První Branka Mladé Boleslavi

Sparta drtí soupeře, vede 2:0 a Srdjan Plavšić přiznává aut soupeři, po sérii soubojů u vápna Sparty domácí získávají Krejčím míč a vhazují. Kulatý nesmysl se chystá uvést do hry Martin Frýdek a právě v tomto momentu startuje náš rozbor. Václav Jílek zběsile gestikuluje a posléze přichází první branka Mladé Boleslavi.

Povšimněme si, na jak malém prostoru se nachází hráčský blok. Přesně jak velí moderní trendy, hráči jsou u sebe a hned po vhazování se přesouvají na své pozice do kompaktního bloku. Martin Frýdek má spoluhráče na polovině Sparty obsazené a pokusí se tak vhodit dlouhý aut do souboje Benjeminu Tettehovi.

Je otázka jestli se neměl pokusit opřít míč spíše o Srdjana Plavšiće, v každém případě Tetteh je předskočen stoperem Boleslavi, souboj je výborně zajištěn Pudilem, na kterého míč po souboji propadne. Kanga i Hložek vyrážejí presovat obránce soupeře. Budoucí střelec branky je vyznačen červeně.

Kompaktní blok

Hráči velmi rychle zaujímají pozice, blok Sparty je relativně kompaktní. Pudil nahrává míč krajnímu obránci Boleslavi, na kterého vyráží Hložek, hráči na obranné polovině Sparty jsou v tuto chvíli dobře rozebráni a Mandjeck zůstává volný pro případný souboj.

První drobná chyba se odehrává právě zde, Martin Hašek pouští Marka Matějovského na středu hřiště a přesouvá se zajistit prostor kam vbíhá defenzivní záložník soupeře. Vzhledem k pozicím hráčům se ale kolem Hubínka vyskytuje Tetteh, Hašek tak měl zaujmout lepší pozici pro zachycení případné přihrávky na Matějovského, nic fatálního.

Túlio si s míčem seskakuje ještě hlouběji k vlastní bráně a otáčí se. Od konstruktivního týmu jakým je Mladá Boleslav se nabízí dvě řešení (vyznačena zeleně). Prvním je roztažení hry na křídelního hráče, který je ale dobře nabrán Sáčkem, druhé řešení je pak přihrávka středem pole na odskočeného Marka Matějovského.

Volného kapitána Boleslavi si všímá Krejčí. Mladý záložník vyráží dopředu atakovat Matějovského a opouští Budínského, čímž za sebou vytváří situaci 3 na 3. Zde měla proběhnout lepší komunikace s Haškem. Rozhodnutí Krejčího se ukáže jako klíčové, ale v tuhle chvíli řešitelné. Daleko větším problémem je chování Mandjecka, neboť naše obrana vyráží dopředu, on se však o dva kroky zapomene a poskytuje tak výhodu Komličenkovi, který by byl jinak v ofsajdu. (ofsajd lajna vyznačena bíle)

Hložek nedostoupil soupeře

Túlio si ještě přehodí míč na svojí silnější levou nohu a posílá dlouhý pas za obranu. Jeho centr jde do správného prostoru a zde musíme konstatovat, že chyboval Hložek, který nedostupoval hráče soupeře dostatečně rychle a ten tak měl čas si připravit kvalitní balon.

Míč přeletí celou zálohu i obranu, za Krejčím zůstává Budínský. Mandjeck seskakuje hlouběji, díky svému chybnému postavení v úvodu akce má lepší pozici pro souboj, než Lischka. Ten se přesouvá svého parťáka zajistit, Frýdek má obsazeného Buchu.

Budínský velmi přesně vyhodnocuje situaci a rovnou obloukem nabíhá za Komličenka, očekává, že ten pro něj vyhraje souboj a míč propadne za obranu, Krejčí už ho v tuhle chvíli nemůže stihnout. Kdyby Komličenko souboj vyhrál, tak by pravděpodobně Lischka zachytil Budínského náběh a vytlačil soupeře do strany, paradoxně však souboj vyhrává Mandjeck, Lischka se otáčí za míčem.

Balon ze souboje vypadne, Frýdek situaci podcení a Bucha je u míče první. Ruský bohatýr ze souboje odpadá a byť předvede efektní kotrmelec, zůstává daleko za akcí, Mandjeck zavrávorá, ale zůstává na nohách, než se však zorientuje, už za něj zabíhá protihráč.

Rozhozená obrana

Oba stopeři Sparty se v tuhle chvíli otáčejí na míč, což je rozhodující detail. Jeden z nich měl jednoznačně Budínského zakřižovat, Sáček je daleko a Krejčí ve středu hřiště ještě krátce zaváhá, takže střelec branky získává komfortní náskok.

Bucha z jednoho doteku posílá perfektní balon mezi stopery a situace už je neřešitelná. Martin Frýdek v této situaci měl reagovat lépe, nechal křídelníkovi soupeře mnoho klidu na řešení situace. Velmi dlouho vyčkává i Milan Heča, do hlav brankářů však nikdo nevidí. Václav Jílek dál zběsile gestikuluje.

Sparta vhazovala aut, nic nenasvědčuje tomu, že by si Boleslav, která byla pod soustavným tlakem mohla vytvořit nebezpečnou situaci. Hráčům hostů stačilo pouhých pět doteků a dva souboje k tomu, aby z autového vhazování Sparty vsítili branku. Čisté svědomí nemůže mít Mandjeck, Krejčí ani Frýdek. Oproti rozborům z prvních kol je Sparta mnohem kompaktnější a správně nutí soupeře k nákopům, hráči ale pořád chybují v komunikaci a v defenzivní hře jsou rozhodující detaily, které v této sezoně soupeři nekompromisně trestají.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
4 let před

Proč Sendi nezvýraznil i tu gestikulaci Jílka. 🙁

Na to se z rozborů těším vždycky nejvíc.