Sedmnáctiletý Martin Vitík si ve čtvrtek odbyl debut v základní sestavě Sparty a došlo k tomu rovnou proti slavnému milánskému velkoklubu, který sice nastoupil také s mnoha mladými hráči, ale přesto se stále jedná o velmi kvalitní tým, jemuž se nyní v italské lize daří, když okupuje první místo tabulky. Jak se mladému sparťanskému talentu dařilo?
1. Vystupování, dostupování, čtení hry
Včasné vystupování a čtení hry bylo nejsignifikantnějším jevem v jeho hře, který měl velký podíl na povedeném výkonu. Nedával soupeřovým útočníkům moc času na převzetí míče a následoval je i hluboko na útočnou polovinu. Často pak míč získal, případně alespoň zastavil dobře se rozvíjející akci.
Vystupuje a jde do souboje se soupeřem.
V hlavičkovém souboji je lepší a získává míč, jenž se dostává k Adamu Karabcovi.
Za několik sekund obdobná situace – opět vychází ze souboje jako vítěz.
A znovu nachází své spoluhráče. Ti jsou nyní navíc v dobrém postavení, kdy mohou na levém křídle soupeře přečíslit.
Znovu odkop Milána, Vitík dobře předvídá a nachází ho dříve než soupeř.
Neodkopává míč nazdařbůh, ale z první přihrává spoluhráči. Tato sekvence mu velmi pomohla do dalšího průběhu zápasu, protože nabral sebedůvěru a jistotu. Nutno také dodat, že vyhraný souboj a zároveň nalezení spoluhráče není od Vitíka náhoda, ale chtěný proces. Nemyslí pouze na to, aby vyhrál souboje, ale uvědomuje si, že celá snaha může přijít vniveč, když se míč dostane k soupeři a ten může vyslat další přihrávku. Proto se snaží mít povědomí o prostoru před sebou a alespoň periferně vidět prostor potenciálních adresátů.
Další situace a stejný scénář: Vitík vystupuje až na polovinu soupeře a absolvuje souboj.
Vyhrává jej, což se mu v zápase povedlo u všech čtyř hlavičkových duelů, a zakládá brejk Sparty, neboť se míče zmocňuje Karabec.
V následujících dvou akcích si ukážeme, jak včasným vystoupením zamezil přihrávce na soupeře hledajícího si prostor mezi řadami. Hráč Milána se snaží najít volné místo uprostřed hřiště a trochu mu překáží rozhodčí, ale přesto by mohl přihrávku přijmout. Vitík však dobře čte hru a vystupuje.
AC Milán nyní raději volí přihrávku zpět, než aby riskoval ztrátu.
Vitík předvídá možnou přihrávku a dostupuje protihráče.
A AC znovu raději přihrává dozadu. Důležitý aspekt hry, jenž nemusí být vždy postřehnut, neb dobrým čtením hry zajistí, že vůbec nepřijde v dané akci do kontaktu s míčem.
Vidí Haugeho s míčem a před sebou volného soupeře žádajícího si přihrávku, takže proti němu vyráží.
A i když se k míči nedostane, alespoň soupeře fauluje a útok zastavuje.
Nenechává protihráči ani kousek prostoru a rychle jej dostupuje.
Zároveň je důrazný natolik, že souboj vyhrává.
A poslední situace, která taktéž dokumentuje, že dobré čtení hry a předvídavost patří mezi Vitíkovy přednosti.
2. Organizace obrany
Ač se jednalo o jeho debut a je mu stále teprve sedmnáct, vůbec se nezalekl a ukázal, že kapitánem v mladežnických reprezentacích není náhodou. Často se snažil pobízet obranu, aby se vysunula a a zmenšila tak hřiště. Pro normálního diváka v podstatě nepostřehnutelný, případně zanedbatelný, fakt, jenž je ale obrovsky důležitý, protože bez lídra obrany vznikají velké mezery mezi řadami, do kterých si mohou soupeři nabíhat. Díky vysunování obranné linie může být také vystaven soupeř do ofsajdu. Do lídra obrany má samozřejmě daleko a nikdo to po něm nemůže chtít už od prvního zápasu, ale je vidět, že má velký potenciál i v tomto atributu a můžeme se třeba v budoucnu dočkat i nějaké české verze Matthijse de Ligta.
Všechny situace mají společné následující: Milán přihrává dozadu, Vitík pohybem rukou vybízí obranu k vysunutí, zmenšení mezer a menší pasivitě.
3. Poziční hra
Situace vyplynula po autovém vhazování AC na levém křídle ze sparťanského pohledu. Dominik Plechatý vystoupil vysoko, ale míč nezískal a následně přešlo AC do brejku. Vitík nyní zdvojuje útočníka AC a nechává volnější prostor po své pravé ruce. Jedná se o situaci 3v4 a vždy by byl jeden hráč soupeře sám. Kdyby se Vitík nyní přesunul více doprostřed, mohl by soupeř s míčem přihrát za obranu právě mezi Vitíka a Lischku, kam si nabíhá útočník.
Nyní ale do té mezery mezi Vitíkem a Wiesnerem nabíhá hráč soupeře (stále musíme mít na paměti, že má Sparta při bránění tohoto útoku jen dva stopery, protože se Plechatý ještě nestihl vrátit na svoji pozici), takže se Vitík přesouvá více doprava a prostor se snaží zmenšit.
Což se mu daří a nyní je Sparta zformovaná ve čtyřčlenném obranném postavení. Hauge je neobsazen, což je důsledek rozestavení 3-5-2 (kdy je na lajně pouze jeden hráč, kterým je Wiesner, jenž má na sebe dva soupeře) a zároveň i situace, ze které tento útok vznikl.
Míč míři za obranu, ale Vitík dobře reaguje.
U míče je dříve než soupeř a míč odpravuje do bezpečí.
Přihrávka míří na Leaa a Vitík se k němu vydává.
Nenechá se obejít, když levačkou bere míč portugalskému útočníkovi, a zabraňuje velké šanci na navýšení skóre.
4. Přihrávky
Martin Vitík patří mezi konstruktivní obránce a přihrávky i vyvážení míče patří mezi jeho největší přednosti, ale ve čtvrtečním zápase se snažil hrát spíše na jistotu. U některých přihrávek mohla být znát i menší nervozita, případně nezkušenost a věřím, že s každým zápasem poroste jeho sebevědomí, bude si více věřit a také od něj uvidíme více ofenzivních výletů, které pravidelně předváděl v dorostu, a také více kolmých přihrávek, jimiž bude překonávat několik soupeřů a vytvářet šance svému týmu.
Přihrává do lajny na Wiesnera, jenže přihrávku vidí soupeř a napadá jej.
Navíc Vitíkův pokus je nepřesný, takže se k míči dostává obránce a může dojít k brejku.
Až Vitík získá více zkušeností a klidu, bude k podobným chybám docházet méně častěji a naopak by mohl takové situace řešit jednou z těchto tří možných variant:
1) přesnější přihrávka do lajny
2) nebude s přihrávkou tolik spěchat, počká si o chvíli déle a případně na náběh krajního obránce za obranu, protože můžeme vidět, že soupeř svým náběhem otevírá mezeru, do níž by mohla přihrávka přijít a po ní následný centr a ohrožení branky.
3) zariskuje, vyveze míč a pokusí se obejít nejbližšího soupeře.
V utkání se snažil spíše o kratší přihrávky, ale ke konci se více osmělil a pokusil se i přenést míč na druhé křídlo.
Závěr
Martin Vitík patří mezi nejtalentovanější české mladíky a je dobře, že dostal šanci se ukázat i v áčku Sparty. Za výběr do 19 let nastupuje už druhým rokem a ligu, ač stále patří mezi ty mladší hráče, převyšuje, takže si o povýšení hlasitě říkal. V současné době, kdy nemůže nastupovat za béčko, je pozitivní, že dostal šanci pravidelně trénovat s prvním týmem a zároveň i nastoupil na 90 minut v Evropské lize. Ukázal, že má velký potenciál a je výborný v soubojích – díky svým 192 centimetrům patří mezi výborné hlavičkáře a zároveň i velmi dobře čte hru a je dostatečně agilní a rychlý. V dorostu exceloval i vyvážením míče a podporou útoku, takže je jen otázkou času, než to začně praktikovat i v dospělém fotbale. Po Adamech Hložkovi s Karabcem tak Sparta ukázala další talent ze své strahovské akademie, jenž do ní ale přišel až v roce 2017, když se do té doby rozvíjel v Králově Dvoře a chvíli i v Tempu Praha. Nyní bude důležité s ním dobře pracovat a připravit plán jeho postupného zapojování, i třeba za využítí pravidelného hraní za béčko. Prvním krokem by ale mělo být prodloužení jeho smlouvy, která končí za sedm měsíců.
Super rozbor-docela rad bych videl rozbor primo od Trenéru ACS;pro srovnani
Vynikající rozbor a hra Martina