Nejhorší je, když fanoušci mají pravdu

Fanoušci Sparty - ilustrativní

Frustrace v řadách fanoušků, nebo minimálně v mé sociální bublině, se opět přiblížila maximu. Spolu s frustrací přichází i apatie, protože hlava odmítá náročnou úlohu fanouška Sparty dále akceptovat. Vše je umocněno bezmocností, kdy by každý fanoušek rád klubu pomohl. Místo toho však sleduje propad a jen nevěřícně zírá a nerozumí, proč toto musí zažívat zas a znovu.

Promarněné přestupní období

Vzpomeňme ještě na zimní přestupní období, kdy téměř každý z fanoušků, se kterým jsem se bavil, volal po příchodech hráčů, kteří by nám měli pomoct s dosažením 3 stanovených cílů – postup v evropských pohárech, ligový titul a výhra domácího poháru. Jeden z těchto cílů je již pryč nenávratně, druhý velmi pravděpodobně a šance u třetího zásluhou vyrovnání v nastaveném čase naštěstí ještě žije.

Důvody touhy posílit kádr samozřejmě neznamenají přesvědčení, že náš současný kádr je nutně špatný. Cílem je mimo jiné:

  • Doplnit do týmu zdravou konkurenci, aby hráči museli stále bojovat o své místo a podávat maximální výkony. V neměnném kolektivu se chtě nechtě vytváří hierarchie, kde jednotlivci na vrcholu pyramidy nemusí o místo tolik bojovat, jelikož jsou zásluhou minulé zkušenosti na startovní čáře dál. Nové příchody tuto pyramidu buď rozbíjí nebo minimálně ostře napadají, zda-li je postavena správně.
  • Připravit se na výpadky hráčů z důvodu zranění. Je sice hezké, že jsme poslouchali zprávy z průběhu přípravy, jak se nám počet nemocných dramaticky snižuje. Nicméně, jen ti nejvíce naivní z nás věřili, že se marodka opět nezačne zvyšovat. V tuto chvíli již doplácíme na to, že kádr možná široký je, ale chybí kvalita v momentě, kdy na daný post nastupuje varianta číslo 3 nebo víc. Kdo viděl derby, ví, o čem píši.
  • V neposlední řadě by mělo být cílem přivést nadstandardní kvalitu, která bude znát i v mezinárodních nebo i v největších ligových zápasech. Podobných hráčů jsme za poslední roky přivedli opravdu málo. Jak jinak si vysvětlit, že v zápasech, kde se proti nám postaví sehraná středová trojice Čermák – Bucha – Kalvach vždy odpadáme a v podstatě pouhé nasazení tohoto tria rozhodne o osudu zápasu?

Nejhorší je, když má fanoušek pravdu. Vše tohle vnímá a černý scénář se ve všech bodech začne pozvolně naplňovat. Není divu, že se pak dostavuje již zmíněná frustrace mixovaná s rezignací. Když jsem četl přání nebo dokonce i prosebné komentáře v poslední den přestupního období, i když nebyly vůbec žádné signály, že bychom měli někoho podepsat, bylo to více než smutné.

Nutná změna uvažování o nákupech

Doba, kdy nastupoval Tomáš Rosický a kádr byl plný vyšumělých „hvězd“, které neměly větší vůli za Spartu hrát, je už za námi. Již neplatí, že každý nákup musíme dvakrát zvažovat. V tuto chvíli bychom měli jít tvrdě po kvalitě i za cenu vyšších nákladů. Průměrných, nebo lehce nadprůměrných hráčů z hlediska ligy, máme již dost. I zde platí vztah mezi očekávaným výnosem (kvalitou hráče) a rizikem (náklady). Ten těžko ošálíte. Může se pak stát, že čekáte na příležitost, která se nikdy nenaskytne, protože i ve fotbale se hráčský trh sám reguluje a nám potřebnou kvalitu levně nikdo neprodá. Zní to povědomě?

Když víte, že máte kvalitního hráče, proč byste jej také levně prodával, navíc ještě do Sparty? Věříte snad, že v tomto klubu vám z hráče vybrousí diamant, z jehož dalšího prodeje dostanete tak výrazný podíl, že vám to původní nižší částku kompenzuje? Nebo snad věříme tomu, že máme tak kvalitní skauting, že jsme schopni nevybroušený diamant odhalit a koupit dřív, než si toho současný vlastník všimne? Opravte mě, pokud se pletu, ale toto se za poslední roky nestalo ani jednou. My musíme jednoduše jít do rizika v nákupech. Musíme chtít přivádět i rozdílové hráče jako Dávid Hancko, byť zaplatíme výrazně více, než kde se pohybuje cenovka našeho průměrného nákupu. Pokud chceme jít s kvalitou výše, jiná cesta v tuto chvíli pro nás není.

Nelze se také donekonečna ohánět akademií, která sice může produkovat hráče, kteří kvalitativně dorostou do požadovanému standardu. Obroušení diamantu však bude minimálně rok, spíše dva nebo tři trvat. Ani z béčka, potažmo z dorostu, tedy nebudou naskakovat hráči, kteří vám okamžitě v první sezóně ukopou titul. Pokud očekáváme, že ano, dočkáme se jen dalšího zklamání. Je nutné mít nadstandardní kvalitu doplněnou o talenty. Tímto argumentem opět uzavíráme kruh, proč fanoušci cítí, že by posily měly přijít.

Jak číst signály z novin

Na závěr mi dovolte ještě jeden postřeh. Je poněkud úsměvné, jak by řekl jeden z našich bývalých trenérů, sledovat signály, které k nám jdou prostřednictvím médií, že by pozice Pavla Vrby nemusela být úplně pevná. Pro ty z vás, kteří tomu věří, mám pro vás menší spoiler. Výměnou trenéra se nic nevyřeší.

 

5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments