Postup přes Real zařídil dorostenec

Tento zápas jsme si mohli připomenout loni, kdy se hlasovalo o zápas století. Utkání proti Real Madrid z roku 1983 se totiž dostalo mezi finalisty.

Po strádání a dokonce sestupu do druhé ligy v 70. letech se začalo na začátku těch 80. blýskat na lepší časy. Mimochodem, poslední titul na Letnou putoval v sezóně 1966/67, kdy se Sparta jmenovala TJ Spartak Praha Sokolovo. Ten další přišel až skoro po dvaceti letech. Tedy právě v sezóně, kterou Ježkova družina odstartovala postupem přes Real Madrid. To ale předbíháme.

Ježkova alchymie

Rok předtím ukázal Spartu na vzestupu; třetím místem v lize si vybojovala účast v Poháru UEFA. V soutěži, kde startoval třeba Aris Bonnevoie z Lucemburska (a který s Austrií Vídeň prohrál celkem 0:15), ale Spartě los nepřál. Hned v prvním kole totiž měla narazit na Real Madrid. Trenér Ježek však neklopil hlavu. Hráčům kladl na srdce, že Real je sice velký klub, ale můžou ho porazit.

Real přijel do Prahy v plné síle, vedený legendou bílého baletu Alfredo Di Stéfanem. Byl slunečný den, 14. září a na Letné se tísnilo 40 000 nedočkavých fanoušků. Sparta na Real vyrukovala s vysokým presinkem, což Real zaskočilo. Sparta se tlačila do jedné šance za druhou, ale ujala se až chytrá střela z přímého volného kopu od Jozefa Chovance. Na tabuli svítí 27. minuta.

O třináct minut později je však srovnáno. To se z rohu trefil Santillana, který vyběhnuvšího brankáře Olejára přehodil chytrou hlavičkou. Mimochodem, Jaroslav Olejár byl předchůdce Jana Stejskala (ten přišel až v lednu 1984). Olejár do Sparty přestoupil ze Slavoje Trebišov a na doporučení trenéra Vengloše. Zpátky však do našeho zápasu.

Letná bouří

Krátce po půli Sparta opět vede, když se po krásné kolmé přihrávce prosadí jeden na jednoho Procházka. Real však znovu rychle srovnává Juanitem. Trenér Ježek netrpělivě postává ve výběhu a zapaluje si další cigaretu. Své svěřence nabádá k dalšímu tlaku. Cítí, že dnes je Real k poražení. Sparta však buď nastřeluje brankovou konstrukci, nebo střílí těsně vedle. Přichází ale 78. minuta, kdy se do vápna agresivně dere Griga a výborně zakončuje. Sparta vítězí 3:2, Letná bouří. Velká odveta na San Bernabeu nás ale teprve ještě čeká.

V odvětě hrané o dva týdny později Sparta prohrává od 23. minuty 0:1 a ve 48. minutě jde do deseti, když červenou kartu vidí Beznoska. Postup se zdá být daleko. Trenér Ježek ale opět ukazuje svou genialitu a v 59. minutě posílá na hřiště teprve sedmnáctiletého Tomáše Skuhravého. Ten se po patnácti minutách na hřišti senzačně trefuje hlavou a postup je na dosah. Sparta nakonec remízu drží až do konce! Během posledních minut domácí fanoušci každou přihrávku Sparty potupně častují zvoláním „olé“. Aby jejich hráči pochopili potupu, kterou cítí.