Jak probíhal výběr trenéra?

Tomáš Rosický ilustrativní foto

Stále živým tématem nejen mezi fanoušky zůstává i nadále téma výběru trenéra A mužstva Sparty. Kdo trenéra vybral? Bylo více kandidátů? Jaké slovo měl Tomáš Rosický? Verzí, které jsme slyšeli, bylo víc a vzájemně se v některých bodech značně rozporují. Dlouze jsme situaci diskutovali a sháněli bližší informace. Variantu, která nám přijde nejpravděpodobnější, vám budeme nyní prezentovat.

Odvolání trenéra, vícero kandidátů

Nejprve k samotnému odvolání, kde se spekulovalo o tom, že by rozhodnutí odvolat trenéra bylo ukvapené a odporovalo by “rozvážnosti” Tomáše Rosického, kterou můžeme v rámci jeho kroků v delším časovém období sledovat. Bylo však rozhodnutí opravdu ukvapené? Nebylo. Zápasů se špatným herním projevem byla již delší série, kterou lze vystopovat i ke konci kalendářního roku 2020 a z Václava Kotala nebyla cítit energie jako na začátku angažmá. Vzpomeňme na pozápasové rozhovory, kde jsme postrádali přísnost a náročnost, na kterou jsme si již u trenéra zvykli.

Zde mi dovolte malý úkrok stranou. Václav Kotal odvedl pro klub velké množství práce a je dobře, že k rozchodu došlo v konstruktivní atmosféře, kdy mu klub nejen poděkoval za odvedenou práci, což se obecně očekává, ale současně mu nabídl možnost spolupráce do budoucna, což už samozřejmostí není. Václav Kotal je jednoznačně odborníkem, který může stále hodně Spartě nabídnou i z jiné pozice než je trenér A mužstva.

Zpět k tématu. V užším výběru se pak ocitli tři kandidáti. Pavel Vrba, Michal Bílek a ještě jeden český trenér, jehož jméno potvrzené nemáme, a tudíž ho zde prezentovat nebudeme. Z nich Tomáš Rosický vybral Pavla Vrbu. Proč Pavla Vrbu? Byť by spolupráce s Michalem Bílkem byla pravděpodobně pro Tomáše Rosického jednodušší, Pavel Vrba byl zvolen z přesvědčení, že on je schopný z týmu dostat nejvíce. Tuhle prostou pravdu nám i Tomáš Rosický ostatně komunikoval na tiskové konferenci.

Jednal Tomáš Rosický i s dalšími kandidáty, kteří přicházeli v úvahu? Potvrzená další jednání nemáme, nicméně na základě toho, jak probíhal výběr trenéra Václava Jílka, kdy Tomáš Rosický absolvoval několik schůzek s vícero kandidáty, lze předpokládat, že ano. V tu dobu se mluvilo o tom, že tehdy byl jedním z kandidátů i Pavel Vrba, byť nabídku tehdy nedostal. Proč je tedy tak velkým překvapením, že se stal hlavním trenérem nyní?

Jak silná je pozice Tomáše Rosického?

V rámci některých komentářů jsme si mohli přečíst, že pozice Tomáše Rosického v rámci příchodu Pavla Vrby výrazně oslabila nebo že se stal pouze “maskotem” v rámci klubu. Položme si jednoduchou otázku. Pokud by to byla pravda, proč by Tomáš Rosický pak v klubu zůstával? Kvůli tomu, aby si udržel “teplé místečko”? Tomu lze věřit v jeho případě jen těžko.

Sílu pozice Tomáše Rosického můžeme deklarovat i na příkladu Guélora Kangy, který jak bylo patrné z videí z oslav po zisku poháru, je oblíbeným hráčem Daniela Křetínského, jenž po příjezdu autobusu šel gabonského záložníka vroucně vítat. Tomáš Rosický však Guélora Kangu chtěl udržet v klubu pouze za předem stanovených přísných podmínek. Jinou variantu nenabízel a rozhodnutí bylo jednoznačně jeho, jak i prezentoval v našem podcastu.

Ostatně i nabídka nové smlouvy pro Guélora Kangu nám ukazuje, že Tomáš Rosický se nebojí spolupracovat i s “problematičtějšími” jedinci a spolupráce s Pavlem Vrbou určitě nebude tak komplikovaná jako v tomto případě. Vzhledem ke zkušenostem a míře profesionality u sportovního ředitele i našeho nového trenéra by to opravdu neměl být žádný zásadní problém. 

Shrneme-li výše uvedené, neobjevil se žádný konkrétní argument, proč bychom měli jakkoliv zpochybnit tezi, kterou pronesl Tomáš Rosický na tiskové konferenci: “Já jsem přišel před majitele s jasným návrhem, že novým trenérem Sparty by měl být Pavel Vrba a majitel to akceptoval.

 

Zdroj titulní fotky: www.sparta.cz

4.8 17 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Šlesinger
Šlesinger
3 let před

Dobrý den,
děkuji za uveřejněný článek a celkově za vaši práci, které si opravdu vážím, zejména za snahu o objektivitu a vyváženost. Chodím na Spartu od svých 5ti let (tedy již 65let!) a zažil jsem tedy toho hodně. Rád jsem vám na podzim poslal fin.příspěvek.

venous
venous
3 let před

Rosickému už nevěřím!