Individuální chyby

náhledový obrázek

Slovní spojení „individuální chyby“ slýcháme tuto sezónu často. Příliš často. Posledním domácím zápasem se pomyslný kruh uzavřel. Se soupeři hrajeme v rámci letošní sezóny podruhé, nicméně individuální chyby stále nejsme schopni z našeho herního projevu odstranit. Připomeňme si některé citace hlavního trenéra z tiskových konferencí, které začínají a končí právě zápasy s Českými Budějovicemi.

„Nepřisuzoval bych to nekoncentrovanosti, ale individuálním chybám.“
(29/7/2019, TK po zápase v Budějovicích)

„Jsou to individuální a triviální chyby.“
(11/8/2019, TK po zápase v Boleslavi)

„Individuální kvalita v obraně. Děláme základní chyby. Těžko se to hodnotí.“
(25/8/2019, TK po zápase v Liberci)

„Kdybychom to sami věděli, tak bychom chyby přestali dělat. Je to kombinace chování hráče a individuálního rozhodování.“
(1/9/2019, TK po domácím zápase s Olomoucí)

„Utkání vyrovnaných týmů rozhodují individuální chyby a bohužel jsme je udělali v obou utkáních my.“
(29/9/2019, TK po zápase v Plzni)

„Vracíme se zpátky. Jednoduchých branek, které obdržíme, je strašně moc. Znovu opakuji, že je soupeři nabídneme. Myslím si, že i první branka se po ztrátě dala vyřešit sprintovým návratem všech hráčů a zabezpečením situace. Ale je tam chyba v rozehrávce, rozestoupí se nám zeď, což by se nemělo stávat. Třetí gól padl po individuální chybě, které se nám opakují.“
(22/11/2019, TK po domácím zápase s Budějovicemi)

Pro Spartu tyto problémy nejsou ničím novým a nelze je tak striktně klást za vinu současnému realizačnímu týmu. Za poslední roky musel i kvůli těmto důvodům odejít nejeden hráč. Po odchodu ze Sparty však nejednou následoval výrazný vzestup ve výkonnosti a to třeba i nad úroveň, kterou hráč dosahoval před nebo i během angažmá ve Spartě. Jeden příklad za všechny? David Hovorka. Vzpomínáte, jak fanoušci jásali, když se přesouval do Jablonce?

Kde hledat příčiny?

Příčin chybovosti bude s největší pravděpodobností celá řada. Namátkou:

  • Hráči ve Spartě se dostanou už jen svým příchodem automaticky pod velký tlak. Žádný jiný klub není v tuzemsku tak mediálně sledovaný jako Sparta.
  • V současné době je tlak navíc umocněný tím, že se výsledkově nedaří.
  • Disponujeme velmi mladým kádrem, který díky menším zkušenostem může být méně odolný vůči vypjatým situacím.

Výše uvedené věci, se kterými mimochodem trenérský tým těžko něco zásadního udělá, by měl určitě zvládnout každý hráč Sparty. Ty zde totiž budou vždy bez ohledu na to, kdo sedí na lavičce. Existují však i další prvky, které mentální nastavení a s tím související míru stresu a výkony ovlivňují. Ba co víc, přímo souvisí s prací trenérského týmu.

Uvedené vlivy každopádně vedou ke zvýšení tlaku a samozřejmě platí, že pokud na kohokoliv zatlačíte přespříliš, pak se můžete dostat u mentálního nastavení až za hranu, chcete-li do zóny stresu, kde není schopný podávat optimální výkony. Měla by proto existovat snaha pracovat s vlivy, které ovlivnitelné jsou. Do samotného tréninkového procesu nebo i sezení s mentálním koučem nevidíme, nicméně jeden faktor, který za povšimnutí stojí, bychom rádi zmínili. Tím je důvěra trenéra a jeho ochota hráče podržet v momentu, kdy se nedaří.

Individuální chyby a rotace sestavy

Pokud se podíváme na začátek sezóny, pak nás individuální chyby srážely mnohem častěji, než je tomu nyní. Také platilo, že rotací v sestavě bylo mnohem více, než jak tomu je u posledních zápasů. Je to náhoda nebo ne? Pomáhají rotace základní sestavou chyby vymýtit tím, že si hráči jednou musí „sednout“ a chyby přestanou dělat nebo naopak neustálé rotace vzbuzují nejistotu a zvyšují strach a stres v hlavách hráčů a tím pádem jsou současně i jejich příčinou?

Pro příklad můžeme uvést středovou trojici hráčů, která vykrystalizovala v posledních zápasech. Jmenovitě, Martin Hašek, Michal Trávník a Guélor Kanga. Pokud by nepřišel karetní trest, je dost pravděpodobné, že by v tomto složení nastoupila i do zápasu v Jablonci. Místo toho dostal příležitost Ladislav Krejčí, kterému se i dle slov Tomáše Rosického zápas ideálně nepovedl. Do posledního zápasu však nastoupil George Mandjeck, tj. nezvítězila ani varianta k návratu k ustálené trojici a ani trenér nepodržel hráče, kterému se jen jeden zápas úplně nevydařil, byť měl více dobrých zápasů předtím za Spartu i nedávno za reprezentaci.

Pokud hráče však po jednom nepovedeném zápase posadíte opět na lavičku, jaký tím vysíláte signál? „Pokud uděláte chybu, nebudete znovu hrát.“ Nezasloužili by si hráči od trenéra naopak více důvěry? Neměl by trenér v současné situaci spíše hráče podržet a postavit ho do základní sestavy navzdory chybě? Pryč je doba poznávání mužstva. Trenéři už musí vědět, které základní stavební kameny v sestavě chtějí mít. Je opravdu náhodou, že první a pro zápas zásadní chybu udělal záložník George Mandjeck? Tj. pozice, kde došlo v posledních zápasech k opakovaným změnám.

Vliv chyby na každého dalšího spoluhráče

Je potřeba si uvědomit, že chyba jednotlivce nejenže uškodí celkovému nastavení týmu, ale současně může do myslí každého vložit myšlenku, že pokud dotyčný udělá také chybu, pak příště už hrát nemusí. Opět tak může vzrůst hladina stresu, což se negativně podepíše na výkonu.

Tomáš Rosický v rozhovoru pro klubovou televizi zmiňoval, že nebyla jasná osa mužstva. Ta se od té doby začala tvořit a v momentě, kdy se vzniklá středová osa narušila, byli jsme opět svědky zápasu plného individuálních chyb. Je to opravdu jen souhra okolností, nebo některé kroky trenérského týmu jdou těmto chybám naproti?

 

Zdroj úvodní fotky: www.sparta.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Dave
Dave
4 let před

Že nepostavil Krejčího byla zásadní chyba. V repre byl výborný, tak proč seděl ? Podobně to bylo s Hanouskem, skvělý zápas v poháru a pak ho nechá na lávce, proč ?

Dušan
Dušan
4 let před

Myslím, že tam hraje roli taky ekonomika – co si budem povídat, Mandjecka se budou chtít zbavit. Ale prodat hráče, kterej vůbec nehraje, je podstatně složitější, než hráče s aspoň nějakýma číslama.