Kdo je Brian Priske?

Sparta v úterý odpoledne oznámila nového hlavního trenéra Briana Priskeho. Jedná se o 45letého dánského stratéga, který přichází na pražskou Letnou z belgického celku Royal Antwerp, ze kterého byl minulý týden odejit. Brian Priske není v Česku příliš známý. Co od něj tedy můžeme očekávat?

Působivá hráčská kariéra

Nemálo fanoušků si pod Brianem Priskem vybaví velkého dříče na kraje obrany. To se týká hlavně fanoušků Belgické fotbalové ligy nebo Portsmouthu z přelomu tisíciletí. Obecně je v Dánsku Brian stále velmi oblíbený.

Priske hrál především na pozici pravého krajního obránce a vynikal svou tvrdou, ale za to chytrou hrou. Nebyl to ale úplně nejtalentovanější hráč. Za jeho úspěchem stála v první řadě mentalita a právě zmíněná herní chytrost.

Jeho první profesionální stáží bylo AC Horsens, poté krátká a nepovedená stáž v Aarhus Fremad, odkud se přesunul do Aalborg Boldklub (Aab) v roce 1999. Brian se v průběhu své kariéry pohyboval severním směrem. Horsens je nejjižnější ze tří zmíněných měst a Aalborg (též známý jako Benátky severu) je nejsevernější město Dánska.

Právě v Aalborgu se vyprofiloval v klíčového hráče celého týmu. Během první sezóny v klubu dokázal vyhrát Dánskou ligu. Nedlouho poté se Priske stal kapitánem týmu a vysloužil si přesun do belgického velkoklubu Genk, píše se rok 2003.

Po přestupu do Belgie se Priske také stává pravidelným členem Dánské fotbalové reprezentace. Za Dánsko odkopal 24 zápasů, včetně EURA 2004.

V Belgii se ukázal jako stabilní pravý bek s velice vysokým standardem. Později svými výkony přesvědčil majitele Portsmouthu, kteří ho koupili do anglické Premier League. Skauty měl prý zaujmout při výhře nad Anglií (4-1 pro Dánsko).

„Priske byl během angažmá v Portsmouthu jeden z nedoceněných hráčů celé Premier League. Připojil se k týmu během budování základní osy. Ta jim později v roce 2008 vyhrála FA Cup; bohužel klub ho musel prodat v rámci snižování nákladů po sestupu z první ligy. Byl to ale miláček fanoušků, stále je vzpomínán v dobrém.“ Řekl šéfredaktor Engelskfodbold.com, předního dánského portálu zaměřeného na anglický fotbal. (pozn. autora: Brian Priske byl hráčem Portsmouthu 2005-06 a odehrál 30 zápasů).

Z Anglie se vrátil do Belgie, a s Genkem v roce 2007 vyhrál pohár. Bohužel to byla poslední trofej, kterou jako hráč získal. V roce 2008 se přesunul zpět do rodného Dánska, ve kterém hrál za FC Vejle Boldklub a později FC Midtjylland. Jeho poslední štací bylo norské IK Start, kde v roce 2011 ukončil hráčskou kariéru.

Trenér s citem pro detail

Brian Priske nebyl nikdy notoricky známý pro svůj talent nebo atletické výkony, takže si musel sám najít jiné cesty k úspěchu. Tvrdá práce, důkladná příprava a cit pro detail se přenesly do jeho trenérské kariéry.

V branži začal jako asistent trenéra v FC Midtjylland (2011-2016) a poté byl asistentem v FC Copenhagen (2016-2017). Oba týmy byly velice úspěšné jak na domácí, tak na mezinárodní scéně. Úspěchy týmu byly velkou měrou připisovány právě Priskemu.

Jako trenér se zprvu zaměřoval na trénování útočných standardních situací. Během velmi krátké doby transformoval FC Midtjylland a poté i FC Copenhagen ve velice výkonné mašiny, které patřily do nejvíce efektivních klubů v celé Skandinávii.

Samozřejmě Priske přináší do týmu mnohem více než trénink standardních situací. Svůj um poprvé ukázal v FC Midtjylland, kdy převzal tým v srpnu 2019 po velice nepovedeném startu sezony. Z pozice asistenta nahradil hlavního trenéra, kterým byl Kenneth Andersen, a okamžitě se dostavila změna.

Základy Priske postavil na pevné, zajištěné obraně a útok byl veden technickými hráči, kterým nechal značnou volnost. Midtjylland pod jeho vedením vyhrál teprve druhý titul v klubové historii. Priske sám přiznává, že během této sezóny se jako trenér naučil mnoho nového a posunul své schopnosti mnohem dál.

„Jako trenér jsem především rozvinul své schopnosti přebírání zodpovědnosti, ono to bez toho nejde, když jste nyní trenér.” Řekl Priske deníku Bold.dk v létě 2021. „Tahle práce obnáší mnoho rozhodnutí a úvah ohledně fotbalu, hráčů ale taky zaměstnanců okolo týmu. Myslím, že jsem získal do určité míry odolnost vůči chaosu a tlaku, který tato práce obnáší. Ne vše se zkrátka dá kontrolovat.”

“Musíte korigovat veškerý chaos. Řekl bych, že to nyní mám dost srovnané v hlavě na to říci: “prostě se tak stalo, prostě to tak je”. Vždy jsou ale věci, pro které bych chtěl být lépe připraven, ale bohužel na to není vždy čas. Je tak třeba vybrat řešení, které se vám zdá v danou chvíli nejlepší. Jsem nyní klidnější ohledně mých rozhodnutí a když nějaké udělám, jsem o nich plně přesvědčen. Většinou se nemýlím. Občas se mýlím, ale poté je třeba to vyhodnotit a zkusit znovu.” – Brian Priske

Co Sparta získává příchodem dánského trenéra?

Brian Priske je mladý trenér, který se stále rozvíjí, nejedná se tedy o ostříleného zkušeného trenéra. Funkci hlavního trenéra poprvé získal v roce 2019.

Je obecně považován za jednoho z mladých a velmi nadějných dánských trenérů. V této skupině je také Kasper Hjulmand (dánská reprezentace), Bo Svensson (Mainz) a Thoms Frank (Brentford). Na rozdíl od mnohých jiných dánských trenérů je Brian odhodlaný se prosadit v zahraničí a ne pouze na domácí scéně.

Přes chybějící trenérské zkušenosti, Priske již má za sebou štace ve významných klubech, kde se učil od velkých jmen. V FC Copenhagen byl pod vedením Stale Solbakkena, který je nyní hlavní trenér norské reprezentace a zároveň je uznávaný jako nejúspěšnější a nejlepší trenér, který kdy v Dánsku působil. V FC Midtjyllandu byl součástí týmu, jenž vyhrál historicky první klubový titul; Priske pak přidal ještě jeden. FC Midtjylland se také dokázal pod jeho vedením probojovat do základní skupiny Ligy Mistrů, kde dokázali z play-off vyřadit třeba Slavii.

V jeho krátké trenérské kariéře můžeme najít společné herní prvky. Týmy většinou útočí po křídlech a využívají útočně laděných wingbacků, kteří mívají svobodu vertikálního pohybu po hřišti. Typická formace je 3-5-2, kde na hrotu najdeme dvě vysoké věže a technické záložníky, kteří umí obstarat jak obranné úkoly, tak kombinační hru.

Další silnou devizou Briana Priskeho je práce s mládeží. Nebojí se na ně spoléhat a bývají součástí týmů. Tým, který pod jeho vedením vyhrál dánskou ligu v roce 2019/2020, později prodal hráče jako je Frank Onyeka, Anders Dreyer nebo Lys Cajuste do týmů Brentford, Rubin Kazaň a Stade Reims. Veškeré prodeje byly s velkými zisky a ani další hráči týmu nezůstali pozadu v tomto ohledu. Brian Priske kombinuje okamžitý úspěch týmu s prací a rozvíjením talentů v dlouhodobém ohledu.

Poslední sezonu strávil v Antverpách, kde se mu bohužel recept na úspěch najít nepovedlo. Tým sužovaly větší problémy a klub ani pořádně nefungoval. Navzdory tomu, Antverpy skončily v lize na 4. místě a kvalifikovaly se do evropských pohárů. Tím Priske splnil požadavek klubu, který ho ale přesto vyhodil.

Nepovedená štace v Antverpách je velká šance pro Spartu, která si pro sebe ulovila mladého, nadějného trenéra s motivací uspět. Priske by také mohl být poháněný touhou ukázat svému bývalému zaměstnavateli, že ukončit spolupráci byla velká chyba.

Protože autor článku žije v Dánsku, mohl po oznámení trenéra Spartou okamžitě začít shánět informace. Brian Priske je velice dobře zapsaný na domácí scéně jako pracovitý hráč s dobrým srdcem. Bohužel kariéru v Dánsku prožil v průměrných klubech, tudíž se nezapsal do dějin sportu. Jako trenér je znám především prací s FC Midtjylland, kde byl hlavní ingrediencí historického úspěchu klubu. Zapojování mladých hráčů, používání moderních technologií, videa a technických analýz, byly vše základy práce Briana Priske. Dle rozhovorů s Dány, se kterými jsem komunikoval, je Brian Priske považován za jednoho z nejlepších dánských trenérů.

Překlad – Sven B. (twitter #Beethebohado)
Korektura – Zdeněk Koutský

 

5 12 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments