První rok sportovním ředitelem – Tomáš Rosický

Tomáš Rosický - ilustrační foto

17. prosince 2018. Klíčový den, který určil směřování klubu v rámci příštích let. Tomáš Rosický se stal sportovním ředitelem AC Sparta Praha. Zítra tomu bude rok od této události. Jak lze uplynulé období hodnotit? Co se již povedlo a kde na posun ještě čekáme?

Co se povedlo

Byť to nemusí být ve všech oblastech na první pohled jasně patrné, byla stanovena jednoznačná koncepce, jak by měl klub fungovat. Ve zkratce, áčko by mělo být postaveno na české kostře, v ideálním případě na odchovancích. Další hráči by měly být pouze doplňkem a přinést do klubu prvky, které není možné získat z vlastních zdrojů.

Představy o herním projevu jsou také jasně dané. Hovořil o nich dopodrobna i Jiří Saňák v našem podcastu. S tím souvisí i specifikace typů hráčů, které přivádíme. Pokud se podíváme na příchody za poslední dvě období, můžeme jednoznačně označit většinu příchodů jako pochopitelnou v době nákupu. Ne vždy tomu tak v minulosti bývalo.

S výše uvedeným souvisí i jasné a jednoznačné definování role akademie a její navázání na áčko. Pryč je doba, kdy neexistovala žádná návaznost mezi výchovou hráčů a skladbou prvního mužstva. V tuto chvíli je z klubu jasně cítit vazba mezi dorostem, béčkem a áčkem. Pravidelné tréninky mladých talentů s prvním mužstvem nejsou ničím mimořádným, jak můžeme vidět i díky preview před zápasy. Troufnu si odhadnout, že během jara dostanou někteří i příležitost za áčko posbírat minuty v soutěžních zápasech.

V neposlední řadě musíme zmínit i fakt, že jsou v tuto chvíli jasně dané role a odpovědnosti. V tuto chvíli je nezpochybnitelné, že za sportovní úsek odpovídá jednoznačně sportovní ředitel. I toto je zásadní věc, která je nutná pro dobré fungování klubu.

Spousta základních věcí, nicméně mnohé z nich lze z klubu cítit plnohodnotně až nyní, kdy je Tomáš Rosický na pozici sportovního ředitele.

Kde na posun ještě čekáme

Ne vše se samozřejmě za první rok podařilo posunout do té míry, ve které bychom si to my, fanoušci, přáli. Vize ohledně herního projevu je jasná. V některých zápasech se nám ji však nepodařilo naplnit. V nejednom zápase jsme se navíc vlastními chybami připravili o bodový zisk. Je jasné, že v tomto směru musí ještě mužstvo vyzrát a výrazně se posunout. I sportovní ředitel má v tomto směru svoji zodpovědnosti, která pramení z výběru hráčů a spoluvytváření prostředí, ve kterém mužstvo funguje.

Za první polovinu podzimu lze také vytknout nejasnou kostru týmu, kde se i díky širšímu kádru, který byl do velké míry způsoben marodkou, točila řada hráčů a mužstvo hledalo svoji identitu. Na konci podzimu, troufnu si říci, je základní osa jasně položena a hráči znají svoje místo a svoji úlohu. Je jasné, že tým potřebuje ještě doplnit na několika málo pozicích, nicméně větší množství příchodů již neočekávám. Nebylo by ani překvapením, když by více hráčů v zimě odešlo, než přišlo. V každém případě doufejme, že se v nadcházejícím přestupním termínu podaří vyřešit klíčovou pozici pravého stopera, tedy téma, které se nám neustále vrací. Pro dlouhodobé směřování mužstva je toto opravdu věcí zásadní.

Tomáš Rosický je také odpovědný za výběr trenérského týmu a i zde platí, že dobrý sportovní ředitel si dříve nebo později vhodného a kvalitního trenéra najde. I když se během podzimu objevila řada pochybností, v tuto chvíli ještě brzo soudit a ani tento článek si takovou ambici neklade. Podrobnější hodnocení trenérského týmu bude každopádně součástí podcastu, který vyjde tento týden. V každém případě věřme, že po další přípravě se opět podaří zapracovat na týmové součinnosti a že trend kvality předvedených výkonů bude nejen vzestupný, ale že vzestup bude strmější, než jak jsme viděli na podzim.

Pozice sportovního ředitele je pro úspěch klubu klíčová a její kvalitní obsazení je pro nás nejlepší zprávou za poslední roky.

Za celou redakci přejeme hodně úspěchu do druhého roku, Tomáši!

 

zdroj titulní fotky: www.sparta.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments