Kde je jim konec – Část 2.

Vladimír Labant

Odchovance žilinského fotbalu do Sparty přetáhl až Ivan Horník v roce 1999 z konkurenční Slávie. Tehdy finanční situace ve Spartě nebyla jistá (nový majitel). Ivan Horník údajně vytáhl přestupní částku jeden milion z vlastní kapsy a dal ji před Vlada na stůl. Tak moc o tehdy pětadvacetiletého levého beka stál. Že to bylo dobré rozhodnutí prokázal Vlado prakticky okamžitě a stal se nedílnou součástí základní sestavy Sparty pro následující roky. Nejlepší hráč Slovenska z roku 1999 získal se Spartou tři mistrovské tituly a nechyběl při památných zápasech v Lize mistrů. Po krátké anabázi ve West Hamu United se ještě vrátil do Sparty a přes Rakousko zakončil stejně jako Rasťa Michalík svou kariéru ve Spartaku Trnava. Nyní trénuje mládež v Žilině.

Igor Gluščevič

Rodák z města Budva (Černá Hora) nastartoval svou profesionální kariéru v FK Vojvodina. Ve 22 letech odešel do dnes prakticky neznámého CF Extremadura. Klubu, který právě sestoupil z La Ligy, pomohl svými 24 brankami k okamžitému návratu mezi elitu a stal se králem střelců. Gluščevič však raději pokračoval v druhé nejvyšší španělské soutěži a přestoupil do FC Sevilla, které opět pomohl k postupu zpět do první španělské ligy. Dále do své kariéry zapsal asi nejdůležitější a nejúspěšnější angažmá v holandském Utrechtu, kde za tři sezóny nastřílel 39 branek. Právě tato bilance neunikla Spartě, která ho s velkou slávou přivedla na Letnou. Gluščevič vyloženě nepropadl, ale za jednu sezónu si připsal v rudém dresu „jen“ tři branky za osmnáct startů, což nesplňovalo představy vedení a už po první sezóně se Igor vrátil do Nizozemska, kde svou kariéru zakončil. Celková bilance však stále budí respekt (405z a 123g) a je škoda, že své střelecké umění neukázal také ve Spartě. Momentálně se živí jako agent a zastupuje mimojiné třeba Srdjana Plavšiče, nebo Vladimira Jovoviče (Jablonec).

Andrej Kerič

Mladý Chorvat vlétl do české ligy jako kometa a v Liberci s ním byli nadmíru spokojeni. Hbitý útočník si zde připsal za tři ročníky celkem 32 branek a stal se králem střelců. Poté za řekněme mírně zvláštní situace přestoupil do Sparty (se Spartou podepsal smlouvu, když mu ještě půl roku běžela platná smlouva v Liberci). Po přestupu do Sparty však jeho kariéra začala klesat. Dodnes uvažuje, jestli to nebyla třeba chyba. Ve Spartě se vyloženě neprosadil a byl spíš na hostováních, nebo hrál za „béčko.“ Po vypršení smlouvy odešel do Lucemburska (F91 Dudelange – které si letos mimochodem poprvé v historii zahraje Evropskou ligu). Pak ještě zkoušel štěstí v Michalovicích, až zakotvil na Maledivách. V místním United Victory hraje dodnes a proložil to čtyřmi zápasy v chorvatské Istra 1961. Nyní už je ale zpět na Maledivách a ve svých 32 letech už na nějaký restart kariéry nespoléhá.

Pokud vám unikl první díl tohoto seriálu, najdete ho zde.

Autor: Jan Šťastný

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments