Mládí vpřed!

Upřímně na články na webu v poslední době nezbývá moc času a reakci si vyslouží hlavně nějaká situace, která nás nadzvedne. Jako dnes článek od Jana Vacka. Už když jsem viděl Honzův tweet o odpovědi Pavla Vrby na tiskovce, což jsme rozebírali i v našem posledním podcastu, bylo mi jasné, že bude následovat „kauza“, články, polemiky a tak dále. Dočkal jsem se hned dnes 🙂

Článek se opírá o to, co Pavel Vrba zmiňoval v našem podcastu. Tedy, že chce dávat šanci mladým. Polemika pak mluví hlavně o dvou jménech a to je Vitík a Karabec. Je však důležité si vyjasnit, kdo je „mladý“. Jsou to tito dva věkem ještě dorostenci (oba 18 let)? Je to Minčev (20), LK37 (22), Hancko (23) a tak dále? Věkový průměr v posledním zápase s Teplicema „zhoršoval“ jen Dočkal s Nitou. Ostatní ve fotbalově velmi mladém nebo ideálním věku. Kdyby byl zdravotně fit, určitě by nastoupil i Čelůstka, nicméně to je přesně to, po čem fanoušci i novináři volali. Doplnit mládí o zkušenost. To je prý co Spartě chybí. Jestli má nebo nemá kvalitu, je věc druhá, ale k tomu se ještě dostaneme.

Polemiku ohledně pozice Bořka Dočkala v základní sestavě jsme rozebrali i v našem posledním podcastu. Od Davida Čermáka i Víta Študlara padl argument ala „kdy jindy, když ne teď“ dát šanci se ukázat Karabcovi. Souhlasím. Na druhou stranu kdy jindy když ne teď dát šanci rozehrát Dočkalovi, ve kterém vidí Pavel Vrba jasného lídra kabiny a kapitána, než proti Teplicím, kterým dal navíc Bořek v poháru branku? Nicméně souhlasím, že Karabec měl určitě dostat v tomto zápase větší minutáž. Ostatně, za těch 19 minut předvedl víc, než Bořek. Karabec zapsal hned dvě klíčové úspěšné přihrávky – Bořek 0. Dočkal rozhodně nepatřil k nejlepším hráčům na place, ale jeho výkon nebyl tak hrozný jako v Ostravě. Tam byl podle mě jasně nejhorším hráčem na place.

Je třeba ale také říct to „B“. Adam Karabec je obrovský talent a zaslouží si větší minutáž, ale musí si o své místo říct výkony. Ruku na srdce, je v této sezóně nějaký zápas, kde byste si vyloženě řekli, že Karabec byl nejlepším na place? Já určitě ne. Právě proti Teplicím v poháru odehrál celý zápas, ale byl de facto neviditelný. Stejně jako taktéž v poháru proti Líšni. Z dlouhodobého hlediska by se s ním samozřejmě mělo lépe pracovat a připravovat ho jako základní stavební kámen jedenáctky, ale nemůže se na toto místo dostat jen proto, že je mladý. S hypotézou půjdu ještě dál – pokud by byl Hložek zdráv, hrál by na desítce on. V Ostravě se tak sice nestalo, ale Pavel Vrba určitě viděl rozdíl v naší hře směrem dopředu.

Druhé jméno je Martin Vitík. Vitík hraje pravidelně za béčko, kde se občas nevyvaruje velké chyby. Pokud by takovou předvedl v áčku, kde je 30 novinářů a plný stadion, neprošlo by mu to. Že dělá chyby je normální, poučí se z nich a rozhodně ho nekritizuju. Jen nabízím pohled B a to, že je aktuálně pátým stoperem ve Spartě, má pravidelné využití každý víkend a je připraven v případě potřeby zaskočit – jako v poháru proti Teplicím. Po výborném startu v áčku se ani on nevyvaroval chyb a zkrátka je v hierarchii za Dávidem Hanckem, Filipem Panákem, Ondřejem Čelůstkou a Lukášem Štetinou.

V článku se nemluví o Gabrielovi, který vypadá v béčku také výborně. I on občas zaplatí chybou především v poziční hře za svou nezkušenost, ale to je součástí zdokonalování se. Týmu to vrátí svým extra agresivním tahem na branku a neustálým pohybem na křídle, ze kterého sype jeden centr za druhým. Jenže Pavel Vrba nemůže dát od začátku šanci Gabrielovi, potřebuje si rozehrát Andrease Vindheima, ve kterém Sparta vidí budoucnost – viz nedávná prodloužená smlouva. Mimochodem právě Vindheim budí největší emoce mezi fans, respektive nesoulad v názorech na něj. Možná ještě větší, než aktuálně Dočkal.

Jaký je tedy můj závěr? Ano, mladí mohli dostat víc šancí, ale s tím jsem měl třeba větší problém v pohárovém zápase v Líšni. Tam opravdu měli dostat větší minutáž.

Komentář – Vladimír Dobrovolný

Musím se přiznat, že mě trošku zaráží, jak velké téma se z této věci uměle vytváří. Tomáš Rosický při příchodu Pavla Vrby jasně řekl, že mladým hráčům Sparta chce dávat šanci dál, ale současně platí, že mládí není zásluha a že šanci si musí sami vybojovat. Tohle přesně se nyní děje. Žádný rozpor s realitou se nekoná.

Který perspektivní mladý hráč nedostal žádnou šanci? Který mladý hráč zahrál tak skvěle, že si říkáme, že v základní sestavě prostě být musí a že nehraje jen proto, že je mladý? Takového hráče aktuálně nevidím.

Nesmíme zapomínat, že Sparta chce primárně hrát o titul. Přijde mi absolutně pochopitelné, že Pavel Vrba chce mít v mixu i zkušenější hráče, kterých jak vidíme, je navíc menšina. Pro čistě mladý kolektiv je charakteristická nestálost výkonu a tím pádem i výsledků. Ostatně toho si můžeme všimnout i na zápasech naší rezervy, která několik zápasů ztratila i vlivem nedostatku zkušeností, které aktuálně ve druhé lize sbírá.

V tomhle směru Sparta, potažmo Pavel Vrba pracuje stále konzistentně a nepřijde mi spravedlivé neustále podsouvat jeho směrem myšlenku, že se mladým hráčům vyhýbá. Lichý je i argument, že se takto choval vždy. Pavel Vrba ve svých předchozích angažmá nepracoval v klubech s takto silnou mládeží, na což se mnohdy při rozebírání tohoto tématu (možná účelově) zapomíná.

4.7 27 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Dutch
Dutch
2 let před

Perfektně shrnuto, naprostý souhlas!

Petr
Petr
2 let před

Ahoj. Já poměrně dobře rozumím oběma argumentům a jejich důvodům. Ale primární problém vidím v tom, že když už Karabec, nebo třeba Drchal prakticky nemají žádnou minutáž v Ačku, proč také nejezdí pravidelně za Bčko? Od toho přece to Bčko je ne? Tam mi trochu chybí vysvětlení.

Leonidás
Leonidás
2 let před

Zcela racionální pohled. Pod to se podepisují.

Jarda Š.
Jarda Š.
2 let před

Souhlas.
K U21 v Anglii: Gabriel byl jeden z mála našich, kteří za svými anglickými vrstevníky příliš nezaostávali, naproti tomu Sejk se vůbec nedokázal prosadit, Karabec střídal dobré pasáže se slabšími, Vitík začal nešťastně vlastencem, ale pak se rozehrál.

Pavel Holm
Pavel Holm
2 let před

Nesouhlas. Je to jak bláboly TR.

Jan Jelíne
Jan Jelíne
2 let před

Tak nevím, ale koho za téměř už rok Pavel Vrba z mladých zapracoval? Hložka zapracoval do A týmu kdo? Vrba? Ne…a co LK37? Taky ne! Karabec? Ne! Wiesner? V podstatě také ne. Vytáhl si ho Kotal než skončil. Možná leda Minchev. Co má tak Vindheim výjimečný? Že je to budoucnost!? :)))