Radost z fotbalu

Ač byla všechna dosavadní jarní utkání Sparty vítězná, fotbalovou krásu nabízela spíš sporadicky. O to větší a zasloužená je euforie fanoušků po sobotní čtyřgólové krasojízdě v zápase proti Plzni. A přestože rivalita s plzeňskou Viktorkou nikdy nedosáhne té slávistické, vzájemná střetnutí jsou vždy vypjatá na hřišti i v hledišti. Následky nepokojů v blízkosti kotle hostů v podobě zranění nezletilých fanoušků od pyrotechniky jsou ale velkou kaňkou. Pyro není zločin? V rukou mozek nepoužívajících bezohledných individuí bohužel je.

Stoprocentní nasazení od samého začátku

Sparta se ve velkých zápasech, do kterých nejde jako velký favorit, dokáže nezřídka vybičovat k velkým výkonům. Nejinak tomu bylo v sobotu, kdy sparťanští fotbalisté převzali na trávníku iniciativu hned od samého začátku a nenechali nikoho na pochybách, kdo bude pánem situace. Plzenští nenapodobili Liberec a na Spartu neklekli. Sparťanská rozehrávka tak, jednak díky lepšímu pohybu celé záložní řady Sparty a jednak díky slabému plzeňského presinku, vypadala mnohem lépe! Ač například Costa, který jinak odehrál skvělý zápas, se pár zaváháním nevyhnul. Sparťanští hráči na Plzeň vletěli a od začátku byli všude o krok dříve. Suverénně drželi míč, většinou se jim dařilo zachytávat útoky Plzně v zárodku a okamžitě otáčet hru zpět na útočnou polovinu.

Střed hřiště jako silná zbraň Sparty

Zdeněk Ščasný vedle změn v obraně a útoku udělal i jednu zásadní. Do základní sestavy se vrátil Guélor Kanga, zaujal pozici podhrotového hráče, chcete-li desítky, a Bořka Dočkala tak na papíře vytlačil na pravé křídlo. Ale víceméně opravdu jenom papíře, protože na hřišti to často vypadalo trochu jinak. Dočkal se víc než často stahoval do středu hřiště, kde tak Sparta přečíslovala Plzeň a špičkoví defenzivní záložníci Procházka s Hrošovským nestíhali. Pačinda, který nečekaně nastoupil před nimi se tolik nevracel a Sparta tak měla volné pole působnosti pro rychlé kombinace technicky vytříbených hráčů. Pravou stranu, která tak zůstávala často otevřenější, zajišťoval Alex Chipciu a troufám si říct, že díky bohu. Ondřej Zahustel nikomu nechyběl.

Tandem Dočkal – Kanga vypadal na hřišti fantasticky! Sám jsem se obával možných rozepří a srážky dvou velkých eg. Ale ti dva si, vypadá to, rozumí jak fotbalově, tak lidsky. Po jejich rychlé kombinaci centroval Kanga od postranní čáry na první gól a Dočkal se běžel prvně radovat přímo k němu. Velmi dobré signály o atmosféře v kabině. Spolu s Michalem Sáčkem, který pod nimi skvěle plní roli dynamického středního záložníka a odvede spoustu ne tolik viděné a nedoceněné práce, a Martinem Frýdkem, který proti silnějším soupeřům všechny jistí zezadu, začíná tohle složení středu hřiště Sparty nahánět strach.

Autor: Radek Klier

Konkurence, základ úspěchu

Vedle lepšící se atmosféry v kabině je nutno vyzvednout další věc, která Spartu nyní posouvá vpřed. Tou je zvýšená konkurence v kádru. A to tak, že výrazně zvýšená konkurence! Zařazením Kangy do sestavy zbylo místo jen pro jednoho typicky křídelního hráče. A tak pouze na lavičce, i kvůli výpadku v tréninku, zůstal David Moberg Karlsson a přednost dostal již zmíněný Hložek. Ani na lavičku se teď nedostane Srdjan Plavšič a jeho pozice se při nynějším rozestavení zřejmě ještě zhorší. Na šanci za silně obsazeným středem zálohy čeká zimní posila Martin Hašek, také hráč s ambicí hrát v základu. V zimě přišel i levý bek Matěj Hanousek, hráč od kterého jsme jako fanoušci nečekali moc a ani on nesliboval velkou fotbalovost. Ale zároveň hráč, který celý zápas brousí lajnu nahoru a dolů ve sprintu, nic nevypustí a zároveň začíná přidávat nakonec i tu fotbalovost v podobě asistencí na góly. Výborná posila a charakterově přesně hráč pro Spartu.

Oproti situaci, kdy někteří hráči dříve měli své místo v sestavě víceméně jisté, teď musí každý bojovat o pozici na sto procent a i to výkonům Sparty prostě svědčí. Zároveň je ale třeba s hráči, kteří nyní na šanci spíše čekají psychologicky správně pracovat. To ale ve velkých klubech typu Sparty musí být naprosto běžné.

Odchovanci na scéně

Jarní Sparta je i o zapojování mladých hráčů. O Michalovi Sáčkovi a jeho důležitosti pro hru letenských bylo napsáno mnohé. V sobotu to potvrdil a korunoval navíc vstřeleným krásným gólem. Gól vstřelil i střídající Matěj Pulkrab, který už toho má ve Spartě odkrouceno poměrně dost. Dominik Plechatý tentokrát zůstal jenom na lavičce a Štetinovi tentokrát není co vytknout. Nad všemi ale ční Adam Hložek, který se stal nejmladším střelcem v historii české ligy. V šestnácti letech si dělal z plzeňských, leckdy o generaci starších soupeřů, takříkajíc dobrý den! Podobný talent tu podle mě nebyl od doby Tomáše Rosického a Sparta si v něm musí hýčkat klenot. Snad si ho na Letné užijeme ještě pár let, než, předpokládám, zaslouženě přestoupí za velké peníze do zahraničí.

Autor: Radek Klier
Autor: Radek Klier

Vyčpělý Tetteh?

Na hlavu Benjamina Tetteha, alias ‚Benjiho‘ se snáší určitá vlna kritiky. „Je často v offsidu, neproměňuje jasné šance, nemá fyzičku, je to bolestínek.“ Se vším se dá částečně souhlasit. Třeba jeho neschopnost pohlídat si často offsidové postavení pije krev i mně. Ale jinak podle mě v mezihře odvede spoustu práce! Udrží spoustu míčů v těžkých pozicích. Dokáže dostat do hry spoluhráče a připravit šance jim. Ale pokud si chce říkat o zahraniční angažmá, měl by se samozřejmě ve výše vyčtených aspektech zlepšit.

Ščasný dovnitř?

Krátce před utkáním proti Plzni byl na tomto webu zveřejněn článek s titulkem ve znění tohoto nadpisu. Autor, jehož jméno redakce zná a nad jehož identitou se vzhledem k povaze a i jazykovému pojetí článku můžeme zamýšlet, argumentoval, proč je pro současnou Spartu Zdeněk Ščasný jako trenér ta správná volba. Můj názor zřejmě už většina vás zná a jeden opravdu fantasticky vyvedený zápas na něm sám o sobě nic moc nezmění. Z dlouhodobého hlediska pořád nejsem přesvědčený o tom, že Zdeněk Ščasný dokáže ze současného velmi dobře poskládaného a perspektivního kádru dostat maximum a posunout Spartu stabilně na nejvyšší pozice. Zároveň ale nejsem blázen, abych po pěti (v součtu s přípravou dvanácti) výhrách v řadě a po suverénní výhře nad silnou Plzní žádal okamžitý Ščasného odchod. Ale že Zdeněk Ščasný měl odejít po promarněném podzimu, za tím si stojím a stát budu.

www.sparta.cz

Sparta hraje netradičně doma opět hned další víkend. Ztráta na čelo je obrovská, ale když bude Sparta vyhrávat, uvidíme, na co to bude nakonec stačit. Její fotbal začíná bavit, fanoušci na jaře chodí v hojném počtu, pojďme vyprodat Letnou potřetí na jaře a pomoct letenským udržet vítěznou sérii i přes reprezentační přestávku!

My jsme Sparta!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments