Jak si vedeme v koefecientu?

Legendární 11. místo v koeficientu, které jako poslední znamená přímý postup mistra naši ligy do Ligy mistrů a které také odstartovalo zběsilé nákupy pražských S se nás bohužel na několik následujících let týkat nebude. Jak jsme na tom v koeficientu nyní?

Pravidla pro výpočet

Liga Mistrů
  • Předkola – 0.5 bodu za 1.kolo, 1 bod za postup z 2. a dalšího předkola, postup do základní skupiny 4 body
  • Základní skupina výhra – 2 body, remíza 1 bod, postup do další fáze 4 body. Každá další fáze je ohodnocena dalším bonusovým bodem za každé kolo
Evropská liga
  • Předkola – 0.25 bodu za postup z 1. kola, 0,5 bodu za postup z 2. kvalifikačního kola, 1 bod za postup ze 3. kvalifikačního kola, 1,5 bodu za postup z play off
  • Výhra v základní skupině – 2 body, remíza v základní skupině 1 bod

Součet bodů za sezónu pro danou zemi se potom vydělí počtem týmů, které se účastnily evropských pohárů. Součet za posledních pět let se potom vloží do tabulky, kde se vytvoří pořadí podle počtu dosažených bodů.

Před sezónou jsme byli na 15. příčce

Už nyní tak víme, že díky 15. místu po konci loňských evropských pohárech se letošní mistr dostane pravděpodobně do 3. předkola LM (pokud se kvalifikuje vítěz Ligy Mistrů přímo do skupiny, jinak do 2. předkola), vice-mistr do 2. předkola LM a tři další týmy do předkol EL (vítěz poháru do 3. předkola, týmy ze 3. a 4. příčky do 2. předkola ze čtyř). Jak to ale bude s dalšími ročníky?

Tak předně je třeba říct, že momentálně držíme 17. pozici, což je velký ústup ze slávy. I po této sezóně to budou mít naše týmy náročné se dostat do Ligy Mistrů. Právě 15. příčka je důležitá vzhledem k počtu týmů i v počtu účastníků v předkolech Lize mistrů. Jinými slovy, tato příčka je poslední, která zaručuje vstup pěti týmů do pohárové Evropy a také poslední, která zaručuje dva týmy v předkolech LM.

Letos ale body nepřibývají

Bohužel letos to zatím nejsou žádné bodové žně. Plzeň sice hned na startu přidala 4 body do vínku za postup do základní skupiny LM, ale je dost možné, že kromě dalšího bodu za domácí remízu s CSKA Moskva už další body nepřidá. Sparta bohužel také moc nepřidala, takže je to momentálně logicky jen na týmech, které jsou stále ve hře. I proto bychom měli fandit našim týmům, aby se dostali co nejdále.

Našimi přímými konkurenty jsou Chorvatsko, Švýcarsko a Řecko. Teoreticky i Dánsko, ale to jen z důvodu, že mají ve hře jeden poslední tým, který je navíc ve stejné skupině jako Slávia. Pokud by Slávia postoupila na úkor FC Kodaň, máme šanci Dánsko přeskočit. Ale přeci jen náskok je momentálně dva body, což není málo. Dva body myšleno po kalkulaci koeficientů, tedy musíme získat alespoň o 6 výher víc než Dánsko.

Cílem je návrat na 15. místo

Na 15. a 16. příčce před námi jsou momentálně Švýcarsko a Chorvatsko. Chorvatsko má ve hře už jen jeden tým, ale je jím Dinamo Záhřeb, které vede svou skupinu a s velkou pravděpodobností půjde i do další fáze. Švýcarsko má ve hře dva týmy. Young Boys Bern jsou zatím bez bodu v Lize mistrů a vzhledem k účastníkům skupiny (Juventus, Manchester United a Valencia) by neměl už ani moc další body přidat. Druhým týmem ve hře je však Curych, který vede spolu s Leverkusenem svou skupinu a pravděpodobně postoupí i do další fáze EL. Pokud tak chceme s oběma státy bojovat o 15. příčku nutně potřebujeme postoupit do další fáze. Ani jeden tým v další fázi nám ale stačit nemusí.

A co dál..?

Zakončíme tento článek alespoň malým pozitivem. Po letošní sezóně totiž umažeme velmi slabý rok 14-15, kde jsme získali jen 3.875 bodu. Naopak země, které jsou před námi (Chorvatsko, Švýcarsko, Řecko) budou odečítat daleko vyšší body (6,200 – 6,900), takže máme šanci se už na startu dalšího ročníku opět postavit na 15. místo.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments