Představení nové posily: Dominik Holec

Nejnovější posilou na Letné je Dominik Holec. Brzy šestadvacetiletý slovenský brankář přichází jako volný hráč ze Žiliny, která je v likvidaci a Dominik byl jedním z patnácti hráčů, kteří dostali výpověď. 

Ve výčtu posil, které bychom rádi na Letné viděli, byl také brankář, ale jen v závislosti na vývoji situace okolo Florina Nity. Příchod mladého slovenského brankáře tak téměř jistě znamená konec Nity na Letné. Do další sezóny tak půjdeme s brankářskou dvojicí Holec Heča (smlouva do 2021), pravděpodobně doplněnou mladým brankářem (Vorel, Bačkovský, Čtvrtečka).

Kdo je vlastně Dominik Holec a proč po něm Sparta sáhla?

U města narození si jistě všimnete Českých Budějovic a možná vás zarazí, proč tedy Dominik není Čech. Odpověd je jednoduchá, Dominik se narodil na jihu Čech při angažmá svého otce a bývalého ligového brankáře Petera Holce. Ten se po skončení kariéry vrátil zpět na Slovensko, kde s fotbalem začínal i Dominik. Odchovanec Žiliny to v prvním týmu Šošonů neměl jednoduché a naplno se do sestavy prosadil „až“ v loňské sezóně. Do té doby chytal hlavně za druholigovou rezervu, nebo na hostování v Senici a Zlatých Moravcích. Pod Adrianem Gulou zapsal Holec jen dva starty, jelikož Gula dával přednost Alešovi Mandousovi (nyní SK Sigma Olomouc). V sezóně 18/19 už byl Holec jedničkou týmu a také jí zůstal.

Ve velmi útočně laděné slovenské lize obdržel 66 branek v 54 zápasech a ve dvaceti zápasech vychytal čisté konto. V této statistice mu může konkurovat jen Greif ze Slovanu Bratislava, který má v této sezóně o jeden čistý štít víc. Holec si svými výkony v aktuální sezóně vysloužil pozvánku do reprezentačního mužstva vedeného Pavlem Hapalem. Na první start zatím ale čeká.

Slovenská liga není v Česku tak sledovaná, nicméně ze Slovenska jdou zprávy, že jejími nejlepšími brankáři jsou právě Greif a Holec. U prvního jmenovaného bude však cenovka nastavena vysoko a s největší pravděpodobností tak odejde do ještě západnější ligy. Když se mladý Holec ukázal jako volný hráč, nebylo o čem přemýšlet. Už jen proto, že situaci kolem Holce sondovala také Plzeň, která tento post potřebuje nutně posílit. Dřívější nedůvěra od trenéra Guly však znamenala nezájem ze strany Dominika. Zájem však o mladého brankáře byl i v jiných částech Evropy, přišlo i několik velmi konkrétních nabídek s vysokým podpisovým bonusem. Jedna zpráva dokonce hovoří až o 400 tisících Euro. Sparta tedy určitě také musela pořádně rozevřít svojí peněženku.

Přednosti a možnosti na zlepšení

191 centimetrů vysoký brankář vyniká skvělými reflexy na brankové čáře. Střely z dálky likviduje také jistě a má kvalitní rozehrávku. Otázkou samozřejmě je, jak se popere s pověstným tlakem na Letné, který si můžeme vysvětlit jakkoliv. Holec totiž nikdy pod tak velkým tlakem nechytal. Žilina hraje dominantní fotbal, soupeři ji až na Slovan moc nepresují, takže ani brankář není při rozehrávce pod velkým tlakem. Otázkou je, jak si povede s toutu důležitou součástí hry u nás, ještě když se k tomu přidá slabá nabídka od obrany.

Zajímavé také bude, koho určí Mario Galinovič jako jedničku. Není tajemstvím, že nepatřím zrovna mezi fanoušky Milana Heči a Holec je za mě o fous lepší brankář. Zkousne rodák z Krumvíře pozici dvojky? Bude případně Holec následovat svého slovenského předchůdce, který to dotáhl až do Premier League? Na všechny tyto otázky budeme znát odpovědi až v další sezóně, neboť v této už Holec nesmí v našem dresu nastoupit.

Tak ať se ti tu daří Dominiku a pomůžeš týmu k titulu a do Evropy!

 

Zdroj titulní fotky: AC Sparta Praha

5 7 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments