Proč Sparta udělala dobře s příchodem Mebrahta?

NÁZOR: Proč Sparta udělala dobře s příchodem Gol-Gol Mebrahta?

Sparta dovede překvapit, to se již delší dobu ví, tentokrát ale přišel blesk z čistého nebe. Bez jakýchkoliv předchozích spekulací náhle oznámila příchod nového útočníka Gol-Gol Mebrahta. Hráč, který naposledy působil v Mladé Boleslavi, přišel zdarma jako volný hráč a smlouvu podepsal do konce letošního ročníku Fortuna ligy. Pojďme si hráče trochu představit a zamyslet se, zda jeho příchod do Sparty dává či nedává smysl.

Jaké bylo jeho angažmá v Mladé Boleslavi?

Mebrahtu odehrál v Mladé Boleslavi dvě sezony. V první sezoně nastřílel v 21 zápasech HET Ligy 8 branek. Zajímavé je, že byl využíván hned na třech pozicích a z každé pozice se uměl gólově prosadit. Hrál hrotového útočníka, podhrota i pravé křídlo. V druhé sezoně měl Gol-Gol impozantní začátek v kvalifikaci evropských pohárů, ale slabší začátek v HET lize.Nejprve se podílel 3 góly na vyřazení irského Schamrock Rovers. Není bez zajímavosti, že v tu dobu hrála Boleslav v rozestavení 4-4-2 a Gol-Gol si v útoku úspěšně notoval s Janem Chramostou. Gol-Gol vypadl ze sestavy škodováků v neúspěšné odvetě s albánským Skenderbeu Korce a doplatil tak na změnu rozestavení na 4-5-1. Boleslav opustila Evropu a Gol-Golovi pak v konkurenci Magery, Chramosty či Komličenka nějaký čas trvalo, než se opět usadil v základní sestavě modrobílých. V 9. kole však protrhl svou střeleckou smůlu a od té chvíle byl k nezastavení. Do 13. kola nastřílel krásných 6 gólů a přidal jednu asistenci. V dalším rozletu ho však zastavila dvě zranění v krátkém sledu, kdy mu po drobných problémech s třísly podzimní část sezony definitivně ukončila trhlina ve svalu.

Jarní část Boleslavi nevyšla

V průběhu jarní části pak nedostal příliš prostoru ukázat své umění. Sice od prvního jarního kola nastupoval v základní sestavě, ale trápící se Boleslav své první tři jarní zápasy prohrála. Dušana Uhrina ml. navíc na střídačce nahradil Josef Weber a ten přestal s Gol-Golem počítat. Hned čtvrtý jarní zápas již odseděl jako náhradník na střídačce. Svou příležitost pod trenérem Weberem znovu dostal ve čtvrtfinále MOL Cupu, kdy Mladá Boleslav doma porazila na penalty Baník Ostrava. Mebrahtu však obdržel již v 8. minutě červenou kartu poté, co při útočné standardní situaci svého týmu zasáhl loktem Martina Filla. Následoval disciplinární trest na 3 zápasy, který tak prakticky ukončil Mebrahtovo působení ve městě Škodovky. Po vypršení trestu ještě stihl absolvovat 12 minut v semifinále MOL Cupu proti Slavii, ale do kádru pro zápasy HET ligy se už nedostal ani jednou. To byl začátek konce jeho působení v Mladé Boleslavi. Poté, co byl trenérem Weberem ignorován i v prvních pěti kolech Fortuna ligy, došla Gol-Golovi trpělivost a dohodl se s Mladou Boleslaví na ukončení své profesionální smlouvy.

Proč ho vůbec Sparta podepsala?

Sparta potřebovala okamžitě řešit nepříjemnou situaci. Rekonvalescence dvou zraněných útočníků se nepříjemně protahuje, přičemž zejména u Václava Kadlece se jeho návrat do týmu odloží o dalších minimálně šest týdnů. To vše způsobilo, že poslední 4 ligová kola jsme odehráli na dva zdravé útočníky, přičemž oba nastoupili v základní sestavě. To pochopitelně výrazně snižuje variabilitu posílení ofenzivy v průběhu zápasu. Sparta zkrátka nutně potřebovala získat zkušeného útočníka. Za tímto účelem se zdá příchod Mebrahta logickou volbou. Dokonce velmi logickou. Gol-Gol má za sebou dvě sezony v HET lize, zná tudíž prostředí české ligy, zná stadiony a jejich atmosféru, zná zdejší podmínky, góly střílet umí a hlavně je k dispozici okamžitě a v podstatě zdarma. To nejsou zanedbatelné benefity.

Ozývají se sice hlasy, že teď by Sparta měla dát šanci mladým, ale s tím si dovoluji nesouhlasit. Žádný z mladých útočníků nedosahuje nyní takových kvalit, aby mohl naskočit rovnou do áčka a okamžitě střílet branky. Ano, pokud přijdou zápasy jako v Teplicích, tak by tam i prostor pro mladé hráče mohl být, ale Spartu čeká několik velmi těžkých zápasů, kde pro experimenty s mladými nebude prostor. Do reprezentační přestávky ještě odehrajeme zápasy s Bohemians a Duklou a hned po repre pauze přijdou čtyři kola pravdy – venku Baník, doma Liberec, venku Plzeň, venku Olomouc.

Na jakou pozici přichází a jakou bude mít úlohu v týmu?

Gol-Gol nepřichází jako hráč pro základní sestavu, ale měl by být platným střídajícím útočníkem. Je to hráč, který bude ihned po svém příchodu na hřiště cítit. Má výborné fyzické parametry, je rychlý, vysoký a v soubojích silný. Pro unavené obrany soupeře to bude náročný oříšek. Navíc se v minulosti velmi dobře prosazoval v systému 4-4-2, což je v tuto chvíli preferovaný herní systém trenéra Ščasného. Zároveň je to univerzální hráč pro ofenzivu. Může v klidu zastat i úlohu ofenzivního pravého záložníka.

Jak je na tom v Boleslavi nechtěný útočník s produktivitou?

Paradoxně vůbec ne špatně. Celkem si za dva roky v Mladé Boleslavi připsal ve 35 zápasech HET ligy 14 branek, další 3 přidal v 6 zápasech kvalifikací pohárové Evropy a 2 branky vstřelil v 6 zápasech MOL Cupu. V loňské sezoně se stal nejlepším střelcem Mladé Boleslavi a to i přes pouhých 14 odehraných zápasů. Ovládl i statistiku „kanadských bodů“. Nejlépe u něj vychází i statistika minut potřebných na vstřelení branky. V ročníku 2017/2018 potřeboval na jednu vstřelenou branku 161 minut. Daleko nejméně času ze všech svých konkurentů v útoku (Chramosta – gól každých 209 minut, Magera – gól každých 288 minut, Komličenko – gól každých 228 minut).

V tomto srovnání vychází i lépe než sparťanští útočníci. S jedinou výjimkou a tou je Matěj Pulkrab, který ale loni střelecky řádil v Liberci. Ten potřeboval na jednu branku 141 minut. Nejlepším sparťanem byl Josef Šural s brankou vstřelenou každých 180 minut. Vzhledem k těmto statistikám zůstává s podivem, že takový útočník nedostal v průměrné Mladé Boleslavi více prostoru i pod trenérem Weberem.

Závěr

Mebrahtu se stal nechtěným poté, co k týmu Mladé Boleslavi přišel nový trenér. Sám hráč tomu napomohl svým vyloučením v MOL Cupu, nicméně jeho statistiky do té doby nebyly vůbec špatné. Gol-Gol má potenciál být kvalitním střídajícím hráčem a bude teď záležet jen a pouze na něm, jak se vyrovná s tlakem sparťanské veřejnosti. Branky zcela jistě střílet umí.

Důležité také je, že Sparta vůbec nic neriskuje a na tomto transferu nemůže prodělat. Gol-Gol je kvalitní hráč, přišel zdarma, jeho plat rozhodně nebude rozpočet klubu zatěžovat nepřiměřeným způsobem a smlouva je podepsána jen do konce ročníku. Sparta podpisem smlouvy s Gol-Gol Mebrahtem tedy rozhodně chybu neudělala a já jí za tento krok tleskám. Po dlouhé době zareagovala na přestupovém trhu velmi rychle a rozumně využila nevšední příležitosti.

 

Vepsáno mezi řádky: Jistá ofenzivní univerzálnost Gol-Gola Mebrahtamůže mít negativní dopad na další působení VukadinaVukadinoviče na Letné. Tento Srb nemá příliš velkou důvěru trenéra Ščasného. Ten dokonce po zápase s Příbramí prohlásil, že Vukadinovič není platný hráč pro překonávání obrany, která brání v deseti lidech. To se rovná vyřknutí ortelu smrti, protože proti Spartě bude hrát drtivá většina týmů právě takto. Dovoluji si tedy predikovat, že po uzdravení Pulkraba odnese příchod Mebrahta právě Vukadinovič a ze Sparty odejde.

(jak)

zdroj titulní fotky: AC Sparta Praha. Ostatní foto: NovaSport, iDnes.cz, AC Sparta Praha

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments