Posily. Přijdou nebo nepřijdou?

V tuto chvíli Sparta nemá oznámené žádné posily v rámci zimního přestupového okna. Jelikož toto téma dost rezonuje nejen u nás v redakci, ale i mezi fanoušky, udělali jsme krátkou anketu na tři otázky.

 

 1.  Kolik očekáváte, že Sparta oznámí posil?
 2.  Na které posty by měla dle vás posila v zimě přijít?
 3.  Jak vidíte sílu Sparťanského kádru ve srovnání se zbytkem ligy. Tj. čistě papírově bychom měli obsadit jaké místo?

 

Honza
 1. Maximálně jednu, jelikož už liga začala. Nedovedu si představit, že by přišli třeba dva hráči na konci přestupového období a zabudovávali se do kádru.
 2. Levý kraj. Je třeba také myslet na budoucnost, tedy pokud je možné, že ztratíme Adama Hložka, pak útočník. Podobná otázka vyvstává u Dávida Hancka – pokud nevyužijeme opce, měl by přijít jiný stoper. 
 3. Už několik let mě štve, že sílu kádru vlastně nedokážeme reálně zhodnotit vinou zranění. Jak by výsledky vypadaly, kdyby… Pokud si vezmu sestavu na papíře pro rozestavení 3-5-2, je to nejsilnější tým ligy. Už jsem to zmiňoval v podcastu, ale je v lize lepších stoperů než trojice Hancko-Čelůstka-Štetina? Nebo útočná dvojice Juliš-Hložek? Těžko. Rezervy vidím jen na křídlech, teoreticky v brankářovi. Jenže je otázka, jestli budou všichni zdravotně v pořádku a také, jestli z nich dokážeme vytěžit jejich potenciál, nebo je dokonce ještě posunout dál. Což se nám vyjma Krejčího ml. moc v poslední době nedaří. 

 

Vláďa
 1. Jednu nebo žádnou. Nicméně, vzhledem k blížícímu se konci ledna mi již jako pravděpodobnější přijde varianta, že v rámci zimního přestupového okna nepřijde nikdo. Pokud by přišel víc než jeden hráč, bylo by to pro mě překvapení.
 2. Levý bek, který zvládne pozici wingbeka. Určitě by se mělo jednat o hráče, který by byl schopen rovnou naskočit do základu. Další případné doplnění bych směřovat v tuto chvíli již do letního přestupního termínu, kdy jednak bude více prostoru pro zapracování nových hráčů a současně bude nutné reagovat na případné odchody.
 3. Papírově by tým měl hrát o titul. Jednoznačně. Rozumím, že v rámci této sezony bylo cílem pracovat na zvýšení kvality organizace hry, čímž pádem se počítalo i s občasnými výsledkovými výpadky. Nakolik se to daří je otázkou do jiné diskuze.
  V další sezoně očekávám, že boj o titul bude explicitně deklarovaný cíl. Čistě papírově, krom hlavního městského rivala, hodnotím tedy kvalitu kádru jako výrazně lepší, než má zbytek ligy. Případný odstup za rivalem nejsem schopen přesně kvantifikovat.

 

Martin 
 1. Dokážu si představit, že žádnou. Zřejmě je hlavně snaha zlepšit zdravotní stav kádru a pokud by sportovní vedení vidělo evidentní slabé místo, věřím, že by tlačilo na příchod posily před začátkem jarní části ligy. 
 2. Asi se hodně shodneme na levém kraji obrany, resp. spíš levém wingbekovi. Ale musela by to být vyloženě hotová posila do základu, jinak bych dal šanci Matěji Polidarovi. Typologicky nemáme alternativu za Lukáše Juliše a jeho případné zranění by bylo kritické, proto by se hodil i útočník. 
 3. Sparta rozhodně nemá slabý kádr, ale z různých důvodů z něj nedokáže dlouhodobě dostat maximum. Někdy naopak výkonnost posil, leckdy i zvučného jména, na Letné dramaticky klesne. Na vině jsou často zranění, ale možná i nesprávné využití hráčů v rámci taktiky, viz příklad Michala Trávníka, který přicházel jako velmi produktivní záložník a za Spartu nezřídka nastoupil jako ten defenzivní z tria středopolařů. Vyloženou slabinu kádru můžeme asi vidět na levé straně obrany, jinak z hlediska individuální kvality hráčů má aktuálně Sparta určitě tým na nejhůře druhé místo tabulky. Na nejvyšší úroveň je třeba hlavně zapracovat na organizaci týmu, využívat hráče na správných pozicích a dlouhodobě zlepšit zdravotní stav kádru. 

