Hodnocení hřiště Royal Melbourne podle Roryho McIlroye: patří mezi deset nejlepších golfových hřišť světa

21. 1. 2026

Rory McIlroy šokoval australské novináře svým upřímným hodnocením kurzu Royal Melbourne a tvrdil, že to není ani nejlepší hřiště ve Melbourne, hlavním městě státu Victoria.

Na předvečer Australian Open prohlásil severoirský hráč místo toho, že v Melbourne má největší uznání Kingston Heath, hřiště jen asi 20 km za městem.

„Nechci, aby členové brali toto špatně… [Royal Melbourne] pravděpodobně není nejlepším hřištěm v Melbourne,“ řekl.

Rory McIlroy přiznal, že jeho oblíbené melbournské hřiště k zahrání nebylo Royal Melbourne.

„To je můj názor, ale rozhodně patří mezi top 10 na světě. V této zemi je tolik skvělého golfu, zvláště v této oblasti.

„Nečekal jsem, kolik bude neviditelných odpalů z odpaliště. Ano, zabere to trochu pochopení. Není to rozhodně jednoznačné.

„Pravděpodobně hraje lépe při jihozápadním větru než při severním větru; dnes jsem to asi zkusil.

„Některé kratší jamky jsou po větru a hraje to trošku zvláštně. Ale když zasáhne jihozápadní vítr a větr se vrátí, pak hrají opravdu dobře.“

Větrné nárazy až 60 km/h slibují během příštích čtyř dnů pohromu na turnaji – skutečnost, kterou McIlroy připustil, že ovlivní kvalitu golfu.

„Pravděpodobně to není spravedlivý odraz hřiště při tomto větru, bylo by fajn zahrát si ho v několika dalších směrech,“ řekl.

„Ale je to zjevně úžasné hřiště a nemůžu se dočkat, až tam vyběhnu a budu soutěžit.“

Sledujte 2025 Australian Open živě a zdarma na Nine a 9Now.

Rory McIlroy (L) speaks with Adam Scott (R) during practice prior to the Crown Australian Open 2025.

Rory McIlroy (L) hovoří s Adamem Scottem (R) během tréninku před Crown Australian Open 2025.

McIlroy bude hrát ve hvězdné skupině s Adamem Scottem a Min Woo Leem pro úvodní dva kola Australian Open.

Světová dvojka, která byla klíčovým mluvčím při prosazování změn v rozvrhu, aby sport mohl růst, tvrdila, že by měl být doprovázen elitou, aby mohl soutěžit v turnaji, který býval považován za páté major, tak velký byl respekt k Australian Open.

„Myslím, že tento turnaj zvlášť, kvůli historii, kvůli tradici, si zaslouží samostatný formát, týden sám pro sebe,“ dodal McIlroy.

„Doufám, že jednou budou mocní lidé schopni sestavit rozvrh, ve kterém největší a nejlepší turnaje na světě a ti nejstarší s největším dědictvím budou moci být pozvednuti a stát na vlastních nohou.“

Severoirský hráč přiznal, že jednou jamkou, kterou by hrál po zbytek života, je desátá jamka na Kingston Heath, ikona australského golfu.

„Jediný par tři, který bych chtěl hrát po zbytek života, je ta zvláštní jamka na Kingston Heath, ta uprostřed hřiště, desátá… pro mě je to upřímně moje nejoblíbenější par tři na světě.“

To přiznání bude pro členy Kingston Heath vrcholem, neboť hřiště má hostit příští rok Australian Open a také Presidents Cup 2028.

Kingston Heath took the top spot for course in Melbourne in McIlroy's books.

Kingston Heath took the top spot for course in Melbourne in McIlroy’s books.  

Se svojí kariérou, která má jen málo mezer, McIlroy uvedl, že se soustředí na vítězství na některých z největších hřišť světa, na které doposud nedosáhl, jako na položku na jeho seznamu přání.

„Mluvil jsem o tom, že bych se chtěl pokusit vyhrát na některých z nejvýznamnějších míst v golfu,“ dodal k cílům do budoucna.

„Víte, tento týden je jedním z nich. Přemýšlíte o turnajích a lidech, kteří vyhráli na Royal Melbourne, a v golfovém světě si ho velice vážím.

„Měl jsem štěstí vyhrát letos poprvé na Pebble Beach. A samozřejmě na Augusta.

„Chtěl bych jednou vyhrát na St Andrews.

„Existuje několik míst, která znamenají víc než jiná, a to bych si jednou rád splnil. Chci vyhrát více majorů. Chci být součástí více týmů Ryder Cup.

Rory McIlroy reacts as he is awarded the Green Jacket by Masters Champion Scottie Scheffler.

Rory McIlroy (L) reaguje, když mu Masters šampion Scottie Scheffler předává zelenou sako.

„Řekl bych, že mé rekordy na obou turnajích – DP World Tour i PGA Tour – pro mě časem pravděpodobně tolik neznamenají a opravdu jde o to soustředit se na major turnaje a být součástí týmu Ryder Cup a budovat odkaz, který si myslím, že vydrží 50 let.“

Také golfovým fanouškům v Austrálii nabídnul světelný bod naděje, když prohlásil, že jsou „hladoví po nejvyšší úrovni golfu“ a zaslouží si stabilnější šance být uprostřed sportu. V současnosti LIV Tour hraje v Adelaide v dubnu a PGA Tour pořádá několik turnajů v listopadu–prosinci.

„Zdá se, že tato země je hladem po nejvyšší úrovni golfu,“ připustil McIlroy.

„Už se tu konalo Presidents Cup a přišlo sem spousta dobrých hráčů, ale možná ne tak konzistentně.

„A myslím, že trh jako tento, s úžasnými fanoušky a historií, si pravděpodobně zaslouží více konzistence velkých hráčů a velkých turnajů.“

Skupina McIlroye nastoupí ve čtvrtek v 7:05 místního času AEDT, aby zahájila tažení Australian Open od desáté odpaliště, poté se v pátek vrátí na hřiště na druhé kolo v 12:05 AEDT.

Jan Novák
Jan Novák
Jmenuji se Jan Novák a jsem sportovní redaktor Sparťanských Novin. Specializuji se na fotbal a atletiku a baví mě hledat příběhy, které se skrývají za čísly a výsledky. Sport vnímám jako emoci, kulturu a každodenní inspiraci.