Nástup mladých pušek na Letné?

V poslední době hodně propírané téma. Nejvíce na Spartě, ale týká se i ostatních týmů. Sparta, která byla z řekněme laxnějšího přístupu k odchovancům ze Strahova peskována, si letos připsala solidní nárůst počtu startů mladých pušek za první tým.

První starty si připsal Adam Hložek (ročník 2002), Pavel Hájek (2001) a Dominik Plechatý (1999). Zde je nutné samozřejmě také zmínit Václava Drchala, který už sice naskočil v předchozí sezóně do tří zápasů, ale kvůli zranění jich více už nepřidal. Hranici deseti odehraných zápasů v prvním týmu v nejvyšší soutěži tak překonal až letos. Na soupisce jednoho zápasu se objevil také Tomáš Cabadaj. Na soustředění nebo v přípravných zápasech dostali prostor i další hráči, jako je třeba Šnajdr, Červak, Patrák a další. Sparta tak dala jasně najevo, že dveře jsou otevřené. Naprosto odlišný signál od tolik propírané internacionalizace z roku 2017.

Otázkou je, na kolik by měli mladí opravdu hrát a na kolik jsou v týmech jen proto, že jsou mladí. Sparta totiž není zdaleka jediná, kdo má, nebo respektive spíš měla problémy se zabudováváním mladých hráčů do prvního týmu. Na druhou stranu to však není nic nového. Jak vzpomínal Honza Rajnoch – i takoví mazáci, jako je Tomáš Hübschman, si vydobyli místo v prvním týmu až přes hostování.

Zaujal mě článek Deníku Sport a komentář k trenéru Jílkovi a Juniorce Olomouce. Především tato část:

Václav Jílek jako kouč, který rád a umně pracuje s mladými hráči? Spíš ne. Oživil sice ročník 1993 (který už v tu dobu však nebyl nejmladší), následně vytáhl i „devadesátpětky“, ale další už ne. Jan Ambrozek, Michal Surzyn, Radek Látal dostali jen čuchnout, pak se vypařili. Talentovaní dorostenci jakbysmet. Že by s některým z nich trenér koncepčně a individuálně pracoval, ať je hráč po určité době připraven naskočit do ligy, to na Hané příliš nefunguje. Úprk 19letého střelce Lukáše Raaba do Baníku a touha dalších odejít jinam je právě důsledek zavřených dveří do A-týmu.

Jen lakonicky dodám, že Olomouc vyhrála finálovou část Juniorské ligy. Sparta skončila až na třetím místě, právě za mistrovskou Sigmou a Brnem. Za první tým letos opravdu nastoupil z mladých jen Mojmír Chytil (1999). Další ročníky, které pravidelně nastupovaly, byly už 1995-96, tedy hráči, kteří už by vlastně měli být hotoví pro ligu. Ostatní šanci nedostali, byť na to alespoň papírově měli mít. Je tedy otázka, jak se bude s příchodem trenéra Jílka na Spartu s mládeží pracovat dále. Na Strahově je totiž několik velmi zajímavých jmen, které by byla škoda přehlížet. Také se vrátí z hostování spousta dalších mladých zajímavých hráčů.

 

Titulní foto: AC Sparta Praha

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments