Liga je zpět. A s ní i letenský alibismus

Václav Kotal

Sparta se na ostrý start obnovené Fortuna:Ligy připravovala za zavřenými dveřmi. Fanoušci se nedočkali streamů ani sestřihů z přípravných utkání. Neznali ani sestavy, v jakých tým, pro který mnozí dýchají, do zápasů nastupoval. Jakkoli nám to nepřipadalo správné, mohli jsme alespoň doufat, že se realizační i hráčský tým na šlágr 25. kola pečlivě připraví. I přímo z Letné zněl(y) hlas(y), že tento režim utajení snad přinese své ovoce. No, ovoce to, jak jsme ve středu večer viděli, úplně nebylo…
A pozápasový letenský alibismus na klidu nepřidal. 

Ponechme teď stranou bídný výkon Sparty, ten už byl rozebrán i v Bielsistově taktickém okénku. Václava Kotala jsme po jeho nástupu do funkce chválili. Zmiňovali jsme, že staví hráče na jejich přirozené posty v sestavě. Že měl šťastnou ruku a stoperská dvojice Hancko – Štetina funguje a vhodně se doplňuje. Že má jasně čitelný a do určité míry vzhledem k okolnostem i fungující taktický plán. Správně reaguje na průběh zápasu. A v neposlední řadě, že věcně a trefně hodnotí výkony a nedostatky svého týmu.

Proti Plzni všechno jinak

Středou večer všechno tohle (zatím?!) vzalo za své. Opěrné body sestavy rozbombardovány. Stoperská dvojice rozbita, nejlepší stoper týmu utopený na levém bekovi a další dva leví obránci sedící na lavičce náhradníků. Na jednom z nejdůležitějších postů v takhle vypjatém zápase Costa, který na to, při vší úctě, už prostě nemá.
Adam Hložek zpátky na křídle, David Moberg Karlsson na lavičce. Ale největším překvapením byl asi Kanga na křídle. Ano, Kanga na křídle…

Guélor Kanga & Costa
Guélor Kanga & Costa | foto: www.sparta.cz

Jak to (ne) fungovalo, to jsme všichni viděli. Po přesunu Guélora doprostřed a nasazení Moberga na pravé křídlo se v posledních dvaceti minutách výkon Sparty zvednul. Ale nedobré individuální řešení akcí Spartě vyrovnat nedovolilo.
S prvním střídáním, kterých má nově k dispozici pět, trenér čekal do 64. minuty, další dvě přišla na řadu až v minutě osmdesáté druhé. Přitom na vystřídání bylo několik hráčů zralých už před koncem první půle. A taktický plán na změnu též.
Vysvětlení nečekaných tahů a záměrů trenéra jsme se po utkání také nedočkali. Škoda.

Alibismus Spartě nepomůže

Plzeň nepředvedla nějaký světoborný výkon, přesto jí to na Spartu bohatě stačilo.
Nezbývá než věřit, že se všichni zainteresovaní zase jednou aspoň na chvíli poučí. Nicméně pozápasová vyjádření sparťanů úplně naději nevzbuzují: „Litujeme neproměněných šancí, rozhodla efektivita.“ Na Letné si lžou do kapsy. Plzeň mohla vést v poločase klidně 4:0.
S tímhle alibismem se z roky trvajícího marasmu Sparta nedostane. Co hůř, Sparta padá čím dál hlouběji a nyní je v tabulce pět bodů nad skupinou, která by měla v nadstavbě hrát o udržení se v lize…

4.5 32 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri Somme
Jiri Somme
4 let před

Sice mě bolí u sparťanského srdce, ale článek naprosto vystihuje současnou situaci na Letne. 🤬