Pár slov o možných cílech Sparty do ofenzivy

Sparťané v této sezóně už dvakrát nedokázali v zápase vstřelit ani jeden gól. V ofenzívě je stále patrná nerozehranost, ale také nedostatek kvalitních řešení a občas i inspirace. Domnívám se, že primárním cílem týmu by v současné chvíli stále mělo být upevnění týmu na středu zálohy v absenci kapitána Krejčího mladšího. Na druhou stranu minimálně do návratu Jakuba Peška a Lukáše Haraslína jsou letenští bez křídel, klub dle novináře Jana Vacka opouští Václav Drchal a je možné, že dojde i k dalším posunům.

V kádru tak je prostor pro přidání dalšího ofenzivního esa, obzvlášť pokud by týmu dovedlo pomoci i v jiných herních fázích než jen na půli soupeře. Pojďme si tedy projít pár variant, které se v tuzemské soutěži nabízí. V tomto článku popíšu tři mladé hráče, o kterých rádi spekulují fanoušci na sociálních sítích a zaměřím se na to, čím jsou pro Spartu zajímaví, nebo naopak nezajímaví. Přidám i dvě další jména, která se vyplatí pro podzimní část soutěže sledovat a může u nich dojít k průlomu.

Michal Ševčík

Mladý hráč Zbrojovky Brno vletěl do své první ligové sezóny jako uragán. V prvních šesti kolech se už třikrát trefil a přidal i asistenci. V zápasech oslňuje svou šikovnou levačkou, efektivními kličkami a průnikovými přihrávkami. V Brně nastupuje na desítce a často se pohybuje po celém hřišti. Mimo půli soupeře dovede být nápomocný v rozehrávce. Stáhne se totiž z vyšší pozice na hřišti, a i se soupeřem na zádech je schopen se často otočit a pomoci svému týmu nahoru. Jeho práce s míčem ve stísněných prostorech je obecně jeho největší zbraní.

Na druhou stranu mu chybí dlouhodobější koncentrace, což se projevuje převážně v pressingu. Jeho napadání je poněkud nekonzistentní, někdy na soupeře příliš vystartuje a jindy je kvůli své nesoustředěnosti překonán. Zbrojovce to zase tak moc nevadí, protože se týmu relativně daří při brejcích (na čemž má navíc Ševčík velký podíl), ve Spartě by to ale byl velký problém.

Když už se Brno dostane na půli soupeře, Ševčík zde nabízí velmi solidní zbraně. Z pravé strany dává jemné centry do vápna a také může zahrozit střelbou. Hodně nebezpečný dovede být ale i z levé strany, kterou kolmo probíhá a nabízí se na střelu silnější levačkou. Skóroval takto proti Slovácku i Brnu.

Michal Ševčík je bezesporu elitní talent, o kterého se přední české kluby pořádně porvou. Typologicky se dá přirovnat ke Karabcovi z hlediska finální přihrávky, a Daňkovi jeho fyzickou připraveností. Pořád je to ale primárně desítka, která si na hřišti libuje ve volnosti a potřebuje ještě nabrat spoustu zkušeností.

I tak je to ale klenot, do kterého se jednoznačně vyplatí investovat. Osobně se domnívám, že by se vyplatilo jej zakoupit, ale ponechat na hostování v Brně, kde bude moci dále růst a učit se v zápase ještě více ovlivňovat hru týmu. Zbrojovka si nemůže jednoduše dovolit jej nechat dlouhodobě sedět, jeho kvalita je na to příliš velká. Sparta si v něm může vychovávat hráče, který může herním stylem nahradit po sezóně Jankta, či jednoho z dvojice Daněk a Karabec, pokud Spartu některý z nich opustí. Týmu by pravděpodobně pomohl už teď, ale už by to byl několikátý hráč s velmi podobným stylem, což není ideální. Pokud tedy Priske neplánuje z Daňka udělat spíše záložníka. Pak by se Švčík mohl hodit na křídlo.

Kikin Frýdek

Další fotbalista ze sparťanského klanu Frýdků vypadá v lize moc zajímavě. Podobně jako jeho starší bratr Martin se na začátku kariéry rozehrává v Liberci, je však jasné, že do budoucna o něj bude velký zájem v top klubech u nás a nejspíš i v zahraničí. Christián hraje na severu Čech na volné pozici, podobně jako Ševčík v Brně. Liberec je také týmem, který se nebojí občas hrát z bloku, což ostatně po vstřelení dvou branek ukázal i v prvním kole na Spartě. Právě v tom ale vězí svízel možného přesunu Frýdka na Letnou.

Ideálem Sparty je v podstatě z bloku nehrát, a naopak se co nejvíce tlačit na soupeře na útočné polovině. Pokud tedy hledáme hráče, který by letenským mohl pomoci nejvíce, je důležité se zaměřit na ty, kteří dovedou přinést konkrétní zbraně na útočné polovině a ideálně dovedou týmu pomoci v posunu s míčem nahoru. Frýdek je ale desítka, která se prozatím specializuje převážně na brejkové situace a standardky. To ale Sparta úplně nepotřebuje, protože do brejků chodí minimálně a proti spoustě týmů k tomu ani nemá příležitost.

Zdroj: sparta.cz

Je však nutné dodat, že Frýdkova role se postupně vyvíjí i s tím, jak Slovan posiluje. Loňský podzim byl na severu dost tragický, zatímco letos vypadají liberečtí mnohem lépe. Tým se postupně snaží držet míč více na kopačkách, a právě to je dobrou příležitostí pro další vývoj Kikina. Ten je bezesporu excelentním technikem a prakticky každý jeho dotek s míčem poukazuje na jeho obrovskou kvalitu. Je to však poměrně fyzicky nevýrazný hráč, který potřebuje dále pracovat na svém specifickém způsobu hry, aby se řádně prosadil.

V Liberci se zlepšuje s každým odehraným zápasem a v posledních kolech už se celkem aktivně snaží ovlivňovat hru svého týmu a hodně se pohybuje mezi řadami soupeře. Na útočné polovině však je zvyklý převážně pomoci v kombinaci (odehrát si zkrátka to svoje) a potom zamířit do vápna na centr. Tam se ale s jeho výškou těžko prosadí.

Frýďas je starší než Ševčík, a ačkoliv je to od mládí obrovský talent, občasné trápení s podobně fyzicky nedostatečně disponovanými hráči (Karabec) Spartě napovídá, že jeho čas prozatím ještě nenastal. V Liberci se ho však vyplatí sledovat, a to nejen z toho důvodu, že je ze sparťanské rodiny a snad by se na Letnou rád podíval. Vidět Frýdka hrát fotbal je prostě a jednoduše radost. Ideálem by z mého pohledu bylo ho opět nechat rozehrát a využít v tomto ohledu jeho předpokládaného sparťanství. Snad se k nám zkrátka podívá, až na to bude opravdu připravený. Může to být v zimě, za rok, nebo za 5 let, až bude na vrcholu kariéry.

Antonín Růsek

Pojďme se nyní podívat na trochu odlišnou pozici, než jsou volnomyšlenkářští kreativci z pozice desítky. Antonín Růsek je mnohem modernější typ hráče, který se specializuje na hru ve formaci se dvěma útočníky. Je výborně fyzicky připraven a jeho herní myšlení je ve 23 letech na vesmírné úrovni. Dokáže perfektně využívat drobných děr v obranách soupeře, díky výšce bezmála 190 cm hrozí i hlavičkou, a navíc je expertem na přebírání míče zády k brance.

Pokud má současná Sparta nějaký obecný problém, který se prozatím od začátku sezóny nedaří vyřešit je to nedostatečná aktivita týmu mezi řadami soupeře. Jedná se o klíčový prvek při posunu míče do finální třetiny. Moderní týmy se prostřednictvím kolmých přihrávek hráčům z předních řad snaží narušit soupeřovi linie a také se vyhnout neefektivní kombinaci na krajích hřiště. Růskovou zbraní je dovednost si seběhnout níže, získat balón pod kontrolu a následně se s ním otočit a rozehrát, či získat faul z vyšší pozice. Sparta by tuto jeho schopnost náramně využila. Zároveň je možné, že tým opustí jeden (nebo ideálně oba) z dvojice Drchal, Juliš a potom by se Růsek hodil i jako alternativa na hrot.

Hráč je také schopný zahrát desítku, kde dovede využít své chytré náběhy a přebírání balónu pod tlakem. Jeho slabinou je nepříliš vysoká maximální rychlost, ale prozatím se mu daří ji umně nahradit chytrým pohybem a fyzickou sílou, díky které si dobře kryje balón. Růsek prozatím v lize nezískal žádný kanadský bod, což je ale způsobeno i poněkud zbrklým projevem Sigmy na půli soupeře.

Týmu se zároveň obecně moc nedaří a Růsek je jedno z mála světlých míst prozatímní sezóny. Při dobré práci s hráčem by pravděpodobně mohl pomoci i ve formaci 433, kde by mohl hrát na pozici krajního záložníka, levého křídla, či falešné devítky. Ideálem by ale pro něj byl diamant (41212), kde by obsáhl jednoho ze dvou útočníků, nebo jednoho z ofenzivních záložníků.

Abdallah Gning

Teplický útočník je rozhodně hráčem, kterého je do budoucna dobré sledovat. V aktuálním ročníku už má na kontě dvě asistence a dva góly, přispívá ale velmi výrazně k velké části branek Teplic. Prozatím se zdá být výborným technikem se skvělým rychlostním vybavením. V lize však odehrál teprve 7 zápasů, což je příliš malý vzorek. Spartě by se aktuálně hodil hráč do útočné dvojice, pravé křídlo, nebo případně desítka. Gning vypadá jako zajímavý materiál do útoku, či na křídlo. Teplice ale prozatím nedrží dostatek míče na kopačkách, takže lze těžko tvrdit, je-li to tak doopravdy.

Filip Kubala

Odchovanec Slovácka je zajímavou variantou, která se profilově pohybuje někde mezi útočníkem a křídlem. Kubala v Hradci loni vstřelil 5 branek a přidal 4 asistence, působil přitom na pravém křídle, kde využíval tvořivých přihrávek Vlkanovy. Kubala výborně kryje balóny a je šikovný v kombinaci zády k brance, zároveň dovede výborně nabíhat za obranu a orientuje se solidně ve vápně. Dvaadvacetiletý hráč je i díky popularitě kolegy Vlkanovy poněkud přehlíženým členem úspěšného Hradeckého výběru. Pro Spartu to zatím pravděpodobně nebude dostatek, problémem by mohl být hlavně nedostatečně dobrá technika. I tak je to ale zajímavý profil, který se shodou okolností shoduje s tím, co by se Spartě mohlo do budoucna hodit, k tomu je to nesmírně pracovitý hráč, což je vždy dobrý základ.

3.4 14 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Venous
Venous
1 rok před

Sparta hlavne potrebuje bubaky do souboju u nas zadny neni. Vychovat si ho neumime viz okeke. Chybi kreaktivni zaloznik hrotak kridlo. Jenom at to nevybira rosa ten chtel ruska, toho nepotrebujeme. Sevcik pokud by prisel v soucasne dobe tak zadne hostovani, ale jako posila. Hlavne sehnat desitku.

Kou Mák
Kou Mák
1 rok před

Sparta potřebuje novýho majitele, SŘ a pak teprve bych řešil toto.