„Po osmatřiceti letech je časʼ: oblíbená pekárna v Liberci definitivně zavírá

29. 5. 2026

„Po osmatřiceti letech je časʼ: oblíbená pekárna v Liberci definitivně zavírá

Vůně čerstvých rohlíků, tiché cinknutí kleští a známé „ještě teplé“ přes pult. Po téměř čtyřech desetiletích se v Liberci uzavírá kapitola, která se zapsala do ranních rituálů i rodinných oslav. Dveře malé provozovny, kde se peklo od tří ráno a kde se jména zákazníků znala nazpaměť, se v nejbližších dnech zavřou naposledy. A s nimi odejde kus poctivého řemesla, na které si město zvyklo tak samozřejmě, že si bez něj ani neumělo představit sobotní ráno.

Poslední voňavé ráno

Když se dnes u výlohy tvoří fronta, nejde jen o pečivo, ale o symbolické rozloučení s místem, které vychovalo generace snídačů. „Je to jako kdyby někdo zhasl v obýváku, kde jste trávili dětství,“ říká paní Jana, která sem chodila pro koláče „odjakživa“ a teď si bere dva navíc „do zásoby“. V krabici šustí papír, máslo ještě voní, a v očích se leskne směs vděku i smutku.

Za pultem je živě, ale i ztišeně. „Chceme, aby poslední týden byl důstojný,“ pronáší majitel s unaveným, a přesto vlídným úsměvem. Zákazníci vrací úsměvy, někdo přinese květinu, jiný fotku, na níž jsou zachycené první narozeniny s jahodovým dortem z místní trouby.

Proč to nejde dál

Důvody nejsou romantické, ale prosté. Rostoucí náklady, nepravidelná cena surovin, energie, a také tlak na mzdy v době, kdy řemeslníků ubývá. „Mouka i máslo nám během let poskakovaly jak na houpačce, elektřina sebrala nervy i rezervy,“ říká majitel. „Nechceme slevit z kvality, ale s dnešními čísly by to znamenalo, že bychom si lhali do kapsy.“

K tomu se přidává proměna zvyků. Lidé nakupují rychleji, večer, často v řetězcích, kde je pečivo „vždy po ruce“ a „vždy levné“. Ruční práce, dlouhé kynutí a máslo v těstě mají jinou cenu, kterou už neunesou všichni. „Pekárna je maraton, ne sprint,“ dodává pekařka, která v noci rozsvěcela pec a teď balí svůj bílý rondón do krabice.

Co zůstane: recepty i vzpomínky

Zůstávají sešity s recepty ozdobené fleky od vanilky a poznámkami „víc páry, méně soli“. Zůstávají sušené droždí v krabičkách, plechy s ošoupanými hrany, a taky příběhy: první rohlík pro vnuka, svatební koláče, vánoční štola, která se krájela „na tenoučko“. „Recepty neschováme do šuplíku,“ ujišťuje majitel. „Chceme je předat dál – učňům, sousedům, komukoli, kdo má o řemeslo zájem.“

Městem se už šíří nápad na malou „kuchařku od výlohy“, kde by se potkaly ikonické loupáky, makovec s krupicovou posypkou, tvarohové koláče s povidly a chléb s křupavou kůrkou. „Ať to žije v troubách doma, když už to nezvládneme držet v té naší,“ zaznívá tiše i pevně.

Rozloučení beze spěchu

Byl by omyl potichu odejít. Proto je naplánováno malé rozloučení, nic velikášského, spíš pár gest, která mají váhu. „Přijďte si pro poslední housku, pro podpis do krabičky receptů, nebo jen říct děkuju,“ zve tým, který chce stát za pultem až do konce.

  • Poslední den prodeje proběhne v pátek, otevřeno bude ráno do vyprodání a poté krátké rozloučení u výlohy s kávou pro kolemjdoucí a malou sbírkou na místní učňovské pekařství.

A co lidé, kteří tu strávili půlku života? „Někteří jdou do důchodu, dva kolegové přecházejí do menších provozů, kde jim bude líp,“ říká vedoucí směny. Nezůstane prý žádný „přebytek na chodníku“: dodavatelé jsou vyrovnáni, dárkové poukazy budou vráceny nebo směněny za poslední várky pečiva.

Mizející řemeslo, nebo nová vlna?

Zavírání starých dílen je zpráva, která se v Česku opakuje až bolestně. Přesto se objevují malé mikropekařství, která pracují s kváskem, dlouhým kynutím a komunitou kolem pecí. Možná právě tady je klíč: méně objemu, víc lidí, kteří vědí, proč jejich bochník stojí o pár korun víc.

„Když koupíte chleba od člověka, kupujete i jeho čas,“ říká zákazník, který si odnáší ještě teplý bochník. Tohle vědomí se těžko balí do fólie s cenovkou, ale dokáže držet malé provozy nad vodou. Jestli se jednou nad Libercem znovu rozsvítí tahle konkrétní pec, nikdo neví. Ale hlad po poctivém tvaru a chuti nelze úplně umlčet.

Před výlohou se pomalu stmívá a místo fronty stojí pár lidí, kteří se dívají skrz sklo jako do starého alba. „Bylo to hezké,“ řekne někdo a zaklepe na rám. Uvnitř se dojíždí poslední plech, utírá se mouka ze stolu a na háku zůstává zavěšená zástěra. Zítra tu bude ticho, ale v mnoha kuchyních po celém městě se budou péct housky podle stejného rukopisu. A to je ticho, které voní po naději.

Jan Novák
Jan Novák
Jmenuji se Jan Novák a jsem sportovní redaktor Sparťanských Novin. Specializuji se na fotbal a atletiku a baví mě hledat příběhy, které se skrývají za čísly a výsledky. Sport vnímám jako emoci, kulturu a každodenní inspiraci.