Na hezký fotbal si musíme ještě počkat

Derby „S“ s pořadovým číslem 291 se uskutečnilo ve vršovickém Sinobo Stadium, sparťanští příznivci se tak ke stadiónu úhlavního rivala vydali tradičním pochodem z Letné. Fanoušci však hezký fotbal neviděli.

Sparta v minulém kole porazila Zlín 2:0 a po neúspěchu v Mladé Boleslavi se před tolik důležitým zápasem vrátila do vítězné nálady.

Oproti zápasu se Zlínem základní sestava doznala tří změn. Očekávaný byl návrat Martina Frýdka a Benjamina Tetteha, méně se pak čekal start Srdjana Plavšiće, pro nějž to byl první ligový zápas v základní sestavě od prosincové domácí prohry s Teplicemi. Vyjma dlouhodobých marodů Ben Chaima, Panáka a Kadlece zůstali mimo hru i další zranění hráči Chipciu, Dočkal a Pulkrab, na Martina Haška nezbylo místo ani mezi náhradníky.

S kapitánskou páskou vyběhl na trávník Costa a zimbabwský obránce před zápasem prohlásil, že čeká fotbalovou válku. A skutečně se od první minuty hrál zápas plný velmi ostrých zákroků na obou stranách, už úvodní desetiminutovka byla velmi rozkouskovaná. Krátce po ni přišel první významný moment zápasu. Guélor Kanga nezvládl zpracování míče, čehož slávisté využili k rychlému brejku, Hušbauer utekl za záda sparťanských zadáků a při pokusu o kličku Florinu Nitovi padl k zemi. Rozhodčí Hrubeš nařídil pokutový kop, přičemž po zhlédnutí videa jej následně odvolal.

Slavii to ale mrzet nemuselo. Ve dvacáté minutě Hušbauer přesným centrem našel Tomáše Součka a ten hlavou nasměroval míč pod břevno sparťanské branky.

Domácí byli v prvním poločase aktivnějším týmem, ale vyloženou příležitost už si nepřipravili, naopak udeřit mohlo před přestávkou na opačné straně. Guélor Kanga perfektním centrem našel Michala Sáčka, sparťanský záložník ale hlavou zakončoval zblízka jen do domácího brankáře Koláře a byť dostal ještě možnost k dorážce, tak vleže už jen posunul míč ke Kolářovi. V prvním poločase se nakonec nastavovalo osm minut a v té poslední si pátou žlutou kartu zápasu vykoledoval Guélor Kanga, jenž po běžném faulu ve středu hřiště, kdy už byla hra nachystána k navázání, sebral míč a hodil jej několik metrů za místo rozehrávky, čímž si vykoledoval dvanáctou žlutou kartu v sezóně a nuceně tak vynechá zbytek základní části.

Trenér Ščasný ponechal do druhého poločasu zahajovací sestavu a hned ve druhé minutě mohlo dojít k pohromě. Martin Frýdek si při zpětné přihrávce Florinu Nitovi vůbec nevšiml, že před rumunským brankářem stojí Milan Škoda, naservíroval mu míč na kopačku a Florin Nita pak zachránil Spartu od druhého inkasování.

O šest minut později se podařilo vyrovnat. Sparta vybojovala svůj vůbec jediný rohový kop celého zápasu a byť Plavšićův centr nenašel nikoho v rudém, tak slávisté nedokázali míč odkopnout, odehráli jej zpět ke Srdjanu Plavšićovi, jenž si prvním dotykem míč ideálně zpracoval a druhým jej zpoza pokutového území levačkou parádně nasměroval pod břevno domácí branky. Pro srbského fotbalistu se jednalo o druhou ligovou branku v této sezóně.

Po vstřelené brance Sparta vyrovnala hru, na výraznou příležitost se pak ale dlouho čekalo. Po sedmdesáti minutách hry si Sparta připravila alespoň náznak šance, když přetažený centr Plavšiće našel u vzdálenější tyče Ondřeje Zahustela, ten ale zakončoval přímo do domácího brankáře Koláře.

V závěru zápasu si sparťané nepohlídali standardní situaci soupeře a bylo štěstí, že zcela osamocený Škoda nezvládl zakončení a hlavou branku netrefil. V nastaveném čase pak byli domácí blízko vítězné brance, Králův projektil zpoza pokutového území ale otřásl břevnem Nitovy branky.

Také ve druhém poločase se hrálo osm nastavených minut a v samém závěru se mohl hrdinou zápasu stát Adam Hložek, šestnáctileté vycházející hvězdě ale zamezil v samostatném úniku domácí brankář Kolář, jenž vyběhl daleko z branky a stačil míč odkopnout.

Sparta ve Vršovicích vytěžila z minima alespoň jeden bod, čekání na výhru nad sešívaným rivalem už se ale protáhlo na šest utkání.

Další příležitost bude už 24. dubna, kdy se Sparta představí na hřišti Slavie znovu, tentokrát v semifinále domácího poháru a k třetímu setkání obou rivalů by mělo dojít 25. května v rámci nadstavbové části nejvyšší soutěže.

Před pohárovým derby Sparta ještě v neděli přivítá Karvinou, na Letné se bude hrát od sedmnácti hodin, tak pojďme nejslavnější klub české historie podpořit v bitvě o další ligové body.

Branky: 20. Souček – 53. Plavšić
ŽK: Frydrych, Hušbauer, Masopust – Štetina, Kanga, Nita

SK Slavia Praha: Kolář – Frydrych (79. Van Buren), Ngadeu, Deli, Bořil – Souček, Král – Masopust, Hušbauer, Zmrhal (73. Stoch) – Škoda.

AC Sparta Praha: Nita – Zahustel, Štetina, Costa (C), Hanousek – Sáček (77. Civić), M. Frýdek – Hložek, Kanga, Plavšić (90+3. Karlsson) – Tetteh (61. Drchal).