Je tohle Jílkova Sparta?

Po nevydařeném prvním zápase se Sparta snažila o nápravu. Úspěšně. Na hřišti byl jenom jeden tým, což bylo zapříčiněno skvělým výkonem domácích, ale i tristním výkonem hostů z Jablonce. V čem se hra Sparty zlepšila a byla tohle Jílkova Sparta?

Faktor Kanga

Hra Sparty se zlepšila v mnoha ohledech, což níže ukáži, hráčem, kolem kterého se vše točilo, byl ale Guélor Kanga, který předvedl fantastický výkon. Byl aktivní, neustále si odbíhal od protihráčů a snažil se získat míč. Dával si ale zároveň pozor, aby míč nepředržoval a snažil se míč směřovat co nejrychleji dopředu, nejčastěji na Srdjana Plavšiće. I díky tomu byla hra Sparty rychlejší a přímočařejší. Je nutné také zmínit, že hráči Jablonce se často neobtěžovali k němu vůbec přistupovat, nebo hodně pozdě, což mu v pomohlo k jeho výkonu.

Guélor Kanga dostává přihrávku, je neobsazen.

Ihned vysílá přihrávku do křídla na nabíhajícího Plavšiće.

Zde se, opět neobsazený Kanga, hlásí o míč.

Ladislav Krejčí(nepřipomíná vám taky letícího Supermana?) vyhraje hlavičku, kterou adresuje na Kangu.

Kanga neváhá a hledá Plavšiće na levém křídle.

Sparta se dostává během několika sekund do soupeřova vápna, ve kterém může Hanousek centrovat. Dobře mu nabíhá několik hráčů – Libor Kozák na přední tyč a Martin Hašek, trestuhodně nebráněn, zůstává sám na penaltě.

Na této ukázce můžete vidět, jak si Sparta poradila s tím, když Jablonec napadal rozehrávku ve dvou útočnících.  Více se o tom zmíním níže. Radaković si může vybrat, jestli přihraje doprava Sáčkovi, ke kterému dobíhá Jovović a vytváří tak mezeru pro druhou možnost – přihrávku na Kangu, který si seběhl mezi řady a důrazně si říká o míč. Radaković se rozhoduje pro možnost třetí, tu nejhorší. Přichází o míč a Jablonec jde do protiútoku.

Další dokumentace Kangovy aktivity. Opět neobsazen, opět jeho volání nevyslyšeno, když Sparta volí cestu přes Krejčího na stopery.

A do třetice. Hlásící se Kanga zůstane opomenut a Radaković volí nákop za obranu, který je ale nepřesný.

Na této ukázce Štetina Kangu mezi řadami nachází, leč dává do přihrávky příliš síly a navíc míří na Kangovu levou nohu.

Kanga se však z této situace dostává, ale akce je zabržděna a on tak přenáší hru na druhou stranu.

Gabonský záložník umí skvěle pracovat s prostorem, což můžete vidět zde. Je odskočený od soupeřů, navíc se dívá kolem sebe.

Dostává přihrávku a všímá si, že ho zezadu napadá soupeř.

Elegantně se z této situace dostává a adresuje přihrávku…ano, opět doleva na Plavšiće.

Na závěr tohoto bloku ještě zmíním jeho skvělou přihrávku na Tetteha. Připadá vám povědomá?  Z podobného místa našel Kanga v prvním kole Kozáka, který šanci tehdy neproměnil.

A stejně s ní naložil i Tetteh.

Abych Kangu nepřechválil, musím zmínit i jeho přetrvávající neduh – předržování míče. Mohl si vybrat, jestli přihraje do křídla, nebo do středu, on však míč podržel.

Akce se tak zabrzdila, dostali se k němu hráči soupeře, kterých se ale dokázal zbavit.

Přenesl hru doprava, ale přihrávka byla nepřesná.

Měl však štěstí, protože hráč Jablonce míč nezvládl zpracovat a ten se tak dostal k Sáčkovi. Ten se nyní musel dohodnout s Hložkem. Buď půjde Sáček do středu a Hložek do křídla, čímž mu odtáhne protihráče a zároveň bude moci přijmout míč a nebo se bude držet u středu, bude na sebe vázat hráče a umožní Sáčkovi projít po křídle. Nedohodli se však a oba zůstali ve středu, z čehož pramenila Sáčkova ztráta a nakonec i protiútok Jablonce.

Rozehrávka

Díky lepšímu pohybu zálohy a větší nabídce se zlepšila i rozehrávka.

Martin Hašek si výborně naběhl a Radaković mu přihrál.

Přihrávka však nebyla z nejpřesnějších a Hašek o míč musel bojovat.

Míč se nakonec dostal do prostoru nikoho a došlo k dalšímu souboji, do kterého se dostal Krejčí.

Ten balón získal a následně se dostal až k vápnu, odkud směřoval přihrávku na Plavšiće.

Ten přihrál skvěle si naběhnuvšímu Haškovi, který zůstal trestuhodně neobsazen, ale velkou šanci zahodil.

Takto se poté kál. Jak malba od jednoho norského malíře, viďte?

Sparta se také snažila o křižné přihrávky na křídlo, nejčastěji po ose Radaković-Plavšić

Radaković – Plavšić – Kozák a Sparta mohla jít rychle a jednoduše do vedení.

Ne vždy se však jednalo o nejlepší možné řešení. Na obou výše zmíněních ukázkách řeší situaci Radaković přihrávkou na Plavšiće, ale u druhé se mu naskytla lepší příležitost.

Martin Hašek si seběhl pro míč, takže se u něj držel Jovović. Michal Sáček byl vysunutý na křídle. Adam Hložek si výborně naběhl do meziprostoru a měl obránce na zádech. Radaković mu měl adresovat přihrávku, načež Hložek by mohl z jedné přihrát Kangovi, který by mohl, opět z prvního dotyku, vysunout Kozáka, který by tak šel sám na bránu. Druhou možností bylo přenesení hry na Plavšiće, avšak oproti původnímu záměru by bylo po zemi, rychlejší a nebezpečnější.

Ve druhé půli k této situaci došlo.

Opět podle stejné šablony – křídlo si seběhne do meziprostoru, tentokráte jím byl Plavšić, přihraje z jedné na Kangu, který vysune Kozáka. Na počátku celé akce se Krejčímu nabízela možnost přenesení hry na volného Sáčka, mladý záložník však zvolil kombinaci po zemi.

Míč se dostal k Hložkovi, kterému nabíhal do tandemu Sáček, který by mohl dávat následně míč do vápna, kam si nabíhal Kozák a na zadní tyč Hanousek. Hložek však zvolil centr, který byl tečován.

Další akce, která začala u Radakoviče, jež našel dlouhým pasem na křídle Plavšiće, i přesto, že se mu nabízel Hašek na přihrávku na krátko.

Míč se dostal k Hanouskovi, který měl opět ve vápně Kozáka, Hložka a Haška nabíhajícího z druhé vlny.

Tato situace ukazuje větší aktivitu sparťanských hráčů při rozehrávce. Radaković má čtyři možnosti rozehrávky.

Volí přihrávku na Kangu, který neváhá a přihrává do křídla Hanouskovi. Plavšić na sebe svým postavením v meziprostoru navázal jak stopera, tak pravého obránce, čímž zajistil Hanouskovi volný prostor.

Celá akce končí jeho centrem, na který si nabíhá Kozák, za ním Hložek a z druhé vlny Hašek.

Spartě se také dařila rozehrávka od brankáře. Od Nity se přes Radakoviće dostal míč k Sáčkovi, který z první našel úplně osamoceného Krejčího.

Nová posila letenských směřovala míč na Kangu. Jak jinak než neobsazeného.

Kanga výbornou přihrávkou nastartoval aktivního Plavšiće.

Tomu se nabízel Kozák, srbský záložník se však snažil dostat sám do vápna a o míč přišel.

Opět Hložek v meziprostoru, navázal na sebe krajního obránce a vznikla tak mezera, do které si mohl naběhnout Sáček, ale než se Hložkovi podařilo přihrát, byl faulován.

Krejčí mezi stopery

Díky této variantě se Spartě dařilo překonat situace, kdy Jablonec napadal nahoře se dvěma hráči.

Když se k tomu přidá, v tomto zápase klasické, jablonecké špatné obsazování hráčů, bylo to pro Spartu velice snadné.

Krejčí tak mohl řídit rozehrávku a podle potřeby rozdávat míč stoperům, kterým se otevíral velký volný prostor.

Krejčí rozehrává na Štetinu, toho jdou napadat jablonečtí hráči, tak se míč vrací opět ke Krejčímu, který ho ihned přenáší napravo na Radakoviće.

Před ním se rázem otevřel volný prostor a může míč vyvézt.

Jelikož hrál na hrotu Kozák, otevírala se Spartě další možnost rozehrávky.

Dlouhá přihrávka na Kozáka, který míč sklepává pod sebe. Sparta tak překonala jednou přihrávkou celou bránící řadu soupeře.

Kanga nyní mohl přenést míč na pravé křídlo.

Rychlý přechod do útoku

Další významný faktor, který byl patrný po celý zápas. Sparta se snažila co nejrychleji dostat míč na soupeřovu půlku a do vápna. Nejčastěji k tomu využívala levé křídlo, po kterém vedla polovinu všech svých útoků, zbylých 50 % si rovnoměrně rozdělilo křídlo pravé a střed hřiště.

Kanga přihrává Sáčkovi, který si nabíhá ve středu hřiště.

Sáček se s míčem dostane před vápno, odkud přihrává volnému Haškovi.

Hašek ihned dává míč do křídla na Plavšiće.

Srbský záložník výborně nachází Kozáka, který hlavičkuje sám v malém vápně, avšak velkou šanci neproměňuje. To vše za 9 sekund od Kangovy přihrávky na polovině hřiště.

Štetina nachází, jak jinak než volného, Kangu.

Ten si míč zpracuje a směřuje jej kolmo na Plavšiće, avšak přihrávka není přesná a celá akce končí odkopem od brány Jablonce.

Výborná kombinace ve středu hřiště, kdy si Trávník narazil s Kangou.

Míč se k hráči, který na Letnou přišel právě z Jablonce, vrátil.

Trávník výborně našel Tetteha, který ovšem nabízenou šanci nevyužil.

Ladislav Krejčí

Nová sparťanská posila zažila velice podařený debut.

Do utkání se dostával postupně, na začátku takto zaváhal, ale dá se to pochopit. Byl zvyklý na druhou ligu, poslední týdny kvůli zranění nehrál a byl to jeho debut. Postupně se ale do zápasu dostal a předvedl výborný výkon, viz ukázky výše v rozboru.

Na této situaci výborně předvídal přihrávku.

A zablokoval ji.

Navíc kraloval ve vzdušných soubojích. V neposlední řadě byl důležitý při rozehrávce, což již bylo výše ukázáno.

Martin Hašek

V útočné fázi má ještě na čem pracovat, dokázal zahodit téměř nemožné, ale vynahradil to skvělým pohybem, čímž pomohl v kombinaci, a také poctivostí dozadu.

Sáček ztratil míč na vápně, Hašek neváhal a sprintem se vrátil až na vlastní vápno, kde zaskočil za Sáčka na pravém kraji obrany a zastavil protiútok Jablonce.

Další podařený obranný zákrok se mu podařil i v této situaci. Nedoceněný hráč, na kterého se nahlíží negativně kvůli šancím, které zahazuje, ale nebere se často v potaz tento jeho přínos pro hru.

Rozbor branek

  1. branka

Sparta zahrávala aut, šance na úspěšný centr byla minimální, neboť by jej hráči Jablonce zblokovali.

Martin Hašek však výborným náběhem obranu hostů roztrhal, vrátil míč Plavšićovi, který se dostal k centru, na který měl hodně času a mohl si jej připravit.

Našel skvěle Hložka, který prokázal výborný výběr místa a zakončení.

Adam Hložek nastoupil na pravém kraji zálohy, byl vidět méně, než když hrával vlevo. Dostával se méně k míči, ale bylo to způsobeno taktikou, kdy se hrálo primárně po levém křídle, odkud měly lítat do vápna centry, a on měl za úkol doplňovat na hrotu Kozáka. Tato taktika vyšla při gólu dokonale.

2. branka

Martin Hašek na sebe navázal dva bránící hráče a Michal Sáček zůstal nepovšimnut. Zaběhl si za ně a Michal Trávník jej přihrávkou našel.

Michal Sáček však nedokázal míč dobře zpracovat. Kdyby ano, otevírala se před ním skvělá možnost, kdy mohl centrem do vápna oslovit Tetteha i Plavšiće, který zabíhal na zadní tyč.

Sáček míč ztratil, ihned ho ale získal zpět a přihrál Kangovi, který zůstal sám (překvapuje to někoho?) ve středu hřiště.

Kanga se do míče opřel a fantastickou ranou pojistil vedení Sparty.

Závěr:

Sparta předvedla velice kvalitní výkon. Mohli jsme vidět mnoho nacvičených akcí, na hráčích byla vidět chuť a snaha. Naposledy si podobně dobrý výkon pamatuji v utkání proti Plzni. Nutno ale dodat, že Jablonec to Spartě hodně usnadnil a tato výhra se nemůže přeceňovat. Je to dobrý základ, ukázalo se, co hráči dokáží, ale teď je nutné, aby se podobné výkony opakovaly co nejčastěji. Sparta má na čem stavět.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments