Jak se proměnila hra s odchodem Zdeňka Ščasného?

Po sérii špatných výsledků byl odvolán trenér Zdeněk Ščasný, kterého nahradil Michal Horňák, jehož prvním testem byl zápas v Opavě. Jak si Sparta vedla? Co se změnilo?

1) Přímočarý způsob hry

Spartě chyběli vykartovaný Guélor Kanga i zraněný Bořek Dočkal, takže se musela potýkat s absencí dvou tvůrců hry. Vyřešila to tak, že svoji hru zjednodušila a při každé příležitosti se snažila jít co nejrychleji dopředu pomocí přihrávek do volného prostoru, ideálně za obranu.

Sparta se o to snažila od samého začátku a sparťanské náběhy dělaly obraně Opavy velké problémy.

Ondřej Zahustel centroval do vápna, kde si na míč nabíhali Václav Drchal s Martinem Haškem.

Na další akci vidíme Martina Haška s míčem a 4 hráče Sparty ve sprintu, kteří ho doplňují.

Rychlý sparťanský přechod do útoku dělal opavským hráčům velké problémy, konkrétně aktivita Davida Moberga Karlssona. Martin Hašek na nic nečeká, nakopává míč na půlku. Švédský křídelník jeho myšlenku chápe a ve sprintu nabíhá.

K míči se dostává a dochází k situaci, kdy utíkají dva hráči Sparty na bránu Opavy.

Karlsson se dostává ke střele, trefuje ale brankáře Vojtěcha Šroma.

O pár sekund si Hašek s Karlssonem role vyměnili. Opět jednoduchá a přímočará akce, která vyústila v situace dva na dva.

Michal Sáček sprintuje s míčem dopředu, následovaný trojicí hráčů. Můžete si taktéž povšimnout neaktivity opavských útočníků.

Sáček vyvezl míč na soupeřovu půlku a našel přihrávkou aktivního Karlssona.

Ten míč zasekl a dostal se ke střele, ta ale byla zblokována na roh.

Stejného postupu se Sparta držela i ve druhé půli. U míče byl opět agilní Hašek, který směřoval svoji přihrávku na švédského hráče ve službách Sparty.

Opavští hráči ho nestíhali a nechali mu obrovské množství prostoru.

Karlsson se opět dostal ke střele, která ale byla nepřesná.

Sparta se o stejnou strategii snažila po celý zápas, příkladem budiž tato situace ze druhé minuty nastavení, kdy Hašek vybízí do protiútoku Sáčka.

2) Aktivní přístup, vystupování stoperů

Sparta se snažila nenechávat opavským hráčům čas ke zpracování a ihned je dostupovala. Sparťanská obranná řada byla v takových chvílích vysunutá a Lukáš Štetina často vystupoval.

Štetina vystoupí, zamezí postup opavskému hráči

Díky tomu Martin Frýdek vybojuje míč a předá ho Adamu Hložkovi.

Ten má nyní na výběr ze dvou nabíhajících hráčů – Frýdka a volného Karlssona na druhé straně, před kterým se otevřel obrovský volný prostor. Kvůli rychlému přechodu do protiútoku se nedařilo opavským fotbalistům, kteří nestíhali přepínat z útoku do obrany, obsazovat sparťanské hráče.

K dokreslení toho, že se nejednalo o náhodnou situaci, přidávám další obrázky znázorňující totéž – vystupující Štetina získává míč na půlce Opavy.

3) Špatný výkon Opavy

Sparta hrála velmi jednoduše a efektivně, velmi jí to ale usnadnila Opava, která dělala množství chyb.

Hráči nechávali příliš volného prostoru sparťanské rozehrávce, o které je známo, že není z nejkvalitnějších a při vyvinutí tlaku kolabuje.

Navíc nedokázali pokrývat sparťanské hráče, kteří jí činili svojí aktivitou velké potíže. Opava navíc nechávala velké mezery mezi svými řadami, chvílemi to připomínalo Spartu na podzim.

Opět můžete vidět klasickou situaci ze zápasu – jednoduché přihrávky středem a okamžitá snaha vysunout útočného hráče přihrávkou do volného prostoru.

Když se Opava rozhodla rozehrávku Sparty napadat v jejím počátku, Sparta nic neriskovala a raději zvolila snazší způsob, tedy dlouhý odkop.

 

4) Rozbor branek

  1. branka

Sparta napadala Opavu, Matěj Hanousek očekával přihrávku do křídla.

Získal míč a otevřela se před ním dálnice, i kvůli tomu, že Drchal na sebe vázal obránce, který se rozhodl nevystoupit proti Hanouskovi.

Nová posila z Jablonce tak pohodlně doběhla s míčem až do vápna, kde vystřelila svojí slabší nohou a vsítila první ligovou branku. Za svoje jarní výkony plně zaslouženou.

  1. branka

Frýdek získal míč, předal jej Sáčkovi, který se rozhodl k velkolepému sólu.

Téměř od vlastního vápna přesprintoval s míčem celé hřiště, opět aktivně podporován svými spoluhráči.

Na vápně soupeře předal míč Karlssonovi, který vsítil druhou branku zápasu a korunoval svůj skvělý výkon.

  1. branka

Frýdek přihrál Hložkovi, který si pro míč vystoupil.

Přihrávku si ale převzal do pohybu, s čímž nepočítali bránící hráči, díky čemuž získal Hložek výhodu.

Dostal se do výhodné situace a musel se rozmyslet, jak ji vyřeší. Střela? Přihrávka na nabíhajícího Civiće? Zpětná přihrávka na Drchala?

Zvolil poslední možnost, našel Drchala, který si výborně odskočil od protihráčů a pohodlně stanovil stav zápasu na 3:0 pro Spartu.

 

Závěr:

Sparta předvedla přímočarý způsob hry, který se ukázal jako ušitý na míru pro určité hráče, kteří v tomto systému rozkvetli. Této taktice také mohla pomoct skutečnost, že chyběl Kanga, který bývá obvykle mozkem a Sparta tak zvolila více týmovější pojetí založené na jednodušším a rychlejším přechodu do útoku.Nutno také zmínit špatný výkon Opavy, která to také Spartě usnadnila. V nadstavbové části čekají Spartu mnohem těžší zápasy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments