Merci, Rio Mavuba!

Když se v červnu 2017 z ničeho nic objevilo v novinách, že Rio Mavuba podepsal kontrakt ve Spartě, bylo těžké tomu vůbec uvěřit. Přeci jen hráči s takovým životopisem k nám nechodí a Riovi bylo tehdy 33 let, což ještě nemusí znamenat fotbalový důchod. Myslím, že až s odstupem času doceníme, jaký fotbalista za nás vlastně hrál. Byť krátce.

I díky výbornému videu na seznamzpravy.cz už asi víte, že se Rio Antonio Zoba Mavuba narodil na uprchlické lodi. To když jeho rodiče utíkali z hrůz občanské války z Angoly. I proto má ve svém pasu – narozen na moři. Naštěstí pro něj i pro celou jeho rodinu, dostali Mavubovi status polických uprchlíků ve Francii.

Komplikované dětství

Riovo dětství nebylo z nejjednodušších. Matka mu zemřela v jeho dvou letech a otec jen dvanáct let na to. Asi právě toto neštěstí plně motivovala Ria aby uspěl ve fotbale a svůj vztek a smutek přeformoval v touhu uspět. Už jen proto, že jeho otec také hrál fotbal a dokonce si jako reprezentat Zairu (dnes Kongo) zahrál na MS 1974.

Jeho začátky sahají do Bordeaux, kde si také poprvé zahrál elitní francouzskou ligu. v Bordeaux strávil čtyři roky, když po něm zatoužil Villareal. Ve svých třiadvaceti letech na nabídku kývl a přešel do Španělska za 7 miliónů Eur. Rio přichází v sezóně, která Villarealu vychází famózně a dosahuje na vůbec nejlepší umístění v historii klubu (2. místo hned za Realem Madrid). Do nabité soupisky se však Rio podívá jen v pěti zápasech a tak je na jarní část poslán na hostování s opcí do Lille. Zde opět podává výkony, na které jsou ve Francii zvyklí a Lille využije opci.

Rio se vrací do Francie

Právě v Lille sklízí největší osobní i týmový úspěchy. Je to pak především sezóna 2010/11, kdy jako kapitán dovede podceňovaný LOSC Lille k zisku ligového titulu i ligového poháru. Velmi známá je také jeho kontroverze se Zlatanem Ibrahimovičem, která oba proslavila v sezóně 2012/13.

Vzorný reprezentant

Mavuba má na svém kontě 13 zápasů v seniorské reprezentaci Francie a byl kapitánem francouzského výběru do 21 let, za který odehrál dalších 20 zápasů (jedna vstřelená branka). Zahrál si také na MS 2014, když nechyběl ve výběru Didiera Deschampse. Francie vypadla s pozdějším vítězem z Německa ve čtvrtfinále.

Když Mavubovi vypršela smlouva v Lille v roce 2015, zvažoval změnu. Vlastně už i oznámil, že Lille opustí, ale nabídky o které měl zájem nepřicházely. Mavuba chtěl okusit Ligu mistrů, ale kromě klubů z Turecka se nikdo neozval. Po odchodu René Girarda z pozice trenéra Lille nakonec Rio přeci jen smlouvu na další čtyři roky podepisuje. Zdá se, že Mavuba svou kariéru dohraje právě v Lille.

Mavuba do Sparty?

Střihem se dostáváme na konec sezóny v roce 2016. Mavuba ukončuje spolupráci s Lille a vyčkává, co dál. Najednou se do hry dostává nabídka z AC Sparta Praha, který nově vede Andrea Stramaccioni (dále jako AS). Jak moc pro Riovo rozhodnutí bylo důležitá osoba právě AS se můžeme jen domnívat, ale i vzhledem k osobnímu poděkování AS když Rio ukončil definitvině spolupráci ve Spartě tomu hodně napovídá. Jen čtyři dny na to Rio oficiálně končí svou bohatou kariéru.

Ať už bylo působení Mavuby ve Spartě jakékoliv, přišla k nám obrovská a respektovaná hvězda. Skvělý fotbalista a ještě lepší člověk. Rio a celá jeho rodina si naprosto zamilovala Prahu. Často byl i se svými potomky viděn na zápasech mladších výběru z Letné a jeho syn dokonce hrál za jeden z nich. Podobná persona na našich trávníkách zkrátka ještě neběhala a já pevně věřím, že i jeho angažování pomohlo a pomůže k tomu, abychom viděli na našich pažitech podobná jména. Pro Spartu Praha je vyznamenáním, že takový fotbalista jakým Rio je svou kariéru spojil právě s naším klubem. Že na jeho rozlučkové fotografii nechybí ani fotografie v dresu AC Sparta Praha. Merci Rio, au revoir!

Autor: Jan Šťastný

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments