Měl by přijít stoper za zraněného „Hulka“?

Zranění Hulka se bohužel ukázalo jako vážné a bude chybět určitě půl roku a možná i déle. Vzhledem k tomu, že Spartu čekají na podzim hned tři soutěže, vyvstává otázka, jestli není třeba naše stoperské řady rozšířit. Jelikož se názorově v této otázce lišíme, vydáváme tento článek jako polemiku. 

Jan Šťastný:
Pomoc z vlastních řad?

Z mého pohledu je absence Lukáše Štetiny (Hulka) velmi citelná, ale o tom dnešní článek není. Otázka zní: zda máme hledat alespoň krátkodobou náhradu. Za mě je to ne. Stále máme v kádru čtyři stopery: Hancka, Lischku, Plechatého a Čelůstku. Pokud by nám hodně teklo do bot, může na stoperu zahrát Ladislav Krejčí, ostatně pozici stopera hraje pravidelně v reprezentaci do 21 let. V přátelském utkání proti Bohemians si roli stopera vyzkoušel i Souček. Případně máme tu ještě naší rezervu, kde se mi hodně líbí Gelashvili. O devatenáctiletém stoperovi se třeba tolik nemluví, ale vypadá dobře a na svůj věk hraje velmi vyspěle. Přechod z dorostu mezi muže zvládl bez problémů a v loňském roce si několikrát vyzkoušel trénink prvního týmu. V béčku najdeme také čtyřiadvacetiletého Piška a Červaka, který zaujal před rokem a půl v rámci přípravy. Ostatně právě to má být primární cíl rezervy – nejen vychovávat hráče pro první tým, ale v případě nouze i někoho vyslat na okamžitou pomoc. Alespoň třeba na lavici náhradníků. V letní přípravě se rozhodně neztratili ani Vitík s Kajinským. Zkrátka máme kam sáhnout.

Změna rozestavení a co Hancko?

Pokud by ani jedna z variant nevyhovovala, můžeme se vrátit k rozestavení se 4 obránci, kdy budou hrát jen dva stopeři. To vše samozřejmě za předpokladu, že už je Dávid Hancko plně v pořádku. To je podle mě naprosto klíčové, protože výčet stoperů samozřejmě počítá také s ním. V rámci třístoperového systému bych si uměl představit dvě varianty, přičemž hned ta první se mi zdá jako více pravděpodobná, z pravé strany: Plechatý, Čelůstka a Hancko. Druhá varianta počítá se zapojením Lischky, kterému se hodně povedly obě jarní kola, opět z pravé strany: Čelůstka, Hancko a Lischka. Čelůstka zahraje pravého i levého stopera, nicméně druhá varianta se mi zdá méně pravděpodobná, protože podle mě by Čelůstka měl hrát roli prostředního stopera a řídit obranu. I se v této roli podle mě cítí nejlépe. Je pravdou, že tím však zůstává na lavici jeden jediný náhradní stoper a kdyby přišlo zranění, máme problém. I ten je však řešitelný, viz odstavec výše.

Proč nikoho nekupovat?

Jdeme sice do mírného rizika, pokud nikdo nepřijde, na druhou stranu by musel přijít hotový (ideálně pravonohý) stoper, který je schopný okamžitě zasáhnout do hry. Zároveň však musí počítat s tím, že až se Štetina uzdraví, dost možná mu bude muset přepustit místo. To může být za půl roku, nebo až za rok, ale pořád s touto možností musí počítat. Samozřejmě existuje šance, že bude zkrátka lepší a Štéťu do sestavy nepustí. Přesto si nedovedu představit hráče, který splní všechny požadavky, které Tomáš Rosický u nově příchozích hráčů chce vidět a zároveň se spokojí s rolí jakéhosi překlenovače; náhradníka s nejistou budoucností. Zde je možná chyba, že jsme se rozloučili s Costíkem, protože ten by tuto roli plnil bez problémů.

Martin Tomáš: 
Zranění přišlo moc brzy

I přes několik vyjádření trenéra Kotala i Tomáše Rosického ohledně variability a využívání rozestavení podle soupeře to zatím vypadá tak, jak jsme několikrát zmiňovali i v našem podcastu. Rozestavení se třemi stopery se podle všeho stává výchozím a upřednostňovaným. Sparta tak podle mě chtěla mít pro náročný podzim, kdy ji čekají prakticky dva měsíce anglických týdnů v řadě, pět „áčkových“ stoperů a být připravená na rotaci sestavy, ale právě i na případné zranění. To ale přišlo ještě před pořádným startem onoho kolotoče zápasů a je tak vážné, že tenhle plán nabouralo. Proto by podle mě měla být na stole jednoznačně varianta a snaha tým ještě posílit o dalšího stopera.

Případný přesun Ládi Krejčího mladšího do obrany by přinesl komplikaci do středu zálohy, kde za něj neexistuje alternativa typicky defenzivního záložníka. Navíc je to další levák. Ondřej Čelůstka pasuje nejlépe, jak bylo zmíněno, na pozici centrálního stopera a jediným opravdovým pravým krajním stoperem tak v áčku opravdu zůstal Dominik Plechatý. Otázkou je také zdravotní stav Dávida Hancka, který se potýká s dlouhodobějším chronickým problémem a David Lischka zatím ve Spartě úplně zdravý také dlouhodobě nevydržel. S Filipem Panákem bohužel zřejmě bohužel moc počítat nejde. Změna rozestavení by mohla pomoct situaci vyřešit, ale spoléhání se čistě na vlastní zdroje už od této fáze takhle náročné sezóny by se mohlo ukázat jako přílišný risk.

Vladimír Dobrovolný: 
Pokud to půjde, využijme možnost, že můžeme kádr ještě doplnit

Zranění stopera ze základní sestavy je vždy velkou komplikací. Jedná se o klíčovou pozici, o kterou se tým potřebuje opřít, aby byl úspěšný. I díky výborným výkonům stoperské dvojice se podařilo dosáhnout vítězství v Mol Cupu. Bez fungující obrany bychom na něj těžko dosáhli. Výborně fungující dvojici Štetina – Hancko jsme se v létě rozhodli doplnit ještě o Ondřeje Čelůstku. Tým tak měl tři vynikající stopery nezbytné pro současné rozestavení 3-5-2. V dalších úvahách pojďme vycházet z toho, že toto rozestavení chceme udržet. Jarní rozestavení 4-5-1 samozřejmě může být jedna ze záložních variant, ale nemyslím si, že by to byla varianta optimální, co se týká představ trenéra nebo i pro současnou strukturu kádru.

Zraněním Lukáše Štetiny se tedy otevírají dveře pravděpodobně pro Dominika Plechatého. Je to dobrá šance a hráč by se ji měl určitě snažit maximálně využít. My ale musíme přemýšlet i dále a mít připravenou další náhradu v případě, že by se nám další pravonohý stoper zranil. Zranění ke sportu bohužel patří a nikdy se jim nemůžete stoprocentně vyhnout. A my musíme být připraveni i na nepříjemné varianty.

Jsem si jistý, že na Letné určitě již několik variant rozpracovaných mají, jak zaplnit případnou další trhlinu z vlastních zdrojů. Jsou ale všechny další možnosti stále ve stejné kvalitě, jakou nám nabízí současní pravonozí stopeři? Neuvrhlo by nás další zranění do situace, kdy se z naší velké přednosti stane slabina, která nás pak bude v konečném důsledku stát sezonu? Pokud by byla dobrá a finančně dostupná varianta přivést ještě dalšího hráče na tuto pozici, jeví se mi jako optimální řešení příchod zrealizovat. Je však v tuto chvíli taková varianta možná? Tím si nejsem jistý. I v rámci naší interní diskuze jsme dokázali vymyslet jen několik málo jmen. Kolik z těchto hráčů by do Sparty chtělo jít a byli dosažitelní? Nemnoho. Tuto situaci upřímně sportovnímu vedení nezávidím a pokud by nikdo nepřišel, dvakrát budu zvažovat slova kritiky, neboť si sám uvědomuji, že situace není jednoduchá.

Ve vlastních zdrojích určitě varianty máme, jak je popsáno výše, a nejsou to varianty rozhodně špatné. Jedná se však o hráče, kteří by mohli okamžitě nastoupit a stát se z klíčové pozice stopera oporou týmu, který chce hrát na špičce ligy? Nechtěli bychom po nich moc velký skok nebo změnu, která by v konečném důsledku dotyčným (a tudíž i týmu) spíše ublížila? V tomto směru bych byl spíše opatrný a snažil se situaci řešit doplněním kádru, pokud by zde existovala rozumná možnost.

5 8 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
3 let před

Těžko říct. Spoléhám na Kotala a Rosu. Nicméně, pocitově bych nikoho nekupoval. Hráčů máme dost…

Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

Souhlas s Honzou Šťastným. Kádr nemůže být nafukovací, tři zdravé stopery ještě máme, Hanci se snad brzy uzdraví a hra na tři stopery není dogma. Jedině snad, že by se nakonec podařilo dotáhnout toho Caufrieze z Beverenu za rozumnou cenu (max. 1 mil. Eur a bez velkého navýšení platu).

venous
venous
3 let před

Nepřivést nového stopera je špatné řešení. Co když po Karviné skončí Lischka (držím mu palce, ale to je tak všechno), nebo zjistíme že Plechy na to nemá a nejhorší je, že vůbec nikdo neví kdy bude a jestli vůbec bude hrát Hanci. Sešit nebo prclíci by už měli náhradu. ACS je v tomhle nepoučitelná…

Tonda
Tonda
3 let před

Cítím to podobně. Může se stát, že si budeme za 3 neděle drbat hlavu, že jsme nikoho nepřivedli anebo naopak, být se v prsa, že jsme našli výborné řešení. Osobně bych, ale nikoho nepřiváděl.