 

Bielsista
 1. 0
 2. Za předpokladu, že se nebude marodka nadále rapidně navyšovat, by mi stačilo, kdyby v tomto přestupovém okně přišel kvalitní levý bek schopný bránit a hlavně podporovat útok svými náběhy a centry. Ladislav Krejčí se zranil a ani to není úplně jeho post; Matěj Hanousek na to nemá dostatečné kvality směrem dopředu a Matěj Polidar, který by tam taky teoreticky mohl zahrát, aktuálně není k dispozici. Navíc bychom na ten post měli hledat top kvalitu (na českou ligu).
 3. Papírově je kádr dostatečně kvalitní na to, aby dokázal skončit na druhém místě. Vzhledem k neaktivitě na přestupovém trhu, kdy jsme na začátek přípravy neměli žádnou posilu, buď věříme kádru a nechceme nikoho přivést, nebo jsme neschopni někoho koupit (už na začátek přípravy, což je při posilování kádru docela stěžejní věc a Sparta se to stále nenaučila). Absence Hložka je nepříjemně znát, chybí i kvalitní osmička schopná rozdávat míče, ale nejvíce se projevuje absence systému a nacvičených akcí. Na boj o titul Sparta stále něco postrádá, hra na hřišti neodpovídá jménům na soupisce a tento kádr má na to, aby se na hřišti prezentoval divácky atraktivnějším fotbalem. Na boj o titul nám chybí levý bek, kreativní záložník, co se nebojí na sebe vzít zodpovědnost, Adam Hložek a ambiciózní, hladový a progresivní trenér.

 

Standa
 1. Jednu až dvě.
 2. Univerzál na levou stranu hřiště, schopný zahrát levého beka i wingbeka. Ukazuje se navíc, že Spartě chybí soubojový hráč do útoku, takový, který bude mít ideálně i rychlostní předpoklady, neboť když vypadne Hložek, tak všechny alternativy, které Sparta má, jsou spíše subtilní, techničtí hráči s výjimkou Libora Kozáka, který má ale zase jiné nedostatky. V tomto ohledu by si trpělivější práci zasloužil také Martin Minčev. Podobný problém má Sparta i uprostřed hřiště, kdy při absenci Ladislava Krejčího opět chybí hráči, kteří dokáží vyhrát souboj, což je u nejfaulovanějšího týmu soutěže v řadě zápasů problém.
 3. Pokud je tým zdravý a kompletní, kvalitativně by měl hrát o titul, bohužel se však zdá, že má Sparta stále problém na klíčovém postu – totiž postu trenéra.

 

Číslo 34
 1. Očekávám 1-2 posily. Ovšem ne za každou cenu. Tuším, že se o někoho snažíme. Pokud by se ale konkrétní vytipované hráče nepovedlo dotáhnout, nemyslím si, že půjde Rosa cestou, aby přivedl hráče za každou cenu. Myslím, že můžeme čekat až do konce přestupního termínu. Pokud by totiž měl přijít hráč ze zahraničí, potřebuje nějaký čas na aklimatizaci. V létě se jeví přestávka jako dlouhá, ale když k tomu pak přijdou předkola evropského poháru, není moc času něco zkoušet a nové hráče zapracovávat.
 2. Za mě určitě levý (wing)bek. Krejčí zraněný, Hanousek se snaží, ale na Spartu to je málo. Nebránil bych se ani pravému (wing)bekovi. Sáčka tam vidím pořád jako nouzové řešení a Andreas mě dosud na 100 procent nepřesvědčil. Mohl by přijít i stoper. Dost záleží na tom, jaký je přesný stav zranění Štetiny, jak to vypadá s Čelůstkou a současně i vše okolo Dávida Hancka. Tedy, jestli ho budeme kupovat a jak je na tom zdravotně. Poslední zápasy koleno naštěstí drží. S výhledem na léto můžeme očekávat odchod Adama Hložka. Pak budeme určitě potřebovat útočníka. Pokud přijdou i další odchody, musíme na to adekvátně reagovat.
 3. Vše se odvíjí od zdraví hráčů. Nehrajeme kompaktně, protože nemáme dostatečně kvalitní kádr nebo proto, že pořád někdo chybí a jiný hráč za něj zaskakuje? Kromě zranění a Covidu, přišly i nějaké disciplinární tresty. Když budou všichni ze soupisky v pořádku a připraveni nastoupit, můžeme se klidně prát o první místo. Pokud to budeme lepit tak, jak do teď, stejně bychom neměli mít nižšího cíle než druhé místo v tabulce.

 

5 11 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments