První mezinárodní pohár na Letnou

O Středoevropském poháru (Mitropa Cup) už jsme psali, ale zatím jen v souvislosti s ročníkem 1935. Nyní se podíváme vůbec na první ročník (1927) a především na dvojzápas s Rapidem Vídeň.

Ve fotbalové Evropě se o vzniku regulérní fotbalové klubové soutěže, ve které by týmy mohly vzájemně porovnat své umění, mluvilo už dlouho. Opravdu první regulérní soutěží pro nejlepší evropské kluby se fanoušci dočkali v podobě Mitropa Cupu. Na prvním turnaji se odehrálo celkem čtrnáct zápasů a padlo 64 branek, takže diváci se určitě nenudili.

První mezinárodní turnaj klubů

Prvního ročníku se účastnily kluby ze zemí bývalé Rakousko-uherské monarchie, tedy Československo, Rakousko, Maďarsko a Jugoslávie. Tyto země byly vybrány především proto, že patřily ke špičce evropského fotbalu a také už ve dvacátých letech zprofesionalizovaly své nejvyšší fotbalové soutěže; Rakousko v roce 1924, hned nato Maďarsko a následně v roce 1926 Československo. Vzájemný pohár tak měl ještě přispět k upevnění dominance těchto zemí a finančně podpořit zúčastněné kluby. Hlavním iniciátorem byl předseda Rakouské fotbalové asociace (ÖFB) Hugo Meisl. Ten svou vizi prosadil v Benátkách 17. července a hned o měsíc později už turnaj začal.

Každý stát mohl do boje vyslat dva týmy, a to buď z prvního a druhého místa tabulky, nebo vítěze ligy a poháru.Z Československa se jednalo o Spartu a Slavii.Utkání se hrála dvoukolově systémem doma a venku. Sparta si v divokém prvním kole poradila s Admirou Vídeň (8:6 – 5:1 a 3:5). V odvetě ve Vídni Sparta jednu chvíli prohrávala už 1:5! Po snížení na 3:5 a závěrečném hvizdu se na sparťanské fotbalisty vrhl rozlícený dav. Ze stadionu mohli odejít po svých hlavně díky zásahu vídeňské policie. Slavia přes Újpest prošla do semifinále výrazně pohodlněji. Po domácím vítězství 4:0 jí venku bohatě stačila remíza 2:2.

Ve finále nás čeká Rapid Vídeň

V semifinále Slavia těsně podlehla Rapidu Vídeň, který pak ve finále vyzvala naše Sparta. Utkání na Letné sledovalo na 25 tisíc fanoušků a domácí svého soupeře naprosto roznesli poměrem 6:2. Skotský trenér domácího týmu John Dick mohl být s výkonem svých svěřenců nadmíru spokojen. Dvakrát se trefili Silný a Patek. Mezi střelce se zapsal také Káďa a Šíma.

Odveta se konala o dva týdny později ve Vídni. Hohe Warte Stadium hlásí vyprodáno a 40 tisíc fanoušků se těší na odvetu. Rapid má opravdu velkou převahu a brzy vede 2:0. Rakušané hrají hodně tvrdě, často za hranicí fair play. Borci v rudém si nenechají nic líbit! Obránce Perner však musí předčasně do sprch. Hráči Rapidu všechno kosí hlava nehlava, mezi letenskými se množí krvavá poranění. Sparta však stále bojuje a Silný z rychlého protiútoku koriguje na 2:1. Domácí obecenstvo situaci nezvládá, a opakuje se tak situace z prvního kola. Hugo Meisl se sice následně Spartě omlouvá, ale k usmíření povede až lednová schůze v roce 1928 (čtvrt roku před plánovaným mezistátním zápasem Rakousko – Československo).

zdroj foto: FC Barcelona

 

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments