Poslední domácí zápas sezóny v klidném tempu a za tři body

Ve středu Sparta zvítězila v pohárovém finále v Liberci 2:1, čímž si zajistila první trofej po dlouhých šesti letech, čímž byl splněn hlavní cíl jarní části této sezóny, k tomu druhému v podobě třetího místa už stačil jen malý krůček, v posledním domácím zápase tohoto ročníku uhrát jakýkoliv bodový zisk proti Jablonci.

Velký otazník visí nad sparťanskou budoucností dvou důležitých opor, Dávid Hancko je v klubu jen na hostování z Fiorentiny, Guéloru Kangovi pak končí smlouva, k jejímuž prodloužení zatím stále nedošlo. V klubu ale takřka jistě skončí rumunský brankář Florin Nita, jemuž dal trenér Kotal šanci si zachytat v tomto posledním utkání na Letné. A nutno dodat, že Nita se toho ujal výborně.

V obraně se k tradiční trojici Sáček, Štetina a Hancko na levém kraji přidal Matěj Hanousek, ve středové formaci chyběli Kanga s Dočkalem, první jmenovaný zahájil zápas na lavičce náhradníků, druhý pak chyběl kvůli menším zdravotním potížím, šanci tak znovu dostal šestnáctiletý Adam Karabec. Jeho jmenovec Hložek se pak posunul na hrot útoku, kde si jej spousta fanoušků dlouho přála vidět. Kapitánskou pásku nesl na paži netradičně Michal Sáček. Páska jej evidentně trochu zaskočila už při losu, kdy na něj jablonecký kapitán Tomáš Hübschman s rozhodčím Rejžkem chvíli čekali, pak už Sáček přisprintoval k místu losu.

Ti, kdo se těšili na Adama Hložka v útoku, mohli mít fotbalový orgasmus už ve třetí minutě zápasu. Adam Karabec narýsoval skvělou přihrávku do volného prostoru Matěji Hanouskovi, ten zleva přihrál před brankou, kde se Adam Hložek prosadil elegantní patičkou a rozbouřil tribuny, na nichž kvůli výrazným omezením znovu byly necelé čtyři tisícovky fanoušků.

Ten byl místy relativní, protože sparťané v prvním poločase nejednou ztratili míč na vlastní polovině, Jablonec toho ale nedokázal nijak využívat. Hosté sice vyprodukovali několik střeleckých pokusů, ty však byly nepřesné, nebo je lapil Florin Nita.

Jablonec poprvé výrazně zahrozil až ve 38. minutě zápasu, kdy Acostův centr našel volného Doležala, jenž hlavičkoval k tyči, Florin Nita ale tygřím skokem míč vyrazil a dokázal pak zlikvidovat i velký závar v blízkosti brankové čáry, kdy se míč odrážel mezi těly několika hráčů. Všichni přítomní sparťané zaslouženě začali skandovat jméno rumunského brankáře. Nita si pak pohlídal i volej Tomáše Hübschmana a do šaten se šlo za stavu 1:0 pro Spartu.

Po změně stran už na trávník nevyběhl Adam Hložek, místo nějž dostal šanci Libor Kozák, bojující o korunu krále ligových střelců. A velmi brzy se Kozák mohl radovat ze své třinácté ligové trefy v této sezóně, když si při Sáčkově přízemním centru všiml velmi váhavého brankáře Hanuše, jenž v kleče čekal, až se k němu míč dokutálí, Libor Kozák však přiběhl před Hanuše a pohodlně zasunul míč do sítě. Spartě se povedlo skórovat shodně ve třetí minutě obou poločasů.

Zatímco na výkonu Sparty v prvním poločase možná ještě byly znát pohárové oslavy, tak ve druhém dějství se na jabloneckou branku valil jeden útok za druhým. Před hodinou hry mohl zvýšit David Moberg Karlsson, jenž neproměnil samostatný únik, odraženého míče se zmocnil Libor Kozák, připravil pozici pro rovněž střídajícího Kangu, jeho ránu z velmi nebezpečné pozice ale hosté stačili srazit na roh.

V 63. minutě byla Letná svědkem velkého momentu Dávida Hancka. Ten získal míč u vlastního pokutového území, všiml si otevřeného prostoru před ním, vydal se tak ke snad šedesátimetrovému sprintu a narýsoval dokonalou finální přihrávku na Libora Kozáka, jenž zkušeně obstřelil Hanuše a trefil se přesně k bližší tyči jablonecké branky. Akce Dávida Hancka snesla ty nejpřísnější světové parametry a letenské publikum znovu dalo najevo, jak moc by si přálo vidět slovenského stopera v barvách Sparty také v příští sezóně.

Hancko výborně plnil i defenzivní povinnosti, krátce po třetí brance v pokutovém území zamezil ve střeleckém zakončení Martinu Doležalovi a trenér Kotal jej následně stáhl ze hry, aby si Hancko mohl užít aplaus publika, a také aby se po dlouhých týdnech absence kvůli zranění mohl zapojit do herního zatížení David Lischka. U něj byla místy vidět nejistota, ovšem po takové pauze to není úplně nečekané. Lischka naposledy hrál v prvním jarním kole proti Liberci.

V 76. minutě měl Libor Kozák na dosah hattrick, když se Karlsson protáhl po pravém křídle, pak přihrál před branku, kde Kozákovu ránu přizvedl brankář Hanuš nad branku. Podobná akce byla k vidění i o dvě minuty později, kdy tentokrát po zemi centroval Sáček a Tetteh s Kozákem si naběhli k bližší tyči, kde nakonec zakončoval ghanský útočník, ovšem mířil příliš vysoko. Hosté ve druhém poločase nejvíce zahrozili v 80. minutě, kdy po sérii několika rychlých přihrávek Uruguajec Acosta vnikl do pokutového území narážečkou s Doležalem a ocitl se před Nitou, jeho branku ale výrazně minul.

Naopak na druhé straně Sparta byla nadále nebezpečnější, po Tettehově průniku do pokutového území sice Libor Kozák zády k brance nemohl zakončit, míče se ale zmocnil Guélor Kanga, jenž umně zkusil vysoký lob přes Jana Hanuše, tomu se ale povedlo vrátit na brankovou čáru, odkud míč dokázal vyrazit. Sparta přesvědčivě zdolala Jablonec 3:0 a zajistila si konečné třetí místo v ligové tabulce.

Po utkání následovala tradiční děkovačka, okořeněná pohárem pro vítěze MOL Cupu. Nejčastěji jej ve své moci měl Florin Nita, ten si dnes skvěle a se sparťanským pulibkem se rozloučil vychytanou nulou. Kromě tradičního kolečka hráčů se k nim ve druhé vlně přidal i celý realizační tým, poté na trávník dorazil i Tomáš Rosický, jenž viditelně slavil úspěšné jaro, které alespoň trochu napravilo ten zcela pokažený podzim.

Po výhře nad Jabloncem čeká Spartu závěrečný zápas sezóny v Edenu a následně už zasloužená přestávka, neboť červnový a červencový program byl extrémně náročný a sparťané si v něm vedli více než zdatně.

AC Sparta Praha – FK Jablonec 3:0 (1:0)

Branky: 48. a 69. Kozák, 3. Hložek

ŽK: Sáček – Sýkora, Hämäläinen

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Štetina, Hancko (65. Lischka), Hanousek – Krejčí (55. Kanga) – Vindheim, Karabec (76. Tetteh), Trávník, Karlsson (76. M. Frýdek) – Hložek (46. Kozák).

FK Jablonec: Hanuš – Sýkora, Jeřábek, Štěpánek, Krob – Hübschman (75. Pilík) – Matoušek (65. Hämäläinen), Považanec, Kratochvíl, Acosta – Doležal (80. Chramosta).