Jste-li příznivci tvrdých dat a exaktních závěrů, tak pak raději dále nečtěte. V dnešním článku se totiž budeme snažit hodnotit něco, co se přesně změřit nedá – náladu fanoušků. S využitím známek (1 = nejhorší, 10 nejlepší), které po každém zápase vyplňují fanoušci na stránkách spartaforever.cz, se pokusíme odpovědět na několik zajímavých otázek.
Fanoušci jsou spokojení, když se vyhrává
Často omílaná věta. Nakolik je ale pravdivá? Podíváme-li se na graf níže, pak vidíme, že reálný základ nepřekvapivě opravdu má. Nicméně, průměrná známka (znázorněna vodorovnou čarou v příslušné barvě) v závislosti na výsledek zápasu se nijak dramaticky neliší. Rozdíl mezi průměrnou známkou za výhru a prohru je pouze 1,89 bodu. Nezapomeňme přitom, že v množině výher je extrémně dobrý domácí zápas s Plzní a v množině proher se nachází domácí zápas s Karvinou.
Pokud bychom se zaměřili na jednotlivé zápasy, najdeme dokonce i prohry (10. kolo v Plzni), kde známka přeskočila průměrnou známku remízových zápasů nebo se dokonce pohybuje v hladině hodnocení výher.
Jaký učinit závěr? Vztah mezi výhrou a spokojeností fanoušků určitě existuje, nicméně závislost je mnohem slabší než bychom mohli očekávat.
Index důvěry v trenéra
Hodnocení trenéra. Oblíbená disciplína fanoušků. Každý z nás dobře ví, co by udělal jinak a lépe. Pojďme se tedy podívat, jak se vyvíjela známka udělená trenérovi ve srovnání s průměrnou známkou týmu. Vycházím z předpokladu, že tyto dvě známky by měly být víceméně podobné. Pokud nejsou, znamená to, že fanoušci vnímají trenéra lépe než výkon týmu nebo naopak.
Není překvapením, že vnímání Zdeňka Ščasného u fanoušků bylo ke konci jeho angažmá silně negativní. Kdy však nastal zlom? Začneme-li sledovat modrou linii z kraje sezóny, naplňuje se předpoklad, že známka týmu a trenéra je víceméně totožná. Postupem času však vzniká velká negativní odchylka, která znatelně vykrystalizovala ve 13. kole (zápas ve Zlíně). Toto vnímání v podstatě trvá až do konce působení Zdeňka Ščasného s výjimkou domácího zápasu s Plzní ve 24. kole. V jeho posledním ligovém zápase s Karvinou mu fanoušci udělili jen poloviční známku než celému týmu.
U Michala Horňáka opět vidíme návrat k průměrným týmovým hodnotám.
Jak si vedli hráči
Zkusme se ještě na chvíli pozastavit u jednotlivých hráčů. V minulém článku věnovanému vytížení hráčů jsme se mohli podívat, že nejvíce zápasů odehrál Martin Frýdek. Jak ho vidí Fanoušci?
Při pohledu na graf můžeme vidět změnu vnímání v očích fanoušků. Zatímco podzimní výkony hodnotili fanoušci jako vysoce nadprůměrné vzhledem k týmu, jarní výkony postupně sklouzli k průměrným až lehce podprůměrným. Hra Martina Frýdka se však nijak zásadně nezměnila. Souhlasíte nebo to vidíte jinak?
V článku nemůžeme vynechat ani jméno, které se řeší vždy nejvíce – Guélor Kanga. Zde vidíme v podstatě opačné hodnoty než u Martina Frýdka. Vnímání fanoušků se posunulo od průměrných podzimních hodnot k jarním nadprůměrným. U fanoušků (minimálně na spartaforever) tedy Guélor Kanga dveře zavřené rozhodně nemá.
Tolik k hodnocení nálad a postojů fanoušků. Příště ve statistickém článku již zase budeme více exaktní.