Zimní přestávka je tu a my se budeme stejně jako po skončení minulé sezóny snažit zmapovat náladu fanoušků. Článek opět pracuje s využitím známek (1 = nejhorší, 10 nejlepší), které po každém zápase vyplňují fanoušci na stránkách spartaforever.cz.
Index důvěry trenéra
Nemůžeme začít ničím jiným, než tím jak fanoušci vnímají trenéra Václava Jílka. Stejně jako v předchozím článku porovnáváme známku udělenou trenérovi ve srovnání s průměrnou známkou týmu. Pokud vzniká disproporce v hodnocení, stejně jako jsme viděli u Zdeňka Ščasného ke konci jeho působení ve Spartě, můžeme tuto věc chápat jako problém ve vztahu fanoušků k trenérovi.
Pokud se podíváme na první polovinu sezóny, pak hodnocení trenéra a týmu je hodně podobné. Zejména v momentě výhry se hodnocení téměř shodují. Od zápasu s Bohemians však můžeme vidět negativní odchylku, která i u vyhraných zápasů hodnocení Václava Jílka provází (červeně zakroužkováno). V tomto kontextu bylo možná utkání s Boleslaví zlomovým a je jen dobře, že se jej podařilo zvládnout. Nervozita byla během zápasu z tribun cítit a tento zápas byl tedy velmi důležitým momentem nejen z pohledu pozice v tabulce, ale i co se týká vnitřního nastavení fanoušků.
Chceme vyhrávat
Stejně jako v minulém případě se koukáme i na vazbu mezi hodnocením zápasu a výsledkem. V hodnocení podzimu se nám remíza a prohra opět o něco přiblížila ve srovnání s jarním hodnocením. Ukazuje to jediné. Pro sparťanského fanouška není moc velký rozdíl mezi remízou a prohrou. Úspěchem je pouze výhra.
Individuální výkony
Samozřejmě nás také zajímá ohodnocení jednotlivců. Na stránkách spartaforever vidíme sice vysvědčení hráčů, které jim jednotlivé známky průměruje. Tento prostý průměr však nebere v potaz vliv samotného zápasu. Lze totiž očekávat, i jak jsme viděli i v předchozím bodě, že hráč, který nastoupil do vítězného zápasu, dostane za svůj výkon lepší známku, než ten, který odehrál zápas bodově nevydařený. Hráči, kteří tedy vynechali např. zápasy v Liberci nebo se Slávií, budou mít na vysvědčení absolutní známku lepší.
Metriku uvedenou v grafu níže, vysvětlíme na příkladu Guélora Kangy, který obdržel v každém zápase, do kterého zasáhl, v průměru známku o 0,9 bodu lepší, než byl průměr týmu. V případě sezónní průměrné známky za zápas 5,1 je tedy jeho hodnocení za podzim o 18% lepší, než jaké dostává tým. Obdobnou logikou jsou spočítány i výsledky u všech hráčů. Vnímání přínosu jednotlivých hráčů (i trenéra) v rámci podzimních zápasů je tedy následující:
Guélor Kanga a Martin Frýdek
Na závěr článku ještě připojíme pro zajímavost grafy hráčů, jejichž jména se často diskutují. U Guélora Kangy vidíme, že jeho přínos pro tým hodnotí fanoušci téměř celou sezónu jako velmi pozitivní.
U Martina Frýdka, pro mnohé možná překvapivě, je jeho vnímání mezi fanoušky rovněž spíše pozitivní. Pokud bude nastupovat na svém místě, což je křídlo nebo bek, pak s ním fanoušci problém nemají. Naopak.
zdroj titulní fotky: www.sparta.cz