Kompaktnost, repressing, dostupování

Sparta konečně zapracovala na svých neduzích z podzimu a na výkonu to bylo velmi patrné, když Baník nepustila k žádné závažnější šanci a naopak sama pětkrát udeřila a zápas měla jasně ve svých rukou. Jaké byly hlavní důvody sparťanského vítězství? Kompaktnost, repressing a dostupování, to bylo hlavní motto ze středy.

 1) Kompaktnost, repressing, dostupování

Sparta se na podzim snažila o vysoké napadání soupeře, k čemuž je ale zapotřebí součinnosti celého týmu, což nebylo vždy pravidlem a důsledkem byly různé nedorazy a z toho pramenící šance soupeře. Ve středečním pohárovém utkání s Baníkem Ostrava byl však zřetelný jasný posun k lepšímu, když Sparta na hřišti působila jako tým. Při vysokém napadání je důležité, aby se všichni hráči pohybovali jako celek a nevznikaly různé mezery mezi řadami, které by mohl soupeř využít. Když sparťanští hráči napadali soupeře v jeho vápně, byli stopeři na polovině hřiště a čekali na nákop, který ve většině případů přišel, protože baníkovci nebyli s to vypořádati se s vysokým napadáním a nechtěli riskovat ztrátu, a proto volili odkop na polovinu, který ale ve většině případů vyústil ve sparťanský zisk míče. Vynikal v tom hlavně často kritizovaný Lukáš Štetina, který odehrál výborné utkání a získal takto míč dvanáctkrát. Jeho výborné dostupování bylo důležitým faktorem celého sparťanského herního projevu. Nyní již ke konkrétním situacím.

Sparta napadala rozehrávku Baníku ve třech hráčích, když Tetteha a Dočkala doplňoval nejčastěji Ladislav Krejčí. Baníku tím nabourala snahu o rozehrávku na krátko a Laštůvka po několika pokusech přešel na dlouhé nákopy a neriskoval případnou ztrátu míče z napadání pramenící.

Potenciální přijemci jsou pokrytí, hráč s míčem je napadán a nezbývá mu než míč nakopnout na polovinu soupeře a doufat v to, že útočník uspěje v souboji s obránci.

Andreas Vindheim však nedává soupeři ani milimetr prostoru a Sparta míč získává.

Další ukázka akce, kdy Sparta donutila svým napadáním Baník k nákopu na půlku. Na hráče s míčem je vyvíjen tlak, ten raději volí nejméně riskantní možnost – odkop.

Ten se však stává snadnou kořistí pro Lukáše Štetinu, který míč získává a Sparta může v klidu založit svůj útok.

Baníkovec přihrává na polovinu hřiště, kde jsou však jeho hráči výborně dostupováni sparťany, kteří jim nenechávají čas si míč zpracovat.

Celá akce končí ziskem míče pro Spartu, která využije svého lepšího postavení a agresivnějšího přístupu.

Další ukázka sparťanského napadání a pokrytí hráčů. Všichni soupeřovi hráči jsou obsazeni a Ladislav Krejčí napadá hráče s mičem, ale jeho snaha nakonec není úspěšná.

Sparťanský útok nevyšel a jelikož byl jeho účastníkem levý bek Frýdek, může se Baník pokusit o rychlý protiútok a využít sparťanského rozhození.

p

Sparta se však dokáže rychle zkonsolidovat a Hložek přihrávku, a tím i celý útok, zablokuje. Z podobných akcí byla Sparta pod předchozím trenérem trestána a je dobrým signálem, že se tom nyní pracuje.

2) Ladislav Krejčí

Důležitým faktorem ve sparťanské hře byla i přítomnost Ladislava Krejčího, který se vrátil do základní sestavy po nemoci a nepříliš vydařené zimní přípravě. V utkání však předvedl výborný výkon a spoluhráči se o něj mohli při rozehrávce opřit. V utkání zaznamenal 48 úspěšných přihrávek z celkových 54 pokusů. Na svůj vkus se dostal do malého množství vzdušných soubojů, konkrétně pouze jednoho, v němž byl úspěšný, což i demonstruje charakter celého utkání, ve kterém Baník Spartu moc neprověřil.

Na situaci na obrázku je Sparta pod tlakem a Vindheim si pomáhá přihrávkou na nabízejícího se Krejčího.

Krejčí míč předává Hanckovi, který ho distribuuje na Frýdka a Sparta může založit rychlý protiútok na méně vytížené levé straně hřiště.

N

V této akci přihrává Michal Sáček Krejčímu mezi řady a překonává tak šest Baníkovců, kteří se rázem ocitnou mimo hru.

Krejčí přenáší hru na levé křídlo na nabíhajícího Frýdka, čímž vzniká na ostravské polovině situace 4 na 4.

V samém závěru zápasu se prezentoval hezkou přihrávkou na nabíhajícího Plavšiće, ale byl máván a pískán ofsajd.

3) Andreas Vindheim

Norský pravý bek je velkým pozitivem jarní části, když podává stabilně vynikající výkony a prezentuje se jak aktivní podporou útoku, tak i spolehlivou hrou dozadu.

Dostává přihrávku od Štetiny a rozhodne se driblovat s míčem do volného prostoru.

Dostane se až k vápnu soupeře a vybízí přihrávkou Tetteha, kterému je však pískán ofsajd.

Velkým plusem je i jeho podpora útoku v podobě náběhů, které zůstávají často nezachyceny. Jak můžeme vidět na obrázku, nikdo se s ním nechytá a DMK ho tak může svou přihrávkou vybídnout k centru.

K výborné ofenzivní nadstavbě si stíhá plnit i defenzivní úkoly, když díky dobré poziční hře a předvídavosti získává velké množství míčů a zastavuje útoky soupeře. V zápase s Baníkem vystihl 6 přihrávek a odebral 3 míče, což bylo nejvyšší číslo ze všech sparťanů na hřišti. Je znát, že mu vyhovuje i spolupráce se severským spoluhráčem ze zálohy, kterému se též daří, když ve středu zaznamenal 1+1, 5 driblingů, 3 klíčové přihrávky, stejný počet úspěšných centrů a k tomu přidal i 2 odebrané míče. Jeho proměna oproti podzimu je neskutečná, když z něj srší energie a hlad.

Na závěr ukázka jednoho chytře rozehraného autu.

Hložek si nabíhá doprostřed, na jeho pohyb reagují dva baníkovci. Zároveň Tetteh s Dočkalem dělají pohyb na druhou stranu.

Hložek odtáhne oba soupeře, Dočkal i Tetteh rychle změní směr pohybu a Frýdek hází aut do vápna Baníku.

Závěr: Kompaktnost, týmovost, agresivita, repressing, proměňování šancí. Faktory, které rozhodly o pohodlném sparťanském postupu do semifinále MOL Cupu. Baník si za celý zápas nevytvořil žádnou velkou šanci, o čemž vypovídá i statistika expected goals, ve kterém zaznamenal Baník bídné číslo 0,09, narozdíl od sparťanské hodnoty 3,9. Pochvalu zaslouží všichni hráči a kromě dvou již jmenovaných bych zmínil i Adama Hložka, který zaznamenal devět vystižených přihrávek, což je na křídlo obdivuhodné číslo, které dokumentuje jeho výborný výkon do defenzívy, jež byl korunovaný i ofenzivní nadstavbou v podobě vstřelené branky, tří úspěšných driblingů a pěti střel. Devět vystižených přihrávek je navíc jeho maximum v letošní sezóně a v utkání byl lepší pouze stoper David Hancko. Sparta v utkání ukázala hodně nadějný výkon, který musel potěšit snad všechny příznivce a nalil jim trochu optimismu do žil před nedělním derby. Další zápasy ukáží, jestli bude Sparta schopna výkony na podobné úrovni opakovat pravidelně.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments