Mise: Záchrana

ACS_B

Áčko máme hezky v teple ve Španělsku, takže je ideální čas jít mrznout na Strahov na úvodní zápas přípravy našeho béčka. V následujícím článku chci lehce přiblížit změny v realizačním týmu, kádru, a zhodnotit první přípravné utkání.

Sparťanské béčko v těchto dnech zahájilo svoji přípravu s jasným cílem pro jaro: zachránit druholigovou příslušnost. Jedná se o naprosto klíčový úkol pro sparťanské mladíky. Ve vší úctě ke všem zúčastněným, pro vývoj hráčů je mnohem lepší hrát zápasy proti Karviné či Opavě, než vymetat zapadlá hřiště ve středočeských Zápech nebo Velvarech.

Personální změny

Této mise se již nezúčastní podzimní trenér týmu Michal Horňák. Ten s krátkou pauzou na konci minulé sezony, kdy dočasně převzal áčko na derby a finále poháru, trénoval sparťanské béčko od února 2020. S týmem zažil postup z ČFL a podepsal se pod loňské úspěšné tažení zakončené pátým místem.

Novým trenérem se stal Petr Janoušek, na veřejnosti nepříliš známé jméno. Jedná se ale o dlouholetého mládežnického trenéra, který dovedl Spartu k titulu v dorostenecké lize. V posledních letech pak fungoval jako asistent trenéra Horňáka. Na Strahově pak v různých mládežnických kategoriích působí více než dekádu.

Janouškovým asistentem bude legenda finského fotbalu, Tim Sparv. Dlouholetý kapitán finské reprezentace (2015-2021), kterou mj. vedl na EURO 2020, se do Prahy přesunul v létě 2022, kde se stal asistentem trenéra v naší U17. Pro zajímavost, Sparv odehrál několik sezon v dánském Midtjyllandu, kde se setkal se současným trenérem áčka, Brianem Priskem. Priske však nebyl tím, kdo Sparva do Prahy přivedl. Přesunul se sem kvůli rodině.

Janouškovi bude nadále pomáhat i Lukáš Vácha, který působí v hráčské kabině jako mentor, a je postupně zabudováván do realizačního týmu.

Trenérem gólmanů je také relativně překvapivé jméno, Aleš Hruška. Majitel dvou ligových titulů s Plzní, který nastoupil do tři sta prvoligových klání, se do Sparty bez jakýchkoliv fanfár přesunul v létě po konci v Plzni, a stal se trenérem gólmanů kategorie U15. Hruškovi není sparťanské prostředí neznámé, působil u nás v letech 2001-2005 v juniorkách a v béčku.

Co se týče kádru, ten půjde do boje v mých očích znatelně oslaben. Po velkém odlivu hráčů (Sejk, Patrák, Ryneš, Vitík, …) odchází i poslední výrazný hráč týmu, Petr Pudhorocký. Jak zmínil na tiskové konferenci Tomáš Rosický, které se zúčastnil i naši kolegové, pro hráčův vývoj již byla potřeba 1. liga, a v našem áčku by asi nedostal dostatek potřebného prostoru. Na předpokládaném přestupu do Hradce Králové je sympatické, že Sparta bude mít možnost zpětného odkupu na přestup talentovaného záložníka.

Ještě na konci uplynulého kalendářního roku byli na testech dva mladí Senegalci z Bourges Foot 18 ze 4. francouzské ligy. Devatenáctiletý křídelník Alioune Sylla očividně nepřesvědčil, a již v lednu se hlásil na testech v druholigovém Táborsku. Jiný je ale případ 19letého středního záložníka Pape Amatha Cissého, oznámeného včera jako nová posila Sparty. Cissé do Francie přišel ze senegalského AS Pikine, který pro velký fotbal vychoval například Amathova jmenovce, Pape Abou Cissého, reprezentanta Senegalu, se kterým vyhrál v roce 2022 Africký pohár. V současnosti je hráčem řeckého Olympiacosu, kde nastupuje po boku Tomáše Vaclíka.

První příprava

Na 12. ledna na jedenáctou hodinu bylo naplánováno první přátelské utkání přípravy. Soupeřem byla třetiligová Viktoria Žižkov, se kterou bychom se v rámci přípravy měli potkat ještě jednou. Konkrétně v generálce na jaro, 25. února na domácím stadionu obou celků na Žižkově.

Na Strahově, uzavřeném pro širokou veřejnost, nás přivítal mrazivý vítr, který očividně vadil všem zúčastněným, protože pro utkání byl zvolen velmi nezvyklý systém 2×37 minut. Žižkov nastoupil v plné ligové sestavě, Sparta kromě nováčka Cissého nasadila několik navrátilců z hostování ve třetiligovém Vltavínu. Sestava vypadala následovně: Tůma – Borkovec, Ševinský, Večerka, Horák – Váňa, Jonáš, Šimáček, Cissé, Lehocký – Schánělec (C).

Studené počasí jako by zastavilo i hráče, hrálo se jenom kolem středu, maximálně se došlo k vápnu soupeře, ale střela žádná. První velkou šanci jsme tak zaznamenali až ve 22. minutě, kdy krásný centr žižkovského hráče dostal za bezmocného Tůmu hostující Petráň. O pár minut později jsme mohli vyrovnat, když Borkovec dlouhým autem vyslal do šance Váňu, ten ale zblízka trefil pouze boční síť. Poločas tak skončil za stavu 0:1.

Do druhého poločasu poslal Žižkov zbrusu novou jedenáctku. My měli na lavičce pouze Kotka, Jelínka a Novotného, kteří přišli do hry místo Tůmy, Váni a Cissého. Začátek druhého poločasu se nesl ve stejném duchu jako první poločas, byl o ničem. Až ve 48. minutě se ke střele zpoza vápna odhodlal Lehocký, který nádhernou dalekonosnou střelou dostal míč za záda žižkovského brankáře. Utkání dostalo tempo, množství šancí jsme ale pořád neviděli. Do vedení jsme se dostali v 60. minutě, když centr z pravé strany dostal do vápna Horák, a kapitán Schánělec se zblízka nemýlil. Na další pořádnou akci jsme pak čekali marně, a po plných 74 minutách zápasu rozhodčí Trska ukončil zápas, a my jsme mohli jít rozmrznout někam do tepla.

Jednalo se o první utkání přípravy, po pouze pár trénincích pod novým realizačním týmem, tak budu ještě shovívavý. Ale utkání bylo o ničem, a stejnou dobu se připravující Žižkov, špička soutěže pod námi, nám dělal potíže. Bude ještě hodně na čem pracovat.

Vím, že mnohé bude zajímat výkon Cissého, zhodnotím pouze: téměř neviditelný, pár přihrávek dozadu.

Příští utkání béčko odehraje 28. ledna ve 12:00 proti béčku Dukly, opět na Strahově. Složení přípravy je pro mě celkem překvapivé, utkáváme se pouze se soupeři ze 3. ligy (Žižkov, Dukla B, Hostouň, Písek), dokonce jedním divizním (Dynamo ČB B). Na Strahov by mělo 11. února přijet i polské Zaglebie Lubin, a vzhledem k tomu, že áčko tou dobou již má zápasy Ekstraklasy, očekávám tedy příjezd béčka, které hraje… ano, 4. polskou ligu. Chybí mi tam nějaký kvalitnější soupeř…

Držme tedy mladíkům palce v jejich náročném úkolu udržení se ve druhé lize, a ať jich co nejvíce vidíme i v dresu áčka.