní skupině Evropské ligy a samozřejmě by nám dal šanci nadále bojovat o Ligu mistrů.

Nepodceňovat!

Rapid Vídeň v sezóně 2020/2021 uhrál 2. místo v rakouské ligy, kdy skončili po 32 zápasech s 36 body 15 bodů za vítězem celé soutěže, kterým byl RB Salzburg (před nadstavbou se však body půlily).

Na titul už v Rapidu čekají od roku 2008, ale přesto se stále jedná o historicky nejúspěšnější rakouský klub, který celkem zaznamenal 32 titulů, především ale v první polovině minulého století.

Trenér Dietmar Kühbauer preferuje především formaci na 4 obránce s jedním útočníkem. Tím jedním útočníkem byl pro Rapid v minulé sezóně rakouský dlouhán Ercan Kara, ten zažil bezpochyby povedenou sezónu. V lize nastřílel za 32 zápasů 15 gólů a zároveň 5 připravil, stal se tedy 4. nejlepším útočníkem ligy. Góly zaznamenal i v evropské lize, kvalifikaci o ligu mistrů i v rakouském poháru.

Gólově mu konkuroval spoluhráč Christoph Knasmüllner, který si v lize za 27 zápasů připsal solidních 12 gólů.

Demir vs Hložek

Například v posledním ligovém zápase nastoupil Rapid ve formaci 3-4-1-2, možná spíše 5-2-1-2. Bude proto zajímavé sledovat i přípravné zápasy Rapidu a to, jakým způsobem budou hrát, měnit formace, kteří hráči budou nejnebezpečnější atd.

Určitě bych upozornil na osmnáctiletého Yusufa Demira-ročník 2003, který v ligové sezóně naskočil do 26 zápasů a z pozice primárně ofenzivního záložníka nastřílel 6 gólů.  Jedná se o technicky výborně vybaveného fotbalistu s dobrým driblingem. Pokud bude pokračovat ve výkonech z minulé sezóny, tak bude pro Rapid nejednoduché ho udržet.

Yusuf Demir:

 

Podle serveru Transfermarkt.com je Demir nejhodnotnějším hráčem celého týmu. Jeho cena prudce stoupá, momentálně je na 8 mil. EUR, což můžeme porovnat třeba se 17 mil. EUR u Adama Hložka. Na stejné pozici můžeme vzít v úvahu Adama Karabce, který je stejný ročník a jeho hodnota se pohybuje okolo 1,5 mil. EUR.

První zápas odehraje Sparta ve Vídni na ALLIANZ STADIONU 20. /21. července 2021. Rovnou stojí za to říct, že rozhodnutí UEFA zakazuje účast hostujících fanoušků na zápasech předkol, takže by bylo vhodné se výjezdu do Vídně zdržet.

Druhý, tedy odvetný zápas už nás čeká doma, v Generali Česká pojišťovna Areně 27. /28. července 2021.

K upřesnění data a časů samozřejmě ještě dojde.

Ve Vídni to bude první soutěžní zápas v novém. Dresy, výrobce, logo, identita a samozřejmě nové posily. Máme se tedy na co těšit a věřme, že začátek éry v novém bude úspěšný.

 

 

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments