Konec základní části – spokojenost sparťanských fanoušků

V neděli 5. března zakončila Sparta prohrou s Kometou základní část letošní sezóny. Toto každého Sparťana zabolí, ale v konečném součtu bodů to vlastně nic neznamená. Jak už všichni víme, Sparta skončila třetí a zajistila si svým umístěním přímý postup do čtvrtfinále Play-off.

Rád bych se zde trochu ohlédnul za uplynulou základní částí, ve které se toho stalo dost.

Spartu od začátku sezony 2022∕2023 vedl jako hlavní kouč Pavel Patera a jeho asistentem se stal Patrik Martinec. Jejich působení však nebylo příliš úspěšně. Ze dvaceti zápasů získala Sparta z šedesáti hratelných bodů pouhých 21, a po sérii jedenácti zápasů s celkovou bilancí 9 proher a 2 výhry v prodloužení byli v listopadu odvoláni.

Nutno připomenout, že poslední dva zápasy z této série už Sparta prohrála bez jeho přítomnosti (Mužstvo vedli Jaroslav Hlinka a Petr Ton, než si tým převzal Miloslav Hořava). Nesmíme také opomenout konec Sparty už v základní skupině Champions League s jednou výhrou a pěti prohrami.

Miloslav Hořava se stal hlavním trenérem i když už to vypadalo, že se tak nestane. Favoritem na post hlavního trenéra byl Václav Varaďa, se kterým už Sparta byla těsně před podpisem smlouvy. Toto se však nestalo, za což zpětně – a při vší úctě k Václavu Varaďovi – jsme teď všichni rádi.

Miloslav Hořava si jako asistenta chtěl opět zvolit Josefa Jandače, který tentokrát nabídku Sparty nepřijal, a tak se jeho asistentem stal švédský trenér Hans Wallson.

Zdroj: HC Sparta Praha

 

Pod tímto trenérským tandemem Sparta začala šlapat. Změna se projevila okamžitě. Sparta v 8 zápasech po sobě bodovala naplno a srdce sparťanského fanouška začalo plesat.

Když k tomu připočteme skvělé působení na Spenglerově poháru, kde nám celkové vítězství v turnaji uniklo opravdu jen o jeden nájezd, už nikdo nepochyboval, že „léčba Hořavou“ byla úspěšná.

Zdroj: HC Sparta Praha

 

Celkem z 96 možných bodů, které mělo mužstvo s Miloslavem Hořavou na střídačce k dispozici, uzmulo 78. V půlce listopadu pro spoustu fanoušků představa z říše sci-fi.

 

Zdroj: Sparťanské noviny

Toliko k trenérům, budu pokračovat pár údaji o hráčích.

Začnu s těmi, kterým se dařilo, a bez kterých by to nešlo. Pohled do statistik říká, že matadoři Řepík, Tomášek, Horák a Sobotka překonali hranici 30 bodů v základní části. Michal Řepík je navíc s 26 góly nejlepším střelcem týmu a s jedenácti vítěznými zásahy nejlepší v celé lize. Pochvalu si zaslouží-během sezóny příchozí-Michal Kempný, který na 27 bodů potřeboval o 14 zápasů méně, než náš kapitán. Statistiky +∕- ovládl Miroslav Forman, ale na záda mu opravdu dýchají Michal Kempný a Jan Buchtele. Tuto statistiku zde uvádím záměrně, protože z ní je patrné, kdo je nejčastěji na ledě při vstřelených gólech.

Kdo si tu také zaslouží obrovskou pochvalu jsou brankáři, hlavně pak Jakub Kovář. Díky jemu a také spolehlivé „dvojce“ Josefu Kořenářovi má Sparťanský tým v brankovišti jistotu, a letos se, na rozdíl od minulých sezon, na brankáře Sparty snáší samá chvála a nikoli pochybnosti.

 

Zdroj: HC Sparta Praha

 

Kdo je pro mě velkým zklamáním, je Dominik Simon. Nejeden sparťanský fanoušek si od tohoto hokejisty sliboval daleko více, než 3 body ve dvaceti zápasech, 4 trestné minuty a +∕- statistiku -6.

Zdroj: HC Sparta Praha

Během sezony, se ve Spartě kromě trenérů Patery a Martince rozloučili ještě Dominik Graňák, který vypomáhal na začátku sezony. Dále Milan Jurčina, který ukončil kariéru a Patrik Prymula, který ji musel přerušit. Na hostování do Mladé Boleslavi byli poslání Daniel Přibyl a David Dvořáček.

Naopak sparťanský kádr během sezony obohatili trenéři Hořava a Wallson, hráči Michal Kempný, Pavel Kousal, Olavi Vauhkonen a Stefan Warg.

Doufám, že se cesta Daniela Přibyla se Spartou ještě protká, protože bych ho rád, stejně tak jako všichni fanoušci, ještě viděl v dresu s eSkem na hrudi.

Z příchodu Michala Kempného a Pavla Kousala do našeho týmu mám velkou radost. Michal Kempný patří k nejlepším Českým obráncům, což ve Spartě bezesporu dokazuje. Pod jeho vedením obrana zesílila a rozehrávka se stala jistější.

Pavel Kousal patří od začátku k hráčům, kterých je plné hřiště. Tento šikovný útočník je velkým příslibem do budoucna a už teď je jasné, že s ním Sparta rozhodně kápla na toho pravého.

 

Krátce bych se tu zmínil o pár faktech a zajímavostech z průběhu základní části.

  • Sparta má pozitivní bilanci se sedmi soupeři.
  • Kladno a České Budějovice porazila v každém utkání.
  • Michal Řepík proti Českým Budějovicím skóroval v každém zápase, a 3x z toho dával vítěznou branku.
  • Sparta 8x odehrála utkání bez inkasované branky.
  • Neutrální bilanci má s pěti soupeři
  • Negativní bilanci má pouze s jedním. Třikrát v sezoně prohrála s Olomoucí.
  • 3x v sezoně nedokázala Sparta dát soupeři gól.
  • Nejvíce odehraných zápasů (49) mají Ondřej Mikliš, Martin Jandus, David Vitouch a Roman Horák.
  • Nejvíc Trestných minut má Jan Buchtele (41).
  • Jakub Kovář má úspěšnost zákroků Více, než 91,5 %.

 

 

Zdroj: HC Sparta Praha

 

Pokud má Sparta, mimo skvělých výkonů Jakuba Kováře a přesných zásahů Michala Řepíka nějakou jistotu, tak je to podpora fanoušků. Na Spartu se prostě chodí lidé bavit, a nejen díky akcím, jako jsou Sparťanská krev a vzdávání Holdu záchranným složkám, průměrná návštěva na domácí zápasy stoupla na metu historicky nejvyšší v extralize – 10 837. Divácká kulisa je opravdu fenomenální a atmosféra v hale bývá letošní sezónu skvělá.

Rád bych tu také zmínil fanoušky nejvěrnější a to kotel – Sparta Hockey Supporters. Klobouk dolů před nimi. Jsou to oni, kteří fandění v hale dávají řád, styl a pravidelně nás baví skvělými chorey. Nemůžu jinak než napsat, že jsou nejlepší v lize.

Zdroj: HC Sparta Praha

 

Sparta začne čtvrtfinále doma v O2 areně v neděli 19. 3. a jejím soupeřem bude druhý nejlépe postavený vítěz předkola.

Nevím, jak vy, ale já se už nemůžu dočkat, protože základní část byla docela jízda.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments