Netradičně krátká zimní přestávka je tu a my se budeme opět snažit zmapovat náladu fanoušků, se kterou jsme před Vánoci podzimní část sezony zakončili. Článek opět pracuje s využitím známek (1 = nejhorší, 10 nejlepší), které po každém zápase vyplňují fanoušci na stránkách spartaforever.cz.
Index důvěry v trenéra
Nemůžeme začít ničím jiným než tím, jak fanoušci vnímají trenéra. Jako vždy porovnáváme známku udělenou trenérovi ve srovnání s průměrnou známkou týmu. Pokud vzniká disproporce v hodnocení, stejně jako jsme viděli u Zdeňka Ščasného ke konci jeho působení ve Spartě nebo i ve velkých náznacích u Václava Jílka ke konci podzimní části, můžeme tuto věc chápat jako problém ve vztahu fanoušků k trenérovi.
Ještě než se podíváme na graf samotný, zkuste si schválně v duchu říci, jaká máte očekávání ohledně výsledků. Pokud bych měl shrnout své dojmy z komentářů na sociálních sítích, případně i v médiích, pak se Václav Kotal těší důvěře, kterou zde za poslední roky asi žádný trenér neměl. Nečekal bych tedy zásadní rozdíl v jeho hodnocení oproti týmu jako celku.
Realita je však rozdílná oproti stanovenému očekávání. Zatímco na začátku sezony je vidět výrazná odchylka do plusu (zakroužkováno), kdy fanoušci trenérovy kroky hodnotili pozitivněji nad rámec týmového výkonu, na konci sezóny se trend v podstatě obrátil (opět zakroužkováno). Jedná se o stejný signál jako tomu bylo u předchozích trenérů? Je možné, že by velmi náročným sparťanským fanouškům došla třeba už brzy trpělivost i se současným trenérem? Odpovědět neumíme. Bude však zajímavé i v tomto kontextu sledovat již první zápasy začátkem jara.
Individuální výkony
Samozřejmě nás také zajímá ohodnocení jednotlivců. Na stránkách spartaforever.cz vidíme sice vysvědčení hráčů, které jim jednotlivé známky průměruje. Tento prostý průměr však nebere v potaz vliv samotného zápasu. Lze totiž očekávat, jak jsme viděli i v předchozích vydání této rubriky, že hráč, který nastoupil do vítězného zápasu, dostane za svůj výkon lepší známku, než ten, který odehrál zápas bodově nevydařený. Hráči, kteří tedy vynechali např. derby, budou mít na vysvědčení absolutní známku lepší, byť jejich vnímání v celkovém kontextu lepší být nemusí.
V následujícím grafu sledujeme, o kolik je známka hráče v procentuálním vyjádření lepší nebo horší než je průměr týmu.
Každý z nás si může najít hráče, který ho zajímá a porovnat svůj subjektivní dojem z hodnocení daného jedince ve srovnání s ostatními hráči. Asi není potřeba dalšího komentáře.
Za sebe bych vypíchl následující zajímavosti:
- Tři nejlépe hodnocení hráči nastoupili (rozumějme byli hodnoceni na SF) pouze do 6 z 13 pozdimních ligových zápasů. Z nich jen Adam Hložek byl vyřazen zraněním.
- Jako největší letní posilu lze z pohledu fanoušků označit Ondřeje Čelůstku, který má 4. nejlepší hodnocení.
- Trenér Václav Kotal skončil po podzimu s negativní odchylkou. Jedná se o další potvrzení nedobrého signálu směrem k důvěře v trenéra?
- Michal Trávník, na kterého často vídáme kritiku, skončil jen s -6% odchylkou od průměru. Horších hráčů z pohledu tohoto hodnocení je dalších 8. Nakolik je kritika Michala Trávníka způsobena opravdu výkony na hřišti a nakolik se na tom podílí očekávání vysoké produktivity, se kterou k nám z Jablonce přicházel, když hrál podhrotového hráče?
- Největší slabinu vidí fanoušci dle hodnocení na stoperech (Dominik Plechatý, David Lischka) a levém wingbacku (Matěj Hanousek, Ladislav Krejčí st.). Nakolik budou tyto pozice cílem sportovního vedení v rámci zimního přestupového okna? Nebo se pohled fanoušků a sportovního ředitele v tomto směru rozchází?
zdroj titulní fotky: www.sparta.cz
Tomáš Rosický v rozhovorech naznačil, že posily na uvedené pozice jsou jeho cílem, ovšem druhá věc je, zda se je opravdu podaří přivést. (Chce se vyhnout těm pouze kvantitativním anebo předraženým.)