Kde je jim konec 8. část

Seriál Kde je jim konec je u svého devátého čísla a snad se i tentokrát dozvíte něco nového. Tentokrát zavzpomínáme na Lea Kweukeho, Timi Konatého a Igora Žofčáka. 

Leonard Kweuke

Kamerunský reprezentant si už ve svých devatenácti letech vyzkoušel angažmá v íránské lize, odkud o dva roky později přestoupil do Dunajské Stredy. Ve slovenské lize se okamžitě prosadil a za 16 zápasů stihl vsítit 11 branek a přidat 3 asistence. Toho si okamžitě všimli v Německu, a ještě v zimě odešel na hostování do Frankfurtu. Mimochodem za cca 6 mil. Kč. I další rok strávil Leo v Německu, ale už ve druhé lize (Energie Cottbus) a opět jen na hostování. Po návratu na Slovensko už se hlásil na Letné. Jeho start nebyl oslnivý, Kuba Podaný vzpomínal, že po příchodu neudělal Leo ani tři kliky a spousta fanoušků má určitě v paměti jeho neproměněný samostatný průnik v kvalifikaci do Ligy mistrů proti Žilině. Kweuke se však zanedlouho rozstřílel a celkem si připsal v letenském dresu  31 branek v 74 ligových utkáních. Společně s Bonym to byl určitě nejkvalitnější nákup útočníka v novodobé historii Sparty. Po červené kartě, kdy zlomil mladoboleslavskému obránci Radku Dosoudilovi nohu, dostal distanc na dvanáct zápasů a jeho dny byly na Letné sečteny. Přestoupil do Rizesporu, který měl podle spekulací Spartě vysázet na stůl kolem 30 mil. Kč. V Rizesporu zůstal pět let a i zde pokračoval ve skvělém střeleckém představení (120 zápasů, 58 branek a 14 asistencí). Právě v Turecku si Kweuke zažil obrovskou rodinnou tragédii, kdy jeho manželka přišla při automobilové nehodě o nenarozená dvojčata. Proslul také tím, že odmítl střídat a nakonec zařídil svému celku obrat v jednom ze zápasů turecké ligy. Sužují ho však zranění, a tak se dohodl s Rizesporem na předčasném rozvázání smlouvy a aktuálně je bez angažmá. Podle jeho aktivity na sociálních sítích si užívá život plnými doušky.

Image result for leonard kweuke sparta
foto: Nova Sport – TV Nova

Tiémoko Konaté

Dvojnásobný reprezentant Pobřeží slonoviny přišel do Sparty nejdříve na roční hostování, po kterém Sparta uplatnila opci. V prvním celku nastoupil v lize do 71 zápasů, přesto dodnes rozděluje fanouškovskou obec. Po kvalitním zápase s FCSB si chtěl vytrucovat přestup do tohoto celku a byl přeřazen do Juniorky. Bohužel zde sehrála roli naivita Konatého a agent, kterému rozhodně nešlo o blaho svého klienta. Od trenéra Holubka dostal druhou šanci, ale fanoušky ani trenéry nepřesvědčil a zbytek sezóny strávil mezi náhradníky. Do jisté míry vysvobozením pro něj potom byl přestup do Mladé Boleslavi, kde vydržel necelý jeden kalendářní rok. Po nepovedeném podzimu mu vedení Boleslavi oznámilo, že už s ním nepočítá, byť měl smlouvu do konce sezony. Devětadvacetiletý obounohý fotbalista tak odešel do dánského celku Vendsyssel FF. V celku, který hrál loni o udržení v nejvyšší dánské lize, podepsal původně roční kontrakt a pravidelně nastupuje. Loni V šestnácti zápasech zapsal dvě branky a tři asistence, což mu vysloužilo novou smlouvu do roku 2022.

Image result for Tiemoko Konate sparta
Foto: Nova Sport – TV Nova

Igor Žofčák

Rodák z východoslovenského města Michalovce nakoukl do velkého fotbalu v dresu MFK Ružomberok. Právě odsud byl nominován na ME U19, kde Slovensko senzačně získalo bronzové medaile. Za Ružu odehrál šest sezón a stal se klíčovým hráčem. Po vítězném double s trenérem Komňackým si ho všimla Sparta. Pod trenérem Chovancem ve své první sezóně naskočil jen do pěti zápasů na pravé straně zálohy. Více důvěry dostal až v další sezóně, přesto byl opět poslán na hostování do Jablonce. Nejlepší výkony podával v mistrovské sezóně 2009/10. V 24 zápasech si připsal pět branek a jednu asistenci a oslavil po slovenském titulu také ten český. Na podzim už ale Sparta spoléhala především na navrátilce Sionka a mladého Václava Kadlece, a Žofčák proto tolik příležitostí nedostával. V září se vrátil na Slovensko, kde se Slovanem Bratislava třikrát vyhrál ligu a dvakrát domácí pohár. Trofeje oslavil s dalším ex-sparťanem Jirkou Kladrubským. Ve své poslední sezóně ve Slovanu se s týmem probojoval do základní skupiny Evropské ligy, kde narazil také na pražskou Spartu. Sparta obě utkání vyhrála (4:1 a 3:0), ale především na utkání v Bratislavě hráči jen tak nezapomenou. Utkání bylo na půl hodiny přerušeno z důvodu bitek mezi fanoušky obou táborů.  Ve svých dvaatřiceti letech se rozhodl pro druhé zahraniční angažmá a společně s Jurajem Halenárem odešel do maďarského Nyíregyháza Spartacus FC. Zde odehrál celé jaro jako defenzivní záložník a poté se vrátil do rodných Michalovcí, kde je kapitánem a v šestatřiceti letech také velkým příkladem pro mladé hráče.

Image result for igor zofcak sparta
foto: isport

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